Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ödeme emrinin iptali, düzeltilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-08-2011, 11:33   #1
hasan_ant

Varsayılan ödeme emrinin iptali, düzeltilmesi

Sayın Meslektaşlarım,
Kiracıya tahliye talepli örnek 13 ödeme emri gönderdim. mevcut sözleşmemize göre takip öncesi faiz oranı yıllık %16,80 - takip sonrası %16,80'nin faiz talep ettim. ancak takip sonrası faizin yanına program hatası sonucu bir de yıllık %500 faiz yazılmış. kira sözleşmesini tebligat ekinde göndermedim.

borçlu ödeme süresi içinde borcu ödemedi. tahliye davası açtım. tahliye davasına bir kez asil bir kez de avukatı girdi. tahliye davasının 3. celsesinde ödeme emrinin iptali için dava açtıklarını bildirdiler.

iptal davasının gerekçesi olarak;
- ödeme emrini işçisinin aldığı, müvekkiline vermediği (sonradan haberdar oldukları)
-tebligat zarfının içinde kira sözleşmesinin bulunmadığı ve bunun süresiz şikayete tabi olduğu
- fahiş faiz oranı istendiği gösterilmiş.

Kira sözleşmesinin tebligat ekinde gönderilme zorunluluğu olmadığı ile ilgili Yargıtay Kararları buldum.
İşçisine yapılan tebliğin geçerli olduğunu düşünmekle birlikte en geç duruşmaya katıldıkları tarihte icra dosyasını da öğrendiklerinin kabulü de gerekir.

Sorum; %500 faiz oranı nedeniyle ödeme emri iptal edilir mi? Mahkeme ödeme emrinin iptali yerine düzeltilmesine karar veremez mi? aksi çok büyük hak kaybı olucak. Çünkü doğru faiz oranlarının yanına bu %500 eklenmiş. eğer ödeme emrinin düzeltilmesine karar verilebilecekse ilk duruşma sehven yazıldığını beyan edeyim diyorum. yoksa sadece şikayetin süresinde olmadığı, ödeme emrinin kesinleştiği kısmını mı dile getireyim. sorunum bu.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 25-08-2011, 16:35   #2
Aybüke Kağan

Bu tür davalar süreye tabidir. ödeme emrinin tebliğinden itibaren 7 gün içinde açılması gerekir.

Benim kanaatim karşı taraf, ancak menfi tespit davası açabilir. Şikayet süresi kaçırılmıştır.

Siz de icra dosyasına talep açarak sehven %500 yazıldığını bildirerek düzeltilmesini istyebilirsiniz. bU DURUM İÇİN YENİDEN ÖDEME EMRİ GÖNDERİLMESİNE GEREK YOKTUR. fAİZ İSTEĞİNİZDEN KISMEN FERAGAT OLARAK BİLE KABUL EDİLEBİLİR.bORÇLUNUN AÇTIĞI DAVADA İSE borçlu süresinde ödeme emrine itiraz etmediğinden ,en kötü ihtimalle dava konusuz kalıdığIndan reddi gerekir.
Old 18-01-2012, 13:54   #3
hasan_ant

dava sonuçlandı. bilgilendirmek istedim. mahkeme cevabınız gibi şikayetin süresinde olmadığından reddine karar verdi. faiz konusunda da aynı şekilde, itirazdır, süresinde değildir gerekçesi ile reddine karar verdi. mahkemeye faiz oranını sehven yazdığımı da beyan etmedim. tekrar teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi