Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sigortasız İşçi Çalıştırma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-03-2011, 12:15   #1
AV. İLKER VURAL

Varsayılan Sigortasız İşçi Çalıştırma

A basit usule tabi olarak bir dükkan işletmektedir. B, A'nın yanında kalfa olarak 3 yıldır çalışmaktadır. B, 2011 yılı Ocak ayında, resmi bir makama verdiği yazılı belgede '' ben A nın yanında 2007 yılından beri kalfa olarak çalışmaktayım '' demiş ve bu belgenin altını imzalamıştır.
A, B'nin sigorta primini 1 ay yatırmış geri kalan, 3 sene içerisinde ise hiç prim yatırmamıştır.
A'yı ve B'yi tanımayan duyarlı vatandaş C ise, A sigortasız işi çalıştırıyor diyerek sigortaya şikayette bulunmuştur.
Sorum şu :
1 - ) B şikayet üzerine verdiği ifadesinde,(A yı korumak için) A nın yanında çalışmıyorum ona son bir haftadır işlerinde yardım ediyorum demiştir. B'nin, resmi bir makama verdiği '' ben A nın yanında 2007 yılından beri kalfa olarak çalışmaktayım '' şeklindeki yazılı beyanı A 'nın ceza alması için yeterli midir.?
2 - ) B, ''ben A'nın yanında kendi rızamla sigortasız çalışıyorum, A dan şikayetçi değilim'' dese A yine de ceza alır mı?
3 - ) A, B nin sigorta kaydını yaptırmış ve sadece bir aylık primi yatırmışsa geri kalan 3 yıllık primi yatırmadığı için A yine de sigortasız işçi çalıştırmaktan ceza alır mı?
Saygılarımla.
Old 20-03-2011, 20:32   #2
davuterkan

1- Resmi kurumlar öğrendikleri yasaya aykırı durumları ilgili birimlere bildirirler. İlgili birimler teftiş neticesinde, yapılan ihbarın gerçek olduğunu öğrenmeleri durumunda gerekli cezai işlemi uygularlar.Yani tahkikat sonucunda söz konusu beyanın gerçekliğinin ortaya çıkması durumunda ceza kesilir.
2- Hayır, bu husus kamu düzenindendir. Rıza geçerli değildir. Tam da bu sebeple hizmet tespiti davalarından vazgeçmek mümkün değildir.
3- İşveren her ay çalıştırdığı işçileri kuruma bildirmek durumundadır. Bildirim yapılmadığı için doğal olarak prim tahakkuk ettirilmemiş ve ödenmemiştir. Eğer bildirimi yapıp primini ödemeseydi, prim borçlusu olurdu. Ancak bu durumda önce hizmet tespit yapılır, sonra prim tahakkuk ettirilir kanaatindeyim.
Ancak ilk maddede söylediğim gibi; kişinin o işyerinde çalıştığının tespiti-ispatı gerekir. Şahıs kamu kurumuna yalan-yanlış beyan da vermiş olabilir. Kurumun görevi öncelikle bunun doğruluğunu araştırmaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi