Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iflas ertelemeye müdahale

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-03-2011, 10:48   #1
umutsea

Acil iflas ertelemeye müdahale

Benim sorum iflas erteleme kararının verilmesinden sonra müdahale ile ilgii.
Müvekkil firmanın borçlularından bir kısmı iflas ertelemesi talebinde bulunmuş, yargılama sırasında müvekkil hiçbir dosyaya müdahil olmamış.( Biz vekaleti yeni aldık ) Şu anda dosyaların hepsinden erteleme kararı çıkmış durumda. İflas ertelemesinde, karardan sonra da bazı işlemler, tedbir değişiklikleri vs yapılabiliyor fakat karardan sonra müdahale konusunda net bilgiye ulaşamadım. Birkaç Yargıtay kararında Davanın her aşamasında müdahil olunabileceğine ilişkin kararlar var ama bana karara kadarki aşamalar gibi geldi.
İflas ertelemesi kararından sonra müdahil olunup olunamayacağına ilişkin içtihat veya makale gibi bilgiler veya görüşler hususunda yardımlarınızı bekliyorum...

İyi çalışmalar.
Old 28-03-2011, 11:11   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan umutsea
Benim sorum iflas erteleme kararının verilmesinden sonra müdahale ile ilgii.
Müvekkil firmanın borçlularından bir kısmı iflas ertelemesi talebinde bulunmuş, yargılama sırasında müvekkil hiçbir dosyaya müdahil olmamış.( Biz vekaleti yeni aldık ) Şu anda dosyaların hepsinden erteleme kararı çıkmış durumda. İflas ertelemesinde, karardan sonra da bazı işlemler, tedbir değişiklikleri vs yapılabiliyor fakat karardan sonra müdahale konusunda net bilgiye ulaşamadım. Birkaç Yargıtay kararında Davanın her aşamasında müdahil olunabileceğine ilişkin kararlar var ama bana karara kadarki aşamalar gibi geldi.
İflas ertelemesi kararından sonra müdahil olunup olunamayacağına ilişkin içtihat veya makale gibi bilgiler veya görüşler hususunda yardımlarınızı bekliyorum...

İyi çalışmalar.

Israrla savunduğum düşünceme göre iflasın ertelenmesine dair karar nihai karar olmayıp, bence bir ara karardır. Zira erteleme kararından sonra dahi kayyum raporları ibraz edilmekte, mahkeme tarafından da bu raporlar değerlendirilmektedir. Kaldı ki karar temyiz edilip de iflasın ertelenme süresi bitinceye kadar dosya Yargıtay'dan dönmemiş ise, mahkeme resen erteleme süresinin bitiminde dosyayı ele almakta ve yeni bir karar verebilmektedir. Diğer taraftan mahkemenin iflasın erteleme süresini 1 yıl olarak belirleme zorunluluğu da bulunmadığından uygulamada 6 ay veya 3 aylık erteleme sürelerinin de verildiği malumdur.

Ertelemeye dair bu izahatın götürdüğü çizgi beni -asıl vurgulamak ve tartışmaya açmak istediğim konuya, iflasın ertelenmesine dair kararların temyizi kabil kararlar olmadığı sonucuna - götürmektedir. Zira HUMK gereği ancak nihai kararlar temyizi kabil olup, nihai bir karar olmadığını savunduğum iflasın ertelenmesine dair kararların da mevzuat gereği temyizi kabil olmadığını düşünüyorum. Buradan hareketle sorunuza, kararın bir nihai karar olmaması, ara karar olması ve yargılamanın henüz nihai bir karara bağlanmamış olması nedenleri ile, temyiz devresinde de müdahale talebinde bulunulabileceği yönde cevap vermek istiyorum. Kolay gelsin..
Old 07-12-2011, 13:32   #3
gnchukukcu

Sn Yiğit benim sorum iflasın ertelenmesi kararı alıp taahhüt ettiği borçlarını ödemeyen iyileştirme projesine aykırı davranan şirkete yapılabilecek işlemler hakkındadır.
Old 07-12-2011, 13:40   #4
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan gnchukukcu
Sn Yiğit benim sorum iflasın ertelenmesi kararı alıp taahhüt ettiği borçlarını ödemeyen iyileştirme projesine aykırı davranan şirkete yapılabilecek işlemler hakkındadır.

Bu şikayetinizi kararı temyiz ederken Yargıtay'a veya döndüğünde mahkemesine yahut dönmeden uzatma talep edilirse, talepte bulunulan mahkemesine yapmalısınız.
Old 07-12-2011, 13:46   #5
gnchukukcu

Bu hususla ilgili kanunda düzenleme yok bildiğim kadarıyla yapacağımız şikayet üzerine mahkeme iflasına mı karar verecek. Teşekkürler
Old 07-12-2011, 13:48   #6
gnchukukcu

şunu da belirteyim bizim olayımızda tüm alacaklıların rızaları alınmış erteleme sürecinde ancak şirket 1 yıldır ödemesi gereken aylık taksidini ödememekte
Old 21-03-2014, 16:59   #7
gdistemgibi

Değerli arkadaşlar konuyla ilgili olması bakımında Yargıtay'ın 23. Hukuk Dairesi'nin bir kararından sadece ilgili kısmı paylaşıyorum. Yargıtay 23. Hukuk Dairesi'nin 14/06/2012 Tarih ve 2012/2585 E., 2012/4226 K. sayılı kararında "T. FİNANS Katılım Bankası ve Hazine vekillerinin temyizi yönünden; hükmü temyiz eden T. Finans Katılım Bankası ve Hazine'nin yargılama sırasında müdahilliklerine dair karara dosya arasında rastlanmamıştır. Davaya müdahale karar verilinceye kadar mümkün olup karar tarihinden önce müdahilliklerine rastlanmayan T. Finans Katılım Bankası ve Hazine vekillerinin temyiz istemlerinin reddi gerekmiştir." denilmektedir.

Mezkur kararın tam metnini Kazancı içtihat programından bulabilirsiniz, umarım bunu yaparken reklam yasağını felan ihlal etmiyorumdur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi