Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

THY'ye 81 YTL'lik ''rötar'' tazminatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-01-2007, 13:03   #1
Seyda

Varsayılan THY'ye 81 YTL'lik ''rötar'' tazminatı

Türk Hava Yolları (THY), yolcu olarak bineceği İstanbul-Ankara uçağının rötar yapması nedeniyle zarara uğradığını iddia eden Metin İlkay Çimen adlı kişiye, bilet bedeli olan 81 YTL manevi tazminat ödemeye mahkum oldu.

Çimen'in avukatı tarafından açılan dava dilekçesinde, Çimen'in, THY'nin 31 Ağustos 2006 saat 20.25'deki TK 0152 sefer sayılı İstanbul-Ankara uçağından bilet aldığı ve belirtilen saatte Atatürk Havalimanı'nda bulunduğu kaydedildi.

Uçuşun 2 saati aşkın bir süre rötarlı gerçekleştirildiği ve bu süre zarfında hiçbir THY görevlisinin uçağın kalkış saati veya gecikme sebebi hakkında bir açıklama yapmadığı iddia edilen dilekçede, yolcuların iki saatlik gecikmenin ardından TK 0160 sefer sayılı İstanbul-Ankara uçağına yönlendirildiği ve Çimen'e, ''numarasız seyahat eden şehir içi dolmuşları gibi istediği yere'' oturmasının söylendiği ifade edildi.

Dilekçede, http://ads.sabah.com.tr/adserver/vie...ZjQ0Mw%3D %3D
''Çimen, kendi uçuşu olmayan bir uçakta, hiçbir bilet veya biniş kartı değişikliği yapılmadan başka bir koltukta, sigorta kapsamı dışında ve uçakta olduğuna dair hiçbir bilgi ve belge olmaksızın saat 22.35 kalkış saati ile Ankara'ya uçmak zorunda kalmıştır'' denildi.

Ankara 5. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, Çimen'in rötar nedeniyle dinlenme zamanının çalındığı iddiasıyla bilet ücreti olan 81 YTL manevi tazminata hükmedilmesi talep edildi.

Yargıç Özden Güler, Çimen'in hava limanında beklediği sürede geçirdiği sıkıntıyı göz önünde bulundurarak, davanın kabul edilmesi gerektiğine hükmetti. Güler, THY'nin, Çimen'e bilet bedeli olan 81 YTL'yi manevi tazminat olarak ödemesine karar verdi.

(AA)
http://www.sabah.com.tr/eko100.html
Old 04-01-2007, 09:18   #2
Adli Tip

Tazminata Hükmedilmesi güzel bir gelişme, bence daha yüksek olmalıydı.
THY'nin bu konudaki duyarsızlığı beni de çileden çıkratıyor. Ben de dava açmayı çok düşündüm ama bilet ücretini ben vermediğimden dava da açmadım.
Kaç defa şikayette bulundum; bir kez dahi özür dileme ihtiyacı bile duymadılar.
Siz müşeri olarak 5dk. geç kalsanız biletiniz yanıyor, kendileri 2 saat geç kalktığında hiç bir sorumluluğu olmuyor. 1 defa duruşmaya katılamadım THY'deki gecikmeden dolayı. İstanbul-Ankara arasını karayoluluyla 4-5 saatte alabiliyorsunuz. Uçak ise en az 3 saat sürüyor(havaalanı gidiş gelişlerle beraber) Uçağınız bir saat geç kalsa uçakla gitmenin hiç bir anlamı kalmıyor.
Ciddi otobüz firmalarında bile boyle bir duyarsızlık söz konusu değilken THY'ye hiç yakışmıyor.
Metin İLKAY'ı kutluyorum.
Old 04-01-2007, 10:01   #3
Av.Engin Özoğul

Varsayılan Mahmut Övür'ün Köşe Yazısı

MAHMUT ÖVÜR - 04.12.2007

THY'nin büyük ayıbı!

Kurban Bayramı'nı da 2006'yı da geride bıraktık. Uzmanlara göre zor bir yıla, astrolojiyle uğraşanlara göre ise şanslı bir yıla girdik.
Eğer Türkiye 2007 yılını derin kırılmalar yaşamadan atlatırsa, bu en büyük şans olacak. Umarız böyle de olur.
Bu genel beklentiler bir yana, ben yeni yıla girerken Türkiye'nin en önemli kurumlarından THY'de karşılaştığım bir rezalete dikkat çekmek istiyorum.
Yılın son günleri, Arife günü...
Bayram seyahati için ailecek İstanbul Atatürk Havalimanı'ndayız.
Daha girişte inanılmaz bir kuyruk var... Kuyruğu güç bela aştıktan sonra, nihayet saat 05.55'te içeri giriyoruz.
İçerisi tıklım tıklım, adım atacak yer yok. Vakit kaybetmeden Bodrum'a gidecek
07.00 uçağına binmek için check-in kuyruğuna giriyoruz. Ama maalesef sıra hiç ilerlemiyor.
Dakikalar geçiyor ama kalabalık kuyrukta tek bir hareket yok. Uçağın kalkmasına 45 dakika kala görevlilere soruyorum:
"Bu gidişle uçağı kaçıracağız, buna bir çözüm bulamaz mısınız?"
Cevap kısa oluyor: "Sıranı bekle!"
Tam 15 dakika sırada bekliyoruz. Çünkü sırada sadece 07.00 uçağının yolcuları değil,
07.30, 08.00 hatta 09.00 uçağının yolcuları da var. Öncelik, 07.00 uçağı yolcularında değil maalesef.
Saat 06.30...
Yine dayanamıyor ve bankoların önündeki bir görevliye soruyorum. Ancak bu kez sorduğum görevli dilsiz çıkıyor.
Konuşamıyor ama elimdeki biletleri alıyor ve fırlayarak daha yetkili birine gidiyor. Ve inanılmaz bir çabayla "daha yetkili" kişiye; uçağı kaçırabileceğimizi anlatıyor.
O konuşabilen yetkili ise, dilsiz olanın aksine umursamaz bir tavırla yanımıza gelerek;
"Merak etmeyin, sıranızı bekleyin" diyor ve "Yetişemeyiz" dememizi bile beklemeden oradan uzaklaşıyor.
Manzara gerçekten içler acısı...
Bir yanda uçağını kaçırma telaşı içinde olanlar, bir yanda çoktan uçağını kaçırmış olanlar...
Salona tam bir kargaşa ve düzensizlik hakim. Ve durumu düzeltmek için de görünürde hiçbir çaba yok.
Saat 06.40...
Uçağın kalkmasına 20 dakika var. Sıra nihayet bize geliyor ve bilet işlemleri başlıyor.
Birkaç biletin uçuş kartı veriliyor. Seviniyoruz...
Ama bu sevinç uzun sürmüyor. Görevli kadın memur henüz bilet işlemleri yarıdayken ani bir tepki veriyor:
"Aaa, uçak kapandı."
İnanılmaz bir durum.
Düşünsenize işlemlerimiz henüz bitmemişken uçak kapanıyor ve dolayısıyla birlikte bayram tatili için yola çıktığımız insanların bir kısmı uçağa binebilecekken, bir kısmı binemeyecek...
Sinirlerimiz geriliyor... Çocuklar ağlıyor.. "Böyle şey olur mu?" diye sorduğumuz görevliler "Yapacak bir şey yok" diyor.
En yetkili diye gösterilen görevliye gidiyoruz.. Çevresi bizim gibi onlarca insan tarafından kuşatılmış durumda.
Herkes isyanda...
O ise "Geç gelmeseydiniz kardeşim" diyor ve sanki o kalabalık ve düzensizlikten kendileri sorumlu değilmişçesine başka da bir açıklama yapmıyor.
Sonuç olarak, yaşadıklarımızdan sonra uçup uçamadığımızı merak ediyor olmalısınız. Uçtuk uçmasına da THY sayesinde değil, görevli bir kadın memur sayesinde..
Kısaca; THY'nin bayram tatilini bize zehir etmesinden, bir çalışanının tamamen kişisel çabalarıyla kurtulduk.
Ancak şunu aklım almıyor...
Türkiye'nin bayrak taşıyıcı kuruluşu THY; dünya devleri ile havacılık sektöründe böyle mi rekabet edecek?
Uçuş saatinden 65 dakika önce gelen bir yolcusunu uçurabilecek bir sistem kuramıyorsa, nasıl dünya şirketi olacak?
THY Genel Müdürü Temel Kotil önceki gün Takvim Gazetesi'ndeki röportajında "500 milyon YTL nakdimiz var, artık daha yüksek uçacağız" diyordu.
Bence hizmet kalitesini yükseltmeden fazla kanatlanmayın sayın Kotil; yükseklerden önce yerdeki hizmete ve "insan"a önem verin.

http://www.sabah.com.tr/ovur.html
Old 04-01-2007, 15:57   #4
Av.Selim Balku

Varsayılan İki hava yolu şirketi arasındaki fark...

Bir müvekkil gurubumuzun başına yukarıda anlatılan hadiselere benzer hadiseler gelmişti. Fakat rötara sebep veren şirket Singapur Havayollarıydı.

Telefonla aradık şirketin Türkiye temsilcisini zararımız 5.ooo YTL dedik, mahkemeyle uğraşmadan tatlıya bağlayalım dedik.

Ertesi gün Singapurdan aradılar -ciddi söylüyorum Singapurdan aradılar- özür dilediler ve muhakemeye gerek kalmaksızın zararlarımızı fazlasıyla karşıladılar.

Aynı günlerde yine buna benzer hadiselerle Türk Hava Yollarını telefonla aradık. Şu tarihteki haksız bir rötardan dolayı 2.000 YTL zararımız var, mahkemeye gitmeden bu işi tatlıya bğlayalım dedik.

THY ilgili yöneticisi şaşkın, bizim böyle bir ödeme sistemimiz yok, mahkemeden karar alınmadıkça ödeme yapamayız.

Sonuç: Singapur Hava Yollarından 5.000 YTL tazminatımızı aldık onlar memnun, biz memnun...

THY karşı maddi ve manevi olmak üzere 45.ooo YTL tazminat davası açtık, şu anki göstergeler bu ücretide alacağımızı söylüyor.

Buradan THY yöneticilerine seslenmek istiyorum -aynısını telefondaki müdürede söyledim- "THY anonim ortaklığı kimin şirketi, açtığımız dava neticesinde belkide alacağımız, 43.000 YTL fark kimin cebinden çıkacak," ve daha sayabileceğim türlü sebepler...
Old 29-05-2010, 14:02   #5
çiçek abbas

Sayın Selim Balku, THY karşı açılan maddi manevi tazminat davasının sonucu ne oldu? Bilgilendirirseniz sevinirim.
Old 30-05-2010, 22:50   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Sayın Selim Balku, THY karşı açılan maddi manevi tazminat davasının sonucu ne oldu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Bu soru, her sorulduğunda kahrolurum...

Davacı başı, 5OO TL Maddi, 4000 TL manevi tazminat talep etmiştik. Toplam 45.000 TL idi.

Hakim 500,00 TL maddi tazminatı kabul etti, 4.000,00 TL manevi tazminatı reddetti. Hakim karar verirken duruşmada şunları söylemişti.

"taraflar kesinlikle manevi tazminatı hakediyorlar, zaten dosyayı yargıtaya göndereceksiniz ve oradaki büyüklerimiz" kararı kesin bozacaklar, ancak ben şimdilik manevi "tazminatı reddediyorum."

Hakim 4.000 TL çok deyip, 1.000 TL'ye hükmedebilirdi. Manevi tazmiantı külliyen reddetti.

duruşmada sordum, madem bozulacak neden reddedettiniz?

-"dosya gitsin, gelsin cevabını o zaman söylerim..." demişti...

Hakimin ilginç kararları vardır; ancak bilgisinden ve gayretinden hiçbir zaman şüphe etmeyeceğim bir hakimdir.

Maddi tazminat kabul edildiğine göre manevi tazminat da kesinlikle kabul edilmeliydi. Zira müvekkillerin hepsi üniversite mezunu, hepsinin gelir durumu iyi, hepsinin yaşı 60, hepsinin de manevi dünyası kesinlikle haleldar olmuştur.

Kaldı ki davalı "havada sis vardı" diye beyanda bulunmuştu. Dosyaya havanın günlük güneşlik olduğuna dair meteoroloji raporlarını koymuştuk. Uçak 5 saat rötar yapmıştı... Daha sonra rötarın sebebinin sis olmadığını, boş olan seferlerin birleştirme uyanıklığını olduğunu dahi ispatlamıştık...

uzatmayayım biz davayı temyiz etmedik, dava bu haliyle kesinleşti, davaya bakan hakim temyiz etmediğimizi görünce çok şaşırmıştı.

Benzer davalarda, maddi manevi tazminat talepleri, kabul edilmektedir.

Ben kararı temyiz etmediğimden dolayı hakimin davayı neden reddettiğini gerekçeli kararda anlayamadığım gibi hiçbir zaman da anlayamadım.

Kolay Gelsin...

Not: Sayın Abbas, yılar sonra bende kahır etkisi yaratan davayı hatırlattığınız için size karşı gizli bir tehevvür içerisindeyim,
bu paylaşmanın akabinde "peki neden temyiz etmediniz" diye bir soru sorarsanız gadabım artabilir baştan söyleyim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi