Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

usulsüz tebligat şikayet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-12-2016, 22:31   #1
hakant

Varsayılan usulsüz tebligat şikayet

herkese selamlar,
usulsüz tebligat durumunda icra mahkemesine yapılan şikayet yolunda ödeme emrinden haberdar olunma tarihinin düzeltilmesi ve süresi içinde borca ,imzaya itiraz etmek suretiyle takibi durdurmak dışında başka bir talepte bulunulabilir mi?
yanında staj gördüğüm üstad yazdığım bir usulsüz tebligat şikayeti dilekçesine yukarıda belirttiklerimin dışında takibin iptalini ve %20 kötüniyet tazminatı talep ederek benim kafamı çok karıştırdı. icra mahkemesinin kötüniyet tazminatına karar verme yetkisi yok diye biliyorum ben. bununla ilgili net bir cevap da bulamadım.
usulsüz tebligat durumunda uygulanacak prosedürler ve talep kapsamnın neyle sınırlı olduğunu açıklayabilirseniz çok memnun olurum.
Old 24-12-2016, 13:13   #2
Porsuk

Merhaba meslektaşım,
Takip türü nedir? İlamsız mı kambiyo mu? İmzaya itirazdan bahsettiğiniz için kambiyo takibi diye düşünüyorum. Usulsüz tebligat ve tebliğ tarihinin ıttıla tarihi olarak düzeltilmesi talebi ile birlikte normal bir itirazdaki tüm açıklama ve talepleri de ekleyin dilekçenize tazminat da isteyebilirsiniz.
Old 24-12-2016, 14:34   #3
hakant

Alıntı:
Yazan Porsuk
Merhaba meslektaşım,
Takip türü nedir? İlamsız mı kambiyo mu? İmzaya itirazdan bahsettiğiniz için kambiyo takibi diye düşünüyorum. Usulsüz tebligat ve tebliğ tarihinin ıttıla tarihi olarak düzeltilmesi talebi ile birlikte normal bir itirazdaki tüm açıklama ve talepleri de ekleyin dilekçenize tazminat da isteyebilirsiniz.
kaçak elektrik kullanımı sonucu tespit edilen kullanım bedeli üzerinden örnek 7 takibi yapılmıştı.fakat söz konusu abonelik müvekkilin imzası taklit edilmek suretiyle müvekkil adına açılmış olduğu için kaçak kullanıma konu olan abonelik sözleşmesindeki imzanın müvekkile ait olmadığına ilişkin bir itirazdı. ben icra inkar ve kötüniyet tazminatlarını sadece itirazın iptali ve kaldırılması davalarında söz konusu olabiliyor diye biliyordum bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim üstad.
Old 24-12-2016, 15:26   #4
Porsuk

İlamsız takipse o zaman icra dairesine ıttıla tarihi itibari ile süresinde itirazınızı yapın. Usulsüz tebligata dayalı tebliğ tarihinin düzeltilmesi için icra mahkemesine şikayet yoluna gidin. Yani takipteki normal prosedürde başvuru ve itirazlarınızı hangi makama yapıyorsanız aynı usulü uygulayın. Tebliğ tarihini düzeltmek için de icra mahkemesine şikayet yoluna gidin.
Old 28-12-2016, 17:22   #5
Av. Suat

Takip ilamsız takip.-Abonelik sözleşmesine dayalı (sahtelik iddiası olsa da)
Aynı anda hem icra dosyasına verdiğiniz dilekçe ile borca ve imzaya itiraz ettiniz hem de aynı zamanda icra hukuk mahkemesine teb. tar. düz. davası - şikayeti- açtınız.

Bu dilekçede teb. tar. düzeltilmesi ile icra dosyasına yaptığınız itirazın kabulünü ve takibin durdurulmasına
karar verilmesini istediniz. Zaten bu talepler bu davanın doğal sonucu olarak karşımıza çıkmkata..

Şikayet kabul edilirse zaten ilamsız takip duracak.
Bunun ötesinde mahkeme takibin iptaline ve tazminata karar veremez.
İİK da borçlu sıfatı ile ilamsız takibe karşı itiraz edilerek takibi durdurduktan sonra yine borçlu sıfatı ile icra hukuk mahkemesinden ilamsız takibin iptalinin istenebileceği bir dava türü yok. Dolayısı ile bu tür bir dava olmadığından bu tür bir davada istenebilecek kötü niyet tazminatı da yok.

Borçlu sıfatı ile bundan sonra menfi tespit davası açılabilir. O da normal mahkemelerde. Duran bir takibe karşı bu tür bir dava açmakta hukuki yarar var mıdır. Bence vardır.

Alacaklı taraf itirazı aşmak adına İİK da sayılan yasal yollara giriştiğinde borçlunun ancak bu davalarda bu tür bir talep hakkı doğmakta ..
sonuçta haklısınız bence ..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi