Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Emniyetten Bağış Adı Altında İstenen Paranın Hukuki Dayanağı Nedir ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-11-2011, 20:27   #1
tiryakim

Mutsuz Emniyetten Bağış Adı Altında İstenen Paranın Hukuki Dayanağı Nedir ?

Merhabalar;

Emniyete bugün bir arkadaşım plaka almak için gitmiş, arkadaşım kendisi avukat olduğu için '' AV '' ' li plaka istemiş . '' AV '' plaka için emniyetten 700,00 TL para istemiş, avukat arkadaşım parayı vermemiş sizi savcılığa şikayet edecem demiş , bağış adı altında özel plaka için para istenmesinin hukuki dayanağı nedir ?

Teşekkürler...
Old 21-11-2011, 20:53   #2
üye31284

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar;

Emniyete bugün bir arkadaşım plaka almak için gitmiş, arkadaşım kendisi avukat olduğu için '' AV '' ' li plaka istemiş . '' AV '' plaka için emniyetten 700,00 TL para istemiş, avukat arkadaşım parayı vermemiş sizi savcılığa şikayet edecem demiş , bağış adı altında özel plaka için para istenmesinin hukuki dayanağı nedir ?

Teşekkürler...

Merhaba,

Daha bugün bir arkadaşımla konuştuk bu konuyu. Bazı illerde hiç bağış istenmezken bazı illerde isteniyor.

Eskiden elden alınırken şimdi bağış olarak alınan bu para artık bankaya yatırılıyor ve vakfa geçiyormuş.

Bu konuda bağış lehine sonradan düzenlenen yasal dayanak var mı bilemiyorum ama 1998 tarihli bir genelgeye göre tam tersine vakıf lehine dahi olsa plaka işlemlerinde hiçbir suretle bağış alınmaması gerektiğine dair bir kural var. Yine de detaylı araştırmak gerek.

Her halükarda zorunlu bağış diye bir şey olmaz sanırım.

Yalnız o zaman emniyet istenen plakayı vermek zorunda mıdır? Yani bağış yoksa ben bu boştaki plakayı vermiyorum yani ben özel plaka vermiyorum deme hakkı var mıdır. / Plaka boştaysa bunu vermek zorunda mıdır?
Old 21-11-2011, 22:58   #3
tiryakim

1998 tarihli bir genelge elinizde varsa paylaşırmısınız ?
Old 22-11-2011, 09:53   #4
üye31284

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...aspx?id=-55368

Bu haberde genelgenin tarihi ve ilgili bölümüne yer verilmiş.

Ancak Başbakanlık sitesinde 1998 tarihli genelgelere baktığımda bulamadım. Belki hepsi yayınlanmamıştır belki de haberdeki gün ay kısmı yanlıştır. 1998 tarihli tüm genelgeleri gözden geçirebilir ya da bilgi edinme kanunu kapsamında başvuru yapabilirsiniz.
Old 22-11-2011, 10:11   #5
ibrahimgokalp

Bağış karşılık bir irade beyanı olmayıp tamamen tek taraflı bir borçlandırıcı işlemdir.
Lakin günümüzde emri vaki alınan bağışların akla mantığa hukukun genel ilkelerine sığılacak iler tutar bir yanı yok !!!
Old 23-11-2011, 10:17   #6
üye7160

Sayın Tiryakim AV PLAKALAR özel plakalar değildir.

Ad ve/veya Soyad veya Ticari Unvan ihtiva eden Özel Plakalar, kayıt tescil tarihi itibariyle yıllık sürenin sona erdiği tarihte yürürlükte olan, memur maaş katsayısı x 10.000 + KDV (%18) şeklinde hesaplanmaktadır.

Kayıt tescil tarihi itibariyle yıllık süre sona erdikten sonra bir ay içinde plaka ücretini yatırmayanlar için Amme Alacakları Tahsili Hakkındaki Kanun hükümlerine göre aylık gecikme cezası uygulanmaktadır.

Bunun dışında kalan AV gibi plakalar özel plaka olmadığı için ayrı bir ücrete tabi değildir.eğer sizden ücret talep edilmiş ise muhtemel AV plakanın bağlı bulunduğu şubedeki arkadaşlar içindir o bağış.Av plaka istiyorsanız internet üzerinden boşta plaka sorgulamaya bakın.bulduğunuz ve begendiğiniz plakanın bağlı olduğu şube ile irtibata gecerek rica edebilir ve plakayı BAĞIŞ ödemeden alabilirsiniz
Old 23-11-2011, 10:39   #7
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Bence arkadaşınız bu plakadan vazgeçsin.Ben çok pişmanım.Canı sıkılan,avukatına sinirlenin bu plakalardan,araçlardan hırsını alıyor...
Old 28-12-2011, 09:08   #8
Tractatus

Makbuz karşılığında polislerin kurduğu bir derneğe bağış yapılıyor. Bağış mukabilinde ise istenen harf kombinasyonunu taşıyan plakayı veriyorlar. Eğer şikayet ederim vs derseniz "biz zorla bağış almıyoruz ki, şu an sırada şu harf kombinasyonu var, bağış yapmazsanız alacağınız plaka bu" diyorlar.

Kötüye kullanılan bir durum. Tabi insanın aklına dernek üyesi polislerin topladıkları bağışı kendi aralarında pay ettikleri düşüncesi geliyor. Benim şahsi fikrim legalize edilmiş ve kılıfına uydurulmuş bir rüşvete benzemektedir.

Halbuki özel bir derneğe bağış yerine devlete ekstra vergi ya da harç benzeri bir ödeme karşılığında bu tür plakaları verseler daha şık olurdu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi