Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ne davası açmam gerekiyor?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-06-2009, 14:06   #1
ncoban

Varsayılan Ne davası açmam gerekiyor?

İyi günler.
Müvekkilim çok kıymetli bir arazisinin altından doğalgaz şirketi boru hattı geçirmek istiyor ve 99 yıllığına müvekkilime sadace 5.000.00TL bedel ödemek istiyor.Söz konusu arazi çok değerli ve şu an ekili.Müvekkilm tarladan yılda 5000 liralık ürün alıyor.Doğal olarak kendisi bu anlaşmaya yanaşmadı ama anlaşma olmasa da şirket müvekkilimin arazisine girerek boru hatlarını geçirecek.Bu durumda ileride nasıl bir dava açmam gerekiyor bedelini alabilmem için?Kamulaştırmasız el atma davasını inceledim ama sanırım benim olayım ile örtüşmüyor çünkü şirket müvekkilimden tarlayı 99 yıllığına kiralamak istiyor ve verdiği meblağ da bu süre için çok çok az.Bu konuda yardımlarınız bekliyorum.Saygılarımla.
Old 03-06-2009, 17:12   #2
lawyer_721

Alıntı:
Yazan ncoban
İyi günler.
Müvekkilim çok kıymetli bir arazisinin altından doğalgaz şirketi boru hattı geçirmek istiyor ve 99 yıllığına müvekkilime sadace 5.000.00TL bedel ödemek istiyor.Söz konusu arazi çok değerli ve şu an ekili.Müvekkilm tarladan yılda 5000 liralık ürün alıyor.Doğal olarak kendisi bu anlaşmaya yanaşmadı ama anlaşma olmasa da şirket müvekkilimin arazisine girerek boru hatlarını geçirecek.Bu durumda ileride nasıl bir dava açmam gerekiyor bedelini alabilmem için?Kamulaştırmasız el atma davasını inceledim ama sanırım benim olayım ile örtüşmüyor çünkü şirket müvekkilimden tarlayı 99 yıllığına kiralamak istiyor ve verdiği meblağ da bu süre için çok çok az.Bu konuda yardımlarınız bekliyorum.Saygılarımla.
özel şirketse kamulaştırmasız el atma davası açamayacağınız kesindir. bu durumda men'i müdahale davası açmanız en iyi yol olarak görünüyor. çünkü mülkiyete dayalı meni müdahale davalarını kazanmak çok kolaydır. davayı kazandıktan sonra şirket anlaşmaya yanaşır ayrıca ecri misil davası açmanızda yararınız ne kadar olur?bu hususta karar sizin.
Old 03-06-2009, 17:32   #3
av.selim selim

Şirketin müdahalesi sırasında müdahalesinde hukuki bir sebep yoksa , kaymakamlığa müracaat ederek men kararı da alabalirsin, kaymakamlık böyle bir durumda men kararı vermek zorundadır, karara uymazlarsa cezai sorumlulukları var.ilgili kanun : Gayrımenkul zilyetliğine yapılan tecavüzlerin idari yoldan korunması hakkında kanun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi