Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Duruşmanın saatinden önce gorulmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-10-2010, 13:43   #1
i_okutgen

Varsayılan Duruşmanın saatinden önce gorulmesi

Öncelikle tüm meslektaşlarıma kolay gelsin diyorum ve bugün yaşadığım bir olay hakkında değerli görüşlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Bugün saat 12.00 da İstanbul dısında bir asliye hukuk mahkemesinde duruşmamız vardı, 2 davalı ve davacinin arasinda görülecek duruşmadan önce davalılardan birinin vekili olarak davalı asıl ile duruşma saatine 5 dak. Kala, salonun 10 metre ilerisinde( önümüzde kolon olduğu için duruşma salonunu göremiyoruz) konuşuyorduk, hemen ardından diğer davalı ve davacı vekilinin duruşma Salonu'ndan kosarcasina çıktıklarını görünce yokluğumuzda ve saatinden önce duruşmanın görüldüğünü farkettik, hakîmin yanına koştuk, ardından davacı vekilini otoparkta yakaladık( orada bulunduğumuzun farkindaydilar) celse zaptını yeniden actiracagimizi söyledik, siz ne yapıyorsanız yapın, biz çıkıyoruz dediler, ardından tekrar hakîmin yanına çıktık ve celse zaptının yeniden tutulması gerektiğini söyledik, hiç olmazSa bu durumu tutanak altına alalım dedik ( bu esnada mübaşir hata bende taraflara seslenmedim) dedi, hakim bizden musade istedi ve o esnada sanırım bir telefon görüşmesi yaptı, ardindan bu konuda hiç bir şey yapamayacağını soyledi. Baskılar sonrasında da davalı vekili olarak benim duruşma gün ve saatinde Adliye'de hazr bulundugumu içeren bı tutanak tuttu o kadar. Zaman'ından önce duruşmanın görüldüğü ve mübaşir tarafından tarafların cagirilmadigi hususunu tutanağa geçirmedi, bu nedenle bilirkişi raporuna itiraz beyanlarımızı dosyaya sunamamis ve inşaat mühendisi bilirkişi tarafından yeniden değerlendirme yapilmasi talebimiz degerlendirilemeden dosya hesap bilirkişisine gönderilmiş oldu. Bu asamada yapılması geren birsey var ise, yada ağladığım bir husus, paylaşırsanız minnettar kalacağım, ayrıca hakîmin bu tavrı şikayet edilebilir mı, şimdiden teşekkürler...
Old 21-10-2010, 14:25   #2
Av. Mehmet Demirezen

Şahsi fikrim

Yukarıda anlattıklarınızı o anda yanınızda bulunanalarla birlikte tutanak altına alın.Duruşmanın saatinden önce görüldüğü, tutanağın eksik tutulduğu vesaire.

Yine anlattıklarınıza yer vereceğiniz bir dilekçe ekinde mahkemede tutulan tutanak ile tarafınızdan tutulan tunağı ekleyip mahkemeden ara karardan rucü ederek talepleriniz hakkında karar vermesini talep edin.

Kabul edilmediği taktirde kararın bozulmasına gerekçe gösterebilirsiniz.
Old 21-10-2010, 16:28   #3
pluvia

UYAP'A kayıt saati görülebiliyorsa yardımı olur diye düşünüyorum...

Eğer hemen kaydediyorlarsa....

Saygılarımla,
Old 21-10-2010, 22:38   #4
BALDIRAN

Geçmiş olsun. Genelde tutanaklar UYAP ortamında tutulmuyor, önce vord dosyasına yazılıp, sonra hakim tarafından incelenip onaylanıp ondan sonra uyap ortamına aktarılıyor.Bu nedenle, aynı gün ve yakın saatlerde aynı mahkede duruşması olan ve olaya tanıklık eden meslektaşlarınızla tutanak tutmanızın en azından Yargıtay aşamasında savunma hakkının kısıtlanması yönünden sonuç getirebileceğini düşünüyorum. Ancak bundan sonraki aşamada hakimi ve hatta davacı vekilini şikayet etmenizi düşünmenizi öneririm. Saygılar.
Old 22-10-2010, 15:03   #5
hülya eren

şikayet halinde mübaşire hiç güvenmeyin,bu kez seslendim diyecektir.
avukatlara da hiç güvenmeyin biz görmedik,duymadık bilmiyoruz diyeceklerdir.sadece vicdana ve ahlaka ve doğruluğa güvenin o sizin tek yardımcınız olacaktır.
(tecrübeden biliyorum)
ama her şeyin bir bedeli olduğunun bilinmesi gerekiyor,sizin dosyaya girememiş olmanızın bir bedeli olduğu gibi;
sevgiyle dostlukla
Old 22-10-2010, 15:52   #6
Av.OnurERSEN

Kimse sizin gözünüzün yaşına bakmayacaktır. Bu nedenle sizinde kimseye acımamanız gerekiyor. usulen duruşma salonu kontrolü hakimde olduğundan hakimi şikayet etmeniz gerekiyor. uyap kayıt saati bence de çok önemli zamanında kaydetmemek yine hakimin sorumluluğu.
Old 22-10-2010, 17:04   #7
kapgan

Sayın Meslektaşım,

Cevap veren arkadaşların da belirttiği üzere,yanınızda bulunanlarla tutacağınız bir tutanak daha,uyap kaydının kontrolü,mübaşirle tekrar görüşüp durumu belge altına almanız,varsa o an duruşam salonunda olaya tanık olan başka meslektaşlarımızı o günün duruşma listesinden bulmanız ve yardım istemeniz...bunlar size biraz olsun yol gösterebilir.
Bunun yanında başka bir meslektaşımızın da bu olayda kötü yönde katkısının bulunması karşısıında manevi olarak yanınızda bulunduğumuzu belirtmek isterim.

Sayın Hülya Eren'in de belirttiği üzere,çok zor bir durum.Ama hep susmaktansa,mücadele edip de sonunda ,ben elimden geleni yaptım ama olmadı demek daha güzel sanırım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi