Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ölümle sonuçlanan iş kazasında hizmet alanın sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-01-2012, 22:29   #1
Av.M.Akif Gökay

Varsayılan ölümle sonuçlanan iş kazasında hizmet alanın sorumluluğu

Akaryakıt istasyonunda sigortasız olarak çalışan işçi işyerinde meydana gelen kazada hayatını kaybetmiştir.Olay; işyerine kamyonunu yıkatmak için gelen kamyon şoförü aracın damperini 20 derecelik eğim ile kaldırarak üstü kapalı yıkama bölümüne aracın motoru çalışır durumda park etmiş ve aracın yanından ayrılmıştır.işçi kamyonun damperini yıkamak için damperin üstüne çıktığında sebebi bilinemeyen bir nedenle damper tam olarak kalkmış çatı ve damper arasında sıkışan işçi hayatını kaybetmiştir.
Soru 1:Tazminat açısından kamyon sahibinin sorumluluğu varmıdır.
Soru 2:Ceza Hukuku açısından TCK 85 taksirle ölüme sebebiyet verme kapsamındamı yoksa TCK 83 kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi kapsamındamı değerlendirilecektir.

Verceğiniz yanıtlar için teşekkürler..
Old 29-01-2012, 23:14   #2
yeditepelişehir

Sayın Gökay bence ceza hukuku bakımından TCK 83 e girmez. Tazminat bakımından ise sadece sesli düşünüyorum diyerek şunları söyleyebilirim.Mesela şoför aracı akaryakıt istasyonunda bir yere park etmiş ve el frenini çekmeden gitmişse (motor çalışır vaziyette ya da değil) ve aracın kayması sonucu arka taraftaki bir çocuk yada herhangi biri yaralansa ya da ölse sorumluluğu vardır diyebiliyorum rahatlıkla. Sizin olayınızda bu bağlantı biraz daha zayıf gibi.Açıkçası kusursuz sorumluluk kapsamında bir konu sanırım.Eminim değişik fikirler ortaya çıkacaktır.Kamyonda üretim hatası da olabilir.Kendi kendine damperin tamamen kalkması hususu sanırım teknik incelemeyi gerektirecek.
Old 30-01-2012, 12:24   #3
Av. R. Onur ÇINAR

Bence burada TCK 83'ün ilgisi yok zira bu madde koruma gözetme önleme yükümlülüğü olan bir kişinin sorumluluğunu düzenlemekte. Görevli polis memurunun gözaltındaki zanlının sağlığını ve hayatını koruması gibi. Kamyon sürücüsü hakkında araç yıkayıcısının sağlığını koruma gözetme yükümlülüğü koyan bir norm hatırlamıyorum.

Taksir düzeyinde bir kusur bulunması gereklidir. Burada damperin nasıl tamamen açıldığı araştırılmalıdır. Bilindik fizik kuralına göre var olan şey yok olmaz, etki olmadan tepki olmaz. Ayrıntılı incelenmeli.

Kamyon şöförü ve işletenin damper hakkında bakım yükümlülüğünü yerine getirdiği kanıtlanırsa sorumluluğu azalır diye düşünüyorum. Ancak çalışır vaziyette araç yıkatmasına müsaade etmesi her halde taksir olarak kabul edilmelidir.

Ceza hukukunun sevdiğim bir konusu. Size tavsiyem konusunda üç kişilik uzman bir heyet tarafından özel bir mütalaa hazırlatmanız ve bunu hem ceza hem de tazminat davalarında delil olarak kullanmanız.

Hak arayışınızda başarılar dilerim
Old 30-01-2012, 15:09   #4
yılmazkan

Kamyon sahibinin kusuru varsa hem tazminat sorumluluğu hem de TCK 85'e göre ceza sorumluluğu vardır. Meslektaşlarımın da dediği gibi kusur araştırması çok iyi yapılmalı. Bana kamyon sahibinin de kusuru varmış gibi geldi. Damperi açık bırakmak kazanın oluşumunda ihmaldir diye düşünüyorum. Ayrıca damperle ilgili olarak teknik kusurlara karşı aracın bakımını yaptırmamak vs değerlendirilebilir.
Old 30-01-2012, 15:16   #5
Burak Demirci

Cezai anlamda olayın 83. madde kapsamında düşünülmemesi gerektiği konusunda diğer meslekdaşlarıma katılıyorum.

Damperin gerçekten de kendi kendine mi kalktığı, yoksa kamyon şoförünün kendisini sorumluluktan kurtarmaya yönelik gerçeğe bir beyanının mı olduğu hususunda araştıorma yapılmalı ve bundan emin olunmalı. Ayrıca kamyonun teknik olarak arızalı olup olmadığı konusunda teknik bilirkişi incelemesi yapılabileceği gibi, bakımlarının zamanında yapılıp yapılmadığı da araştırılabilir.

Yine iş yerinde bir kamyonun bu halde iken yıkama işlemlerinin yapılmasına müsaade edildiğinden dolayı iş yeri sahibinin sorumluluğundan da bahsedilebilir diye düşünüyorum. İyi çalışmalar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi