Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muvazaalı boşanma - Nitelikli dolandırıcılık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-01-2012, 17:00   #1
av.ta

Varsayılan Muvazaalı boşanma - Nitelikli dolandırıcılık

Saygıdeğer meslektaşlarım,

Kadının yetim aylığından faydalanması maksatlı muvazaalı olarak boşanmış eşlere karşı savcılıklar soruşturma başlatmakta ve haklarında Ağır Ceza Mahkemelerinde "Nitelikli dolandırıcılık" tan dava açılmaktadır..

Son günlerde bu konuyla ilgili bazı yerel mahkemelerde "suç unsuru oluşmadığından (kasıt yokluğu) " beraat kararları verildiği söyleniyor,elimde örnek karar yok,sadece duyum..

Merak ettiğim husus :Yargıtay tarafından kesinleşmiş bir beraat kararı mevcut mudur bu konuda?(Birlikte yaşadıkları tespit edilmiş kişiler için)

Teşekkürler
Old 02-01-2012, 17:25   #2
yasa2721

Benim takip ettiğim bir dosyada yerel mahkeme müvekkilime ceza verdi, yargıtaya taşıdık. Ancak orada da olumlu bişey çıkacağını san mıyorum. Aslında evlenen kişiye ceza verilmesi saçmalık, burada memurun bir işlemi sözkonusu.tşkler
Old 03-01-2012, 15:03   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.ta
Saygıdeğer meslektaşlarım,

Kadının yetim aylığından faydalanması maksatlı muvazaalı olarak boşanmış eşlere karşı savcılıklar soruşturma başlatmakta ve haklarında Ağır Ceza Mahkemelerinde "Nitelikli dolandırıcılık" tan dava açılmaktadır..

Son günlerde bu konuyla ilgili bazı yerel mahkemelerde "suç unsuru oluşmadığından (kasıt yokluğu) " beraat kararları verildiği söyleniyor,elimde örnek karar yok,sadece duyum..

Merak ettiğim husus :Yargıtay tarafından kesinleşmiş bir beraat kararı mevcut mudur bu konuda?(Birlikte yaşadıkları tespit edilmiş kişiler için)

Teşekkürler

Burada verilen beraat kararı manevi unsur (kasıt) yokluğuna dayanır ise, yani TCK.m.21 ve CMK.m.223/2-c'ye dayanır ise, mahkemenin tüm dosya kapsamı ve delil durumu itibariyle şu kanıya varmış olması gerekir:

Mahkememizce sanığın yapılan yargılamasında, eşinden boşanmış olduğu, sonrasında .... kurumundan yetim aylığı müracaatında bulunduğu anlaşılmıştır. Dosyada mevcut, falan falan delillerden, boşanma dosyasının içeriğinden, tanık anlatımlarından varılan kanıya göre sanığın kamu kurumundan aylık almak amacı ile değil hakikaten boşanmış olduğu anlaşıldığından, sanığın atılı suçu işlemeye dönük kastı bulunmadığı anlaşıldığından beraatine...

Yoksa, mahkumiyet cihetine gidilir, sizin duyduğunuz kararlarda buna benzer bir tesbit yapılmış olmalı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi