Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

dağıtımcılık sözleşmesi feshi ve elde kalan ürünlerin satım hakkı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-10-2010, 09:32   #1
gujankaracay

Varsayılan dağıtımcılık sözleşmesi feshi ve elde kalan ürünlerin satım hakkı

Merhaba; tüm çabalarıma rağmen yasal bir dayanak bulamadığım bir konu hakkında soru sormak istiyorum. Olay kısaca şöyle; müvekkil ile bir firma arasında ülke çapında dağıtıma olanak veren bir yıllık süreli bir tek satıcılık sözleşmesi imzalanır. (Müvekkil sözleşmede tek satıcı konumunda. ) Sözleşme süresi dolduktan sonra da aynı koşullarda taraflar arasındaki ilişki devam eder. Daha sonra karşı taraf uydurma bir sebeple sözleşmeyi fesheder.Fesihten sonra müvekkilin elinde bedeli ödenmiş yüklü miktarda karşı taraf ürünü kalır. Sözleşme gereğince karşı yan elde kalan tüm ürünleri iade alıp bedelini nakden ödemekle yükümlüdür. bu nedenle ürünleri iade alması için karşı tarafa iki defa ihtar gönderilir pek çok defa da fiili olarak teslim için çabalanır. Ancak sonuç alınamaz. Bunun üzerine elde kalan ürünlerin satılması denenir. Bu defa da karşı yan karşı çıkar kendince satım bölgelerini sınırlamaya çalışır tazminat ve ceza davası açmakla tehdit eder. Uzlaşma yolları denenir ama bundan da sonuç alınamaz.

şimdi tevdi mahali tayini ile ürün iade bedelleri için alacak davası açmayı düşünüyorum. Ancak bir taraftan da eldeki ürünler bozulacak ticari değer kaybedecek türden ve alacağın karşı taraftan tahsil kabiliyeti düşük.

sorum şu karşı taraf iadeyi kabulde mütemerrit durumda, ürünler bozulacak türden ve ben ürünleri fesholunan sözleşmeye dayanarak elimde bulunduruyorum ve bedellerini de tamamen ödedim. bu durumda elimdeki ürünleri yasal olarak bölge sınırlaması olmksızın satım hakkım var mı? Varsa yasal dayanağı sizce ne olabilir. Mesela alacaklının temerrüdüne dayanabilir miyim?
Old 02-03-2015, 13:05   #2
eminekara

Merhabalar;
Benzer bir sorunla karşı karşıyayım, malların bozulması söz konusu olmamakla birlikte, müvekkilimin deposunda iade alınmayan mallar yer kaplamakta.
Dava açtı iseniz konu ile ilgili başvurduğunuz yolları öğrenmek isterim.
Şimdiden teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi