Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargitay Emsal Karar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-03-2015, 21:07   #1
Mgulerer

Varsayılan Yargitay Emsal Karar

Sayin meslektaslarim ;

Stajyer avukat olarak bulmakta zorluk cektigim bir emsal karar ariyorum ve sabaha kadar da arayacagim böyle giderse Velhasil yardimi dokunabileceklere cok mutesekkir olacagim..

Durum su sekildedir;
Muvekkilin islettigi pastane otoparkinda aracini park etmeye calisan surucu gaza fazla basarak pastanenin bahcesine araciyla girerek masada oturan musterinin olumune sebep oluyor. Pastane cevresinde gerekli guvenlik onlemleri alinmis durumda ancak yine dedavayi ihbar ettiklerinden bu yönde lehimize emsal karar bulmam gerekiyor fakat bir turlu destekleyici karar bulamadim.
Old 25-03-2015, 23:35   #2
av.osmankavak

Bu olayda iki Türlü çözüm var. Bir pastane kusursuz ise (yani gerekli tüm güvenlik önlemleri alındıysa) illiyet rabıtası kesildiğinden zarardan sorumlu olmaz. Ikincisi burada k.t.k araç Sürücüsü malik ve işletenin 3. Kişilere verdiği zararlardan müteselsil sorumlu tutmuş. Ç(ama borçlar hukuku genel hükümler Saklıdır) ama kanaatim sizin olayda müteselsil sorumluluk olmaması Lazım. Çünkü ortada kusurunuz yok. Davayı ihbar etmeleri bu Açıdan önemli değil . Dolayısıyla ihbara karşı beyan sunum kusurumuz yoktur diye.
Iyi çalışmalar
Old 25-03-2015, 23:40   #3
Mgulerer

Alıntı:
Yazan av.osmankavak
Bu olayda iki Türlü çözüm var. Bir pastane kusursuz ise (yani gerekli tüm güvenlik önlemleri alındıysa) illiyet rabıtası kesildiğinden zarardan sorumlu olmaz. Ikincisi burada k.t.k araç Sürücüsü malik ve işletenin 3. Kişilere verdiği zararlardan müteselsil sorumlu tutmuş. Ç(ama borçlar hukuku genel hükümler Saklıdır) ama kanaatim sizin olayda müteselsil sorumluluk olmaması Lazım. Çünkü ortada kusurunuz yok. Davayı ihbar etmeleri bu Açıdan önemli değil . Dolayısıyla ihbara karşı beyan sunum kusurumuz yoktur diye.
Iyi çalışmalar

Sayin Kavak;
Beyan sunacagiz fakat bu yönde emsal kararla güclendirmek istedigimizden böyle bir karara ihtiyac duyuyoruz. Yanitiniz icin cok tesekkur ediyorum.
Old 25-03-2015, 23:56   #4
av.osmankavak

Kanun varken emsal karara ne Hacet ama istersen yarın büroda kusur ile ilgili olarak birkaç karar numarası belirtiyim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi