Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tüketici mahkemesi kararının infazı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-03-2014, 12:30   #1
Av. Banu Akyıl

Varsayılan Tüketici mahkemesi kararının infazı

Sevgili meslektaşlarım,

Şöyle bir sorum var. Müvekkilin sıfır km olarak satın aldığı araçta ciddi sorunlar olduğundan aracın misli ile değiştirilmesi talebiyle dava açtık ve davayı kazandık. Ancak geçen süre içinde üreticinin aynı aracı artık üretmediği ve aynısını müvekkile temin edemeyeceği sorunu ile karşılaştık. İİK md 24 gereğince üreticiden fatura bedelini talep ettik. Ancak karşı taraf aracı, müvekkilin aracı kullanmasından kaynaklanan kullanım bedelini fatura değerinden mahsus etmek şartıyla iade alacağını beyan ediyor. Mahkeme kararında ise kullanım bedelinin fatura değerinden düşülmesi gerektiği vs. gibi bir ifade yok. Karşı tarafın böyle bir şart öne sürmesi doğru mudur ve bu konu ile ilgili elinde herhangi bir karar vs. olan meslektaşım var mıdır?
Herkese şimdiden teşekkürler.
Old 18-03-2014, 21:28   #2
olgu

kullanım bedelinin mahsunu talep edemez. Yargıtay bu hususta içtihadı şu şekilde geliştirdi,
araç iade edilmeden faiz işlemez.
iik 24. madde gereği ticaret odasından kıymet taktiri talep edilecek gelen cevaba üretici itiraz etmezse kesinleşir ve aracı siz icra dairesine veya borçluya iade ettiğiniz tarihten itibaren faiz işlemeye başlar.
Old 20-03-2014, 16:31   #3
avsvlcck

böyle bir şart elimde kararda var evet kullanım bedelini düşmek zorunda mahkeme zaten çok yüksek miktarlar yazmıyor kullanm bedeline benim dosyama 250 tl kullanım bedeli yazdı bencede doğru bir karar tamm araç ayıplı çıkmış ama bu süreçte kullanım var ve araç değer kaybediyor icraya da koyduk bu kullanım bedelini düşüp ödemeyi yapıyorlar mahkeme kararı doğru yapılan işlemde doğru normalde sizin icra takibinden önce kullanım bedelini şirkete yatırmanız lazım yatırmadıysanız mahkeme kararına göre düşüp ödüyorlar ben müvekkilime yatırttırdım kullanım bedelini mahkeme kararında yazan siz yatırmazsanız onlar düşelim ödeyelim diyorlar yasal olarak tabikide dayatma yapmaz ama neticede onlarda size o bedelin iadesi için takip başlatır ne gerek var müvekkilliniz şirketin hesabına parayı yatırsın siz icradan paranızı tam alın sonra araç için ticaret odasına gidiyorsanız kıymet taktiri yapıyor itiraz olmazsa o meblağa aracı teslim ediyorsunuz tutanakla aynı anda şirkette parayı hesaba geçiyor
Old 20-03-2014, 18:34   #4
olgu

Alıntı:
Yazan avsvlcck
böyle bir şart elimde kararda var evet kullanım bedelini düşmek zorunda mahkeme zaten çok yüksek miktarlar yazmıyor kullanm bedeline benim dosyama 250 tl kullanım bedeli yazdı bencede doğru bir karar tamm araç ayıplı çıkmış ama bu süreçte kullanım var ve araç değer kaybediyor icraya da koyduk bu kullanım bedelini düşüp ödemeyi yapıyorlar mahkeme kararı doğru yapılan işlemde doğru normalde sizin icra takibinden önce kullanım bedelini şirkete yatırmanız lazım yatırmadıysanız mahkeme kararına göre düşüp ödüyorlar ben müvekkilime yatırttırdım kullanım bedelini mahkeme kararında yazan siz yatırmazsanız onlar düşelim ödeyelim diyorlar yasal olarak tabikide dayatma yapmaz ama neticede onlarda size o bedelin iadesi için takip başlatır ne gerek var müvekkilliniz şirketin hesabına parayı yatırsın siz icradan paranızı tam alın sonra araç için ticaret odasına gidiyorsanız kıymet taktiri yapıyor itiraz olmazsa o meblağa aracı teslim ediyorsunuz tutanakla aynı anda şirkette parayı hesaba geçiyor

araçta hasar veya yaptırılmış dahi olsa kaza/boya var mı?

yıllarca bu alanla ilgilendim, hiçbirinde tüketiciden kullanım sebebiyle mahsup yazan karar görmedim, hasar veya kazalı araçlarda taktiri indirime hükmediliyor.
Old 20-03-2014, 19:20   #5
Av. Banu Akyıl

Benim müvekkilin aracında ufak tefek boya düzeltmeleri vs var. Mahkemenin kararında "araç sahibinin kullanım bedeli mahsup edildikten sonra kalan meblağ ödenir" şeklinde bir ibare bulunmamasına rağmen üretici bu bedeli mahsup etmek istiyor. Ne kararda ne de uygulamada mahsuptan bahsedilmediği için üreticinin tavrının müvekkilin daha da mağdur olmasına yol açıyor. Uzun süre devam eden bir dava olduğundan elbette ki araç ilk günkü gibi değil. Fakat diğer taraftan bakılınca da mahkeme kararındaki aracın fatura bedeli de ekonomik şartlar dikkate alındığında aynı standartta sıfır km bir araç almaya yetecek miktarda değil. Hakkaniyet gereği her iki tarafın bu yönde bir fedakarlıkta bulunması gerekitğini düşünüyorum.
Old 21-03-2014, 13:54   #6
Av.Nevra Öksüz

Sayın Akyıl,

Kullanım bedelinin indirilmesi talebi TBK m.229'a (Satış sözleşmesinden dönen alıcı, satılanı, ondan elde ettiği yararları ile birlikte satıcıya geri vermekle yükümlüdür) dayanmaktadır. Sayın avsvlcck'nın davasında dava konusu "tarım aracı" olduğundan; başka bir deyişle müvekkili tüketici olmadığından; andığım düzenlemenin uygulanmasına gidildiği kanaatindeyim.

Her ne kadar 4077 sayılı Kanun m.30'da "Bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde genel hükümler uygulanır." düzenlemesi yapılmış ise de Yargıtay:
Alıntı:
Yazan HGK
... gerek 4077 sayılı Kanunun ilk şeklinde gerekse 4822 sayılı Kanunla değişik halinde kullanım bedelinin düşülmesine yönelik bir hükme de yer verilmemiştir...
gerekçesiyle kullanım bedelinin düşülemeyeceği kanaatindedir:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=15192
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi