Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kİra AlacaĞinda Faİz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2011, 16:00   #1
GENÇ AVUKAT

Varsayılan Kİra AlacaĞinda Faİz

BİR MÜVEKKİLİN FARKLI AYLARA AİT KİRA ALACAĞI İÇİN (ÖRNEĞİN 5,8,9 AY 2009) ÖDENMEDİĞİ AYLARI AYRI AYRI GÖSTEREK İCRA TAKİBİ YAPTIK. İTİRAZ EDİLDİ. İCRA TAKİBİNDE SONRAKİ ÖDENMİŞ AYLARI ÖNCEKİLERE MAHSUP ETMEDEN ÖDENMEYEN HER AY İÇİN AYRI AYRI FAİZ TALEP ETMEMDE BİR SORUN VAR MI? MAHSUP ETMEM ŞARTMI? KARŞI VEKALET ÖDEMEMEK ADINA ASIL ALACAK ÜZERİNDEN HARÇ YATIRILIP, FAİZİ TALEP ETMESEK İCRA TAKİBİ AÇISINDAN SIKINTI DOĞR MI? ( örneğin 5. ay ödenmemiş, 6 . ay ödenmiş, 7. ay ödenmemiş bu durumda 6 aydan fazi talep etmemmi gerekiyor, yok sa 5. ay ve 7. ay için kira bedeline bu aylardan yasal faiz istememde sakınca varmı?) yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 28-02-2011, 16:19   #2
Av.Tuğba Göktepe

Site kuralları gereği yazılarınızı küçük harf ile yazarsanız seviniriz.
"İcra takibinden sonraki ayları" kavramınızı tam olarak anlayamadım.Bunlar için zaten ayrı bir takip açmanız gerekmektedir.Bunun dışında örneğin 5. ve 7. ay ödenmemiş borç için,iki aylık miktar tutarında tek bir icra takibi açabilir,bu aylara ayrı ayrı faiz isteyebilirsiniz.Sadece ödenmemiş aylara ait icra takibi yapmış iseniz neyi mahsup etmeyi düşünüyorsunuz anlayamadım.Saygılarımla.
Old 28-02-2011, 16:27   #3
GENÇ AVUKAT

yazım için öncelikle özür diliyorum. ödeme emrinde örneğin 2008 yılının 5,8,11. aylarına ilişkin kira bedellerini talep ettim. BK.86. madde gereği yukarıda belirttiğim ayları düşünürsek, 6. ve 9. ayda yapılan ödemeler önceki borçlara mahsup edilmliydi.bunu yapmadan ödenmeyen her ayı ayrı ayrı takipte belirtip faiz talep edilmesi sorun oluştururmu? demek istemişim. Çünkü BK 86. maddeye göre düşünürsek, bizim takibimizde faiz fazla talep edilmiş oluyor.
Old 28-02-2011, 17:03   #4
Av.Tuğba Göktepe

"Madde 86 - Kanunen muteber bir beyan vaki olmadığı yahut makbuzda bir güna mahsup gösterilmediği takdirde, tediye muaccel olan borca mahsup edilir." denmektedir.
Eğer 6. ve 9. ayda yapılan ödemeler ;hangi aya ait kira alacağı olduğunu belirterek yapılmış ise o zaman mahsup edilemez diye düşünüyorum.
Old 28-02-2011, 17:10   #5
GENÇ AVUKAT

kira bedelleri makbuz karşılığı olmasızın elden ödenmiş. bu husuta ispat sorunu ortaya çıkıyor. müvekkil açıkça hagi aya ilşkin aldığını beyan etmediği gibi yazılı bir şekilde de kayıt atına alınmamış.Bu durumda sanırım mahsup edilmesi gerekiyor diyebilriz.
Old 28-02-2011, 17:22   #6
Av.Tuğba Göktepe

"
Alıntı:
Yazan GENÇ AVUKAT
kira bedelleri makbuz karşılığı olmasızın elden ödenmiş. bu husuta ispat sorunu ortaya çıkıyor. müvekkil açıkça hagi aya ilşkin aldığını beyan etmediği gibi yazılı bir şekilde de kayıt atına alınmamış.Bu durumda sanırım mahsup edilmesi gerekiyor diyebilriz.
"
Evet,açıkça belirtilmediğine göre mahsup edilmelidir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi