Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Geç Kalan tedbir!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-03-2011, 13:45   #1
furugferruhzad

Varsayılan Geç Kalan tedbir!

Açtığım tazminat davasında mahkemeden ihtiyati tedbir kararı istedim mahkeme tapu kayıtları geldikten sonra tedbir konulmasına karar verdi.Müzekkere masraflarını müvekkil vermedi ben de yazılı bir bildirimde bulunmadım telefonla kendisini arayıp defalarca bilgi verdim,bu gün getireceğim yarın getireceğim derken en sonunda masrafları ben verdim ve bu arada taşınmaz satıldı,bu durumda benim hukuki bir sorumluluğum doğar mı?
Old 25-03-2011, 14:04   #2
thanatos

vekil masrafı cebinden yapmak zorunda değildir. müvekkiliniz sizin ihmalkarlığınız olduğu iddiası ile sizi baroya şikayet etse ve görevi ihmalden suç duyrusunda bulunsa bile masrafı vemesi gerektiğinden ve masraf vediğine dair herhangi bir makbuzu olmadığından; sizinde bu konudaki müvekkilinizi bilgilendirme görevinizin yazılı olması gerektiğine dair herhangi bir kural olmaığından sorumluluğunuz olmadığını düşünüyorum. aksi mantıkla düşünürsek noterden haberimiz olmadan adımıza vekalet çıkaran her şahsın davasını açmak, cebimizden para harcayarak haciz, satış vs işlem yapıp parayı tahsil etmek gibi bir sorumluluğumuz olur ki bu durumda bu meslek yapılamaz demektir.
Old 25-03-2011, 14:29   #3
avukat 35

Ben konuda bir Yargıtay kararı olduğunu duymuştum, ancak açıkçası kararı görmedim. Ama bir araştırırsanız iyi olabilir.
Bu karar müvekkilinin hak kaybına uğramasına neden olabilecek olağan masraf avukat tarafından karşılanmalı, olağanüstü masrafları avukatın karşılaması beklenemez doğrultusunda imiş.
Old 25-03-2011, 15:23   #4
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan avukat 35
Ben konuda bir Yargıtay kararı olduğunu duymuştum, ancak açıkçası kararı görmedim. Ama bir araştırırsanız iyi olabilir.
Bu karar müvekkilinin hak kaybına uğramasına neden olabilecek olağan masraf avukat tarafından karşılanmalı, olağanüstü masrafları avukatın karşılaması beklenemez doğrultusunda imiş.

Her şey avukatlara oluyor,eğer böyle bir karar varsa ki araştırdım bulamadım bize de yazıktır,bu durumda o kadar çok dosya var ki(icra dosyaları da dahil) hepsine olağan masraf yapsam açık söyleyeyim gücüm yetmez.Ama bahsettiğiniz gibi bir kararı da bulursam hiç şaşırmayacağım dediğim gibi her türlü avukatı sorumlu yapmanın bir yolunu bulmuşlar bütün düzenlemeler bu yönde.Hızla soğuyorum bu meslekten.
Old 26-03-2011, 01:31   #5
BALDIRAN

B.K.nın vekalet akdine ilişkin hükümleri gereğince, en azından bilgi ve hesap verme yükümlülüğünüzü yerine getirdiğinizi ispat bakımından yazılı bilgi vermemiş olmanız sizin için sıkıntı yaratabilir.Kaldı ki, müzekkere masrafı yatırmakla sizin kaybedeceğiniz ekonomik değer ile, mğüzekkere masrafını yatırmamanızdan dolayı müvekkilin uğradığı zarar kıyaslandığında, bu külfetin sizin tarafınızdan karşılanması gerektiğine karar verebilecektir mahkeme diye düşünüyorum.Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi