Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş davasında ıslah süresi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2015, 13:11   #1
avukat152

Varsayılan iş davasında ıslah süresi

Kısmi olarak açtığımız kıdem ve ihbar tazminatı taleplerimiz üzerine dosya bilirkişiden döndü. Bilirkişi gerekli hesaplamaları yapmış, hesaplamalara bir itirazımız yok. Ancak, müvekkilin işten kendisinin çıktığına dair bir kanaat oluştuğunu bu nedenle kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanmayacağını söyleyerek görüş bildirmiştir.

Bir tanığımız dinlenmeden dosya bilirkişiye gitmiştir. Bu nedenle fesih hususunun sorulması için dinlenmeyen tanığımızın dinlenmesini talep edeceğim. Gerekirse ek rapor alınmasını isteyeceğim.

Peki bu aşamada alacaklar yönünden rapor doğrultusunda davayı ıslah etmeli miyim? Zira müvekkilimin işten çıkarıldığını ispat edememiş oluyoruz gibi bir durum söz konusu. Bilirkişi raporuna 2 haftalık itiraz süresi içerisinde davayı ıslah etmezsem süreyi kaçırmış olur muyum?

HMK'da tahkikat sonuçlanıncaya kadar ıslah edilebilir diyor ama ben bu aşamada kararsız kaldım.
Old 16-03-2015, 15:10   #2
enderkc

bilirkişi raporuna itiraz edin, dinlenmemiş bulunan tanığınızın fesih hususunda tanık olarak dinlenmesini ve sonrasında dosyanın ek rapor alınmak üzere bilirkişiye tekrar gönderilmesini isteyin, şu aşamada ıslah etmeyin
Old 16-03-2015, 15:23   #3
cmuk

Bence bilirkişi raporuna göre davanızı ıslah ederek itirazlarınızı da bildirin. Anlattığınıza göre bilirkişi mahkeme yerine geçerek feshin haklılığı noktasında görüş bildirmiştir. Bilirkşinin böyle bir belirleme yapma yetkisi yoktur. Nihai kararı verecek olan mahkeme olduğu için ıslah yapıp daha sonra beyanlarınızla mahkemeyi ikna edin derim.
Old 16-03-2015, 16:54   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan avukat152
Peki bu aşamada alacaklar yönünden rapor doğrultusunda davayı ıslah etmeli miyim? Zira müvekkilimin işten çıkarıldığını ispat edememiş oluyoruz gibi bir durum söz konusu. Bilirkişi raporuna 2 haftalık itiraz süresi içerisinde davayı ıslah etmezsem süreyi kaçırmış olur muyum?

HMK'da tahkikat sonuçlanıncaya kadar ıslah edilebilir diyor ama ben bu aşamada kararsız kaldım.

Sayın Meslektaşım,

HMK 181.Madde, kısmen ıslaha başvuran tarafa, ıslah ettiği usul işlemini yapması için 1 haftalık süre verilir. Bu süre içinde ıslah edilen işlem yapılmazsa, ıslah hiç yapılmamış gibi davaya devam edilir. Demektedir.

Siz daha henüz bilirkişi raporuna kanuni itiraz hak ve sürenizi kullanmadınız. Bu 2 haftalık itiraz süresini ıslah yapmadan geçebilirsiniz.

Ancak ne zaman mahkemeye ıslahla talep sonucunuzu arttıracağınız bildirirseniz veya ıslah için tarafınıza süre verilmesini talep ederseniz ancak o zaman 1 haftalık yasal süre içinde ıslahı yapmak zorundasınız.

Anlattığınız durumda, ıslahı şu an yapıp yapmamak sizin inisiyatifinizdedir. 2 hafatalık itiraz süresi içinde yapmamanız hak kaybına neden olmaz.
Alıntı:
Bir tanığımız dinlenmeden dosya bilirkişiye gitmiştir. Bu nedenle fesih hususunun sorulması için dinlenmeyen tanığımızın dinlenmesini talep edeceğim. Gerekirse ek rapor alınmasını isteyeceğim.

Ve diğer meslektaşlarımın da belirttiği gibi, feshin haklı olup olmadığı tamamen hukuki bir meseledir. Delilleri serbestçe değerlendirme ve karar verme görevi mahkeme yargıcına aittir. Bu konuda ek rapor talep etmek hukuka uygun değildir. Tanığınızı ise önünüzdeki duruşmada hazır edip dinletebilirsiniz. Böylelikle fesih noktasında elinizdedekileri kullanmak bakımından eksik bırakmamış olursunuz.

Saygılarımla
Old 17-03-2015, 09:22   #5
Av. HİDAYET TÜRKEŞ

Varsayılan ıslah için erken

Önce bilirkişi raporuna itiraz edin, zira tahkikat sona erene kadar (hatta 9.HD'ye göre bozmadan sonra bile) ıslah yapabilirsiniz.
Old 19-03-2015, 14:54   #6
avukat152

Müvekkilimle görüştüm ve her türlü olumsuzluğa rağmen davanın ıslah edilmesini istediğini belirtti. Kendisinden bu konuda yazılı beyan da aldım. Şu aşamada hesaplamaya ilişkin bir itirazımız olmaması nedeniyle, ıslah edip feshe ilişkin kalan tanığımızın dinlenmesini talep etmeyi düşünüyorum. Ama yine de kararsızım ve yarın son günüm
Old 19-03-2015, 15:28   #7
av.d.d

Alıntı:
Yazan avukat152

Zamanaşımı konusunda bir sıkıntınız yok ise, taleplerinizi ıslah ile arttırmayıp, daha sonra ek dava açabilirsiniz. Yazdığınıza göre, tanığınız dinlenmeden dosya tamamlanmış ve tüm deliller toplanmış varsayılamaz. Bu nedenle, tanığınız dinlendikten ve dosya tamamlandıktan sonra ıslahı düşünün. İyi çalışmalar...
Old 22-03-2015, 21:27   #8
av.cgdm_shn

Uygulamada bazı hakimler dinlenirken tanıkların beyanlarini hükme esas alinmasinda yeterli görmekte ve diğer tanıkları dinlemekten vazgeçmektedir. Bence bilirkişi raporuna itirazla birlikte dinlenmeyen tanığınızın dinlenmesini talep edin.Eger hakim talebinizi reddederse ıslah yolunu dusunebilirsiniz..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi