Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Asıl alacak ile ilam vekalet ücretinin birlikte icraya konup konmayacağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-01-2014, 20:31   #1
Avukatik

Mutsuz Asıl alacak ile ilam vekalet ücretinin birlikte icraya konup konmayacağı

Meslektaşlarım kafamı kurcalayan bir konu;

Kira alacağı davasında davanın kabulü ile 5.086 TL asıl alacak ve 412 TL yargılama giderleri ile ayrıca 1.776 TL vekalet ücreti takdirine karar verilmiş ve karar kesinleşmiş olup kesinleşme şerhi de alınmıştır.

Ben bu kararı ilamlı icra takibi ile icraya koymak istiyorum. Ancak takip talebinde her 3 kalemi de ayrı gösterebilir miyim ? Bir takım çevremde tek bir kalemde vekalet ücretlerini yargılama giderleri arasında gösterip takibi asıl alacakla beraber talep edebileceğimi, bazıları da vekalet ücretini ayrı takip konusu yapabileceğimi söylediler. Ancak yargıtayın verdiği bi kararda
(8. HD. 09.11.2012 T. E:7921, K:10135 ) dava vekalet ücretinin yargılama gideri sayıldığını, dolayısıyla ayrı bir takip konusu yapılmasını bozmayı gerektirdiğini dile getirmiştir. Yani vekalet ücreti , yargılama giderleri ve asıl alacağın bir bütün olarak talep edilmesi gerektiğini dile getirmektedir. Peki bu şekilde yaparsak takipte alacaklı kısmı müvekkille beraber kendi ismimi de mi yazmam lazım ki dava vekalet ücretini talep edebileyim ?

Teşekkürler.
Old 28-01-2014, 20:43   #2
Av.Bülent AKÇADAĞ

Şahsi kanaatim, her üç alacak kaleminin bir takipte istenebileceği yönündedir. Zira bende genellikle vekalet ücreti ve asıl alacağı aynı takibe konu ediyorum.
Old 28-01-2014, 20:58   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukatik
Peki bu şekilde yaparsak takipte alacaklı kısmı müvekkille beraber kendi ismimi de mi yazmam lazım ki dava vekalet ücretini talep edebileyim ?[/color][/size][/font]

Teşekkürler.

Aynı ilamlı takip ile takip konusu yapabilirsiniz.

Vekalet ücreti de zaten vekil eden (taraf) lehine hükmolunur (HMK:330/1) ancak avukatlık kanunundaki hüküm nedeniyle vekil eden vekil arasındaki ilişkiye göre avukata ait olur. (AV.K. 165) Dolayısıyla takipte, alacaklı olarak müvekkilinizi göstermeniz gerekir.
Old 29-01-2014, 14:35   #4
Avukatik

Çok teşekkürler meslektaşlarım peki takip talebinde ASIL ALACAK , YARGILAMA GİDERLERİ VE İLAM VEKALET ÜCRETİ diye 3 ayrı kalem mi yazmalıyım ? Yoksa ilam vekalet ücretini ;yargılama giderleri içinde yargılama masrafları ile vekalet ücretini toplam olarak mı yazmalı mıyım ?
Old 29-01-2014, 16:29   #5
avu.veysel

Sayın meslektaşım saydığınız kalemleri ayrı yazmanız daha sağlıklı olacaktır. İcraya koyacağınız her bir alacak kaleminin kararda geçen adlandırmasını net olarak belirtiniz ki ne talep ettiğiniz net belli olsun.
Old 29-01-2014, 16:32   #6
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Avukatik
Meslektaşlarım kafamı kurcalayan bir konu;

Kira alacağı davasında davanın kabulü ile 5.086 TL asıl alacak ve 412 TL yargılama giderleri ile ayrıca 1.776 TL vekalet ücreti takdirine karar verilmiş ve karar kesinleşmiş olup kesinleşme şerhi de alınmıştır.

Ben bu kararı ilamlı icra takibi ile icraya koymak istiyorum. Ancak takip talebinde her 3 kalemi de ayrı gösterebilir miyim ? Bir takım çevremde tek bir kalemde vekalet ücretlerini yargılama giderleri arasında gösterip takibi asıl alacakla beraber talep edebileceğimi, bazıları da vekalet ücretini ayrı takip konusu yapabileceğimi söylediler. Ancak yargıtayın verdiği bi kararda
(8. HD. 09.11.2012 T. E:7921, K:10135 ) dava vekalet ücretinin yargılama gideri sayıldığını, dolayısıyla ayrı bir takip konusu yapılmasını bozmayı gerektirdiğini dile getirmiştir. Yani vekalet ücreti , yargılama giderleri ve asıl alacağın bir bütün olarak talep edilmesi gerektiğini dile getirmektedir. Peki bu şekilde yaparsak takipte alacaklı kısmı müvekkille beraber kendi ismimi de mi yazmam lazım ki dava vekalet ücretini talep edebileyim ?

Teşekkürler.
Tüm alacakları bir takip ile isteyecekseniz herbir alacak kalemini tek tek göstermeniz gerekir. Bunda herhani bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Olması gereken de budur zaten kanaatimce
Old 10-04-2015, 17:37   #7
komini

Müvekkil, tüketici hakem heyetinden 249 TL olan kart aidatlarının iadesine ilişkin bir karar almış. Banka da bu karara karşı Tüketici mahkemesinde dava açmış. Ben de bu süreçte vekalet sunarak davalı vekili olarak davaya dahil oldum ve lehime vekalet ücreti taktir edildi.

Müvekkil, banka kredi kartlarını kapatır endişesi ile hakem heyeti kararını icraya koymak istemedi. Zira kartlarda otomatik ödeme talimatları ve taksitleri olduğu için mağdur olmaktan korkmuş, bir başka banka bunu yapmış.

Ben de 10 gün evvel vekalet ücreti ve yargılama gideri olan 9 tl için takip yaptım. (Zaten tüketici mahkeme kararı da sadece davanın reddine, ... takip masrafı ile .. vekalet ücretine şeklinde yazılmış, asıl alacak bu kararda telaffuz edilmemiş)

Bu hafta müvekkil hala parasını alamadığından, asıl alacak için de icra takibi yapmamı istiyor. Banka sürekli oyalıyor ödeyeceğiz filan diye. Hakem heyeti kararı için ayrıca ilamlı takip yapmam yanlış olur mu? Küçük bir alacak için iki ayrı vekalet ücreti almaya çalışır gibi...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi