Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İçtihat Programlarında bulunamayan Yargıtay Kararı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2015, 21:31   #1
nihilietzsche

İnceleme İçtihat Programlarında bulunamayan Yargıtay Kararı

9.Hukuk Dairesi Tetkik Hakimlerinden Uğur Ocak'ın hazırlamış olduğu "İŞÇİLİK ALACAKLARI" isimli eserin 673. sayfasında Yargıtay 9.Hukuk Dairesinin 21.05.2012 tarih ve 2010/10730 Esas - 2012/17867 Karar sayılı ilamından bir alıntı var. Söz konusu alıntı "Mahkeme önünde ücretin miktarını ikrar davacıyı bağlar." şeklinde.

Ancak hem Sinerji hem de Kazancı'nın İçtihat programlarında aramama rağmen söz konusu kararı bulamıyorum. Yani her iki programa da bu karar yüklenmemiş. İnternet ortamında da saatlerce aradım. Fakat İnternette de bulamadım. Bu kararı ne şekilde bulabileceğim konusunda görüş ve önerisi olan arkadaşlar çok mutlu ederler beni.
Old 14-01-2015, 09:44   #2
fidel kadastro

Alıntı:
Yazan nihilietzsche
9.Hukuk Dairesi Tetkik Hakimlerinden Uğur Ocak'ın hazırlamış olduğu "İŞÇİLİK ALACAKLARI" isimli eserin 673. sayfasında Yargıtay 9.Hukuk Dairesinin 21.05.2012 tarih ve 2010/10730 Esas - 2012/17867 Karar sayılı ilamından bir alıntı var. Söz konusu alıntı "Mahkeme önünde ücretin miktarını ikrar davacıyı bağlar." şeklinde.

Ancak hem Sinerji hem de Kazancı'nın İçtihat programlarında aramama rağmen söz konusu kararı bulamıyorum. Yani her iki programa da bu karar yüklenmemiş. İnternet ortamında da saatlerce aradım. Fakat İnternette de bulamadım. Bu kararı ne şekilde bulabileceğim konusunda görüş ve önerisi olan arkadaşlar çok mutlu ederler beni.

Corpus Programında da yok.
Old 14-01-2015, 14:08   #3
E.YILMAZ

T.C.
YARGITAY
9. Hukuk Dairesi
Y A R G I T A Y İ L A M I

ESAS NO : 2010/10730
KARAR NO : 2012/17867

TARİHİ : 29/12/2009
NUMARASI: 2008/880-2009/809
DAVACI :
DAVALI :

DAVA : Davacı, itirazın iptali ile takibin devamına ve davalının % 40'tan az olmamak üzere icra inkar tazminatının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.
Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.
Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi C.Gökkaya tarafından düzenlenen rapor dinlendikten sonra dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Y A R G I T A Y K A R A R I

A) Davacı İsteminin Özeti:
Davacı, hiçbir gerekçe gösterilmeden iş akdinin feshedildiğini, alacaklarının ödenmemesi üzerine icra takibi başlattığını, davalı tarafça Ankara 15. İcra Müdürlüğünün 2008/6985 sayılı dosyasında belirtilen alacaklara itiraz edildiğini ileri sürerek, itirazın iptali ile takibin devamına ve %40 tan az olmamak üzere icra inkar tazminatına karar verilmesini talep etmiştir.
B) Davalı Cevabının Özeti:
Davalı, Kazakistan’daki şantiyede 02/10/2006-25/12/2007 tarihleri arasında çalışan davacının iş akdinin iş bitimi nedeniyle sona erdiğini, imzalı ibranameyle davalıyı ibra eden davacının alacağının kalmadığını savunarak davanın reddini istemiştir.
C) Yerel Mahkeme Kararının Özeti:
Mahkemece, toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanılarak, davacının iş sözleşmesinin, iş bitimi nedeniyle feshedildiği, bu fesih şekline göre işverenin iş sözleşmesinin sona erdiği tarihte giydirilmiş brüt ücret üzerinden davacının kıdemine göre ihbar ve kıdem tazminatı ödemek zorunda olduğu gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir.
D) Temyiz:
Kararı davalı temyiz etmiştir.
E) Gerekçe:
1-Dosyadaki yazılara toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.
2-Somut olayda, davacı asilin mahkeme huzurunda 27.10.2009 tarihinde isticvap sırasında aylık 1.200 Dolar aylık ücret aldığı yönündeki beyanı davacıyı bağlar. Hükme esas alınan bilirkişi raporunda ise davacının aylık ücreti 1.300 Amerikan Doları olarak hesaba esas alınmıştır.
Davacının 27.10.2009 tarihli beyanına göre bilirkişiden ek rapor alınmadan sonuca gidilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.
F) Sonuç:
Temyiz olunan kararın, yukarıda yazılı sebepten dolayı BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine 21.05.2012 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 15-01-2015, 00:53   #4
nihilietzsche

Üstad çok teşekkür ederim.. İki günde toplam 5-6 saat zamanımı harcadım ama bir türlü bulamamıştım.. Bir de eğer mahsuru yoksa karara nasıl ulaştığınızı da söylerseniz sevinirim. Çünkü binlerce lira verip içtihat programları alıyoruz ama aradığımız kararı bulamıyoruz.. Bu çok sinir bozucu bir durum gerçekten..
Old 15-01-2015, 09:50   #6
nihilietzsche

Uyaptan Esas numarası ile ben de aramıştım ama çıkmamıştı.. İlginç bir durum.. Neyse tekrar çok teşekkür ederim..
Old 15-01-2015, 13:51   #7
tiryakim

Uyap tan tüm kararları hakim ve savcılar dışında kimse göremiyor...
E.YILMAZ meslektaşımız HAKİM veya SAVCI herhalde...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi