Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İstem Müdürlüğümüzün Görevine Girmediğinden Reddine

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2011, 13:16   #1
tiryakim

Mutsuz İstem Müdürlüğümüzün Görevine Girmediğinden Reddine

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım

Bir icra dosyamda asıl borçluların vukuatlı nüfus kayıt örneklerini İcra müdürlüğüne talep açıp çıkarttım.Daha sonra vukuatlı nüfus kayıt örneğinde borçuların akrabalarına 1. Haciz İhbarnamesi göndermek için, borçluların akrabalarının UYAP ortamından mernis adreslerinin tespit edilmesi için talep açtım. Açtığım talepte 20 kişinin mernis adresinin tespitini istemiştim. Önceki dosyalarımda bunu çok yaptım.Hepsinde icra müdürlüğü baktım.Şimdi 20 kişi için talep açtığım için onlara zor geldi ve kafasına göre redeti gibi geldi bana.Daha sonra öğrendim ki İcra müdürlüğü '' istem müdürlüğümüzün görevine girmediğinden talabimizin reddine '' karar vermiştir.Gerçekten İcra Müdürlüğünün böyle bir yetkisi yok mu ? Bununla ilgili bir genelge herhangi bir yazı , yönetmelik vb... var mı ?

Teşekkürler...
Old 30-06-2011, 13:20   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar Değerli Meslektaşlarım

Bir icra dosyamda asıl borçluların vukuatlı nüfus kayıt örneklerini İcra müdürlüğüne talep açıp çıkarttım.Daha sonra vukuatlı nüfus kayıt örneğinde borçuların akrabalarına 1. Haciz İhbarnamesi göndermek için, borçluların akrabalarının UYAP ortamından mernis adreslerinin tespit edilmesi için talep açtım. Açtığım talepte 20 kişinin mernis adresinin tespitini istemiştim. Önceki dosyalarımda bunu çok yaptım.Hepsinde icra müdürlüğü baktım.Şimdi 20 kişi için talep açtığım için onlara zor geldi ve kafasına göre redeti gibi geldi bana.Daha sonra öğrendim ki İcra müdürlüğü '' istem müdürlüğümüzün görevine girmediğinden talabimizin reddine '' karar vermiştir.Gerçekten İcra Müdürlüğünün böyle bir yetkisi yok mu ? Bununla ilgili bir genelge herhangi bir yazı , yönetmelik vb... var mı ?

Teşekkürler...

İcra müdürünün kararı doğrudur.

Adres araştırması borçlu için ve tebligat amaçlı olarak yapılır. Müdürlüğün, bırakın haciz ihbarnamesi göndereceğiniz 3. şahısların adreslerini araştırmayı, tebligatı yapılmış borçlunun farklı adreslerinin dahi araştırılması gibi bir görevi bulunmamaktadır. Bu cebri icranın mantığına da aykırı değildir. Zira devlet senin borçlunu veya borçlunun alacaklısını bulman için değil, kanunu uygulayarak borçlunun malvarlığından senin alacağının karşılanması için mükelleftir. Kolay gelsin.
Old 30-06-2011, 13:31   #3
tiryakim

Başka dosyalarımda yaptırdımben bunu ... peki 3. şahısların adreslerini nasıl tespti edecem bu durumda ben....
Adalet bakanlığı ile nüfus işleri genel müdürlüğü arasında imzalanmış bir anlaşma olması lazım dı bu anlaşmayı bulabilecek arkadaş var mı ?
Old 30-06-2011, 14:16   #4
tiryakim

Adalet Bakanlığı ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanmış olan UYAP arasında veri paylaşımını düzenleyen protokol ü ekleyecek meslektaşlarıma şimdiden Teşekkür ederim.
Old 30-06-2011, 15:51   #5
tiryakim

Alıntı:
Yazan yeshilim

Adres araştırması borçlu için ve tebligat amaçlı olarak yapılır. Müdürlüğün, bırakın haciz ihbarnamesi göndereceğiniz 3. şahısların adreslerini araştırmayı, tebligatı yapılmış borçlunun farklı adreslerinin dahi araştırılması gibi bir görevi bulunmamktadır. Bu cebri icranın mantığına da aykırı değildir. Zira devlet senin borçlunu veya borçlunun alacaklısını bulman için değil, kanunu uygulayarak borçlunun malvarlığından senin alacağının karşılanması için mükelleftir. Kolay gelsin.

icra müdürlüğünün kararı baştan sona yanlış...şikayet edecem...şu anda araştırıyorum
Old 30-06-2011, 19:10   #6
tiryakim

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü

Sayı : B.03.0.HİG.0.00.00.03-647.03.02-7-2008-12726 02./06/2008

Konu :Adres ve kimlik bilgileri

….………………. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

……. BÖLGE İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün 14/05/2008 tarihli ve B050NÜV0100001-121/50688 sayılı yazısında,

Adres Kayıt Sistemine geçilmesi nedeniyle Türk vatandaşları ile Türkiye’de yaşayan yerleşik yabancıların yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinin elektronik ortamda güncel olarak tutulmaya başlandığı ve Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden kurumların paylaşımına açıldığı;

Ancak, mahkemeler ve icra müdürlüklerince kişilerin yerleşim yeri adreslerinin Genel Müdürlüklerinden ve ilçe nüfus müdürlüklerinden kağıt ortamında talep edilmeye devam edildiği;

İfade olunmaktadır.

Söz konusu verilerin, elektronik ortamda temin edilmesi gereksiz kırtasiye ve zaman kaybını önleyeceğinden, UYAP ve Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinin alınması hususunda gereken hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini, keyfiyetin yargı çevrenizdeki Cumhuriyet başsavcılıkları ile icra ve iflâs müdürlüklerine, bilgileri bakımından mahkemelere duyurulmasını rica ederim.

Ayhan TOSUN
Hâkim
Bakan a.
Genel Müdür
Old 01-07-2011, 08:02   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan yeshilim

Adres araştırması borçlu için ve tebligat amaçlı olarak yapılır. Müdürlüğün, bırakın haciz ihbarnamesi göndereceğiniz 3. şahısların adreslerini araştırmayı, tebligatı yapılmış borçlunun farklı adreslerinin dahi araştırılması gibi bir görevi bulunmamaktadır. Bu cebri icranın mantığına da aykırı değildir. Zira devlet senin borçlunu veya borçlunun alacaklısını bulman için değil, kanunu uygulayarak borçlunun malvarlığından senin alacağının karşılanması için mükelleftir. Kolay gelsin.

Ben de benzer şekilde, borçlu dışındaki üçüncü kişilerin adres ve nüfus bilgilerinin araştırılmasının icra müdürlüklerinin görevi dışında olduğunu düşünüyorum.
Old 01-07-2011, 08:04   #8
Av.Evran KIRMIZI

Varsayılan Olmazsa olmaz...

"..devlet senin borçlunu veya borçlunun alacaklısını bulman için değil, kanunu uygulayarak borçlunun malvarlığından senin alacağının karşılanması için mükelleftir."
(Alıntı yapmayı hala öğrenemedim.)
Sayın yeshilim, devlet borçlumu bulmadan (tebligat) alacağımı alma, borçlunun alacaklısını bulmadan (1.haczi ihb.) borçlunun malvarlığından benim alacağımın karşılanmasını nasıl sağlayacak. Borçlunun 3. kişilerdeki alacakları borçlunun malvarlığına dahil olduğu gibi borçlunun malvarlığında yapılan araştırmalar da tamamen kısıtlanmıştır. Bknz. bankaya yazılacak 1.haciz ihb.sadece ilgili şube tarafından cevaplanması, merkezi kayıt kuruluşuna artık sorgulama yapılmaması v.s
Old 01-07-2011, 10:58   #9
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Ben de benzer şekilde, borçlu dışındaki üçüncü kişilerin adres ve nüfus bilgilerinin araştırılmasının icra müdürlüklerinin görevi dışında olduğunu düşünüyorum.

O zaman Sevgili meslektaşım borçlu dışında 3. kişilerin adres bilgilerini nasıl bulacağız. Nüfus Müdürlükleride müzekkerelere cevap vermemektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi