Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

temlikname İ.İ.K madde 68 belgelerden midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-06-2011, 17:33   #1
av.heimatlos

Acil temlikname İ.İ.K madde 68 belgelerden midir?

sayın meslektaşlarım yardımcı olursanız sevinirim.
Müvekkilim B şirketi ile mal alım sözleşmesi imzalıyor sözleşme içeri ise şöyle: B şirketi Aras elektrik dağıtımın şirketinin ihalesine giriyor, ihaleyi alıyor ve müvekkilime olan borcunu Aras elektrikten gelecek olan hakedişten ödeyeceği söylüyor ve bu nedenle B şirketi aras elektrikten olan alacağını müvekkilime temlik ediyor. Noterden düzenlenen temliknamenin içeriği ise söyle" Aras elektrik a.ş den doğacak olan hakedişlerimden 500.000 TL'yi geri dönülmez bir biçimde A şirketine temlik ediyorum. diyor. noterden imzalanıyor. Sonra B şirketi ihaleyi tamamlamıyor ve sonuçta 300.000 TL hakediş çıkıyor ancak müvekkil 200.000 alacağını alamıyor. 200.000 TL için faturalardan dolayı ilamsız icra takibi başlattık ancak Borçlu şirket borca itiraz etti ve takip durdu.soruma gelince TEMLİKNAME İ.İ.K MADDE 68 BELGELERDEN SAYILIR MI YANİ BU TEMLİKNAMEYE DAYANARAK İTİRAZIN KALDIRIMASI DAVASI AÇABİLİR MİYİZ. şimdiden tşk ederim
Old 22-06-2011, 17:50   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.heimatlos
Müvekkilim B şirketi ile mal alım sözleşmesi imzalıyor sözleşme içeri ise şöyle: B şirketi Aras elektrik dağıtımın şirketinin ihalesine giriyor, ihaleyi alıyor ve müvekkilime olan borcunu Aras elektrikten gelecek olan hakedişten ödeyeceği söylüyor ve bu nedenle B şirketi aras elektrikten olan alacağını müvekkilime temlik ediyor. Noterden düzenlenen temliknamenin içeriği ise söyle" Aras elektrik a.ş den doğacak olan hakedişlerimden 500.000 TL'yi geri dönülmez bir biçimde A şirketine temlik ediyorum. diyor. noterden imzalanıyor. Sonra B şirketi ihaleyi tamamlamıyor ve sonuçta 300.000 TL hakediş çıkıyor ancak müvekkil 200.000 alacağını alamıyor. 200.000 TL için faturalardan dolayı ilamsız icra takibi başlattık ancak Borçlu şirket borca itiraz etti ve takip durdu.soruma gelince TEMLİKNAME İ.İ.K MADDE 68 BELGELERDEN SAYILIR MI YANİ BU TEMLİKNAMEYE DAYANARAK İTİRAZIN KALDIRIMASI DAVASI AÇABİLİR MİYİZ. şimdiden tşk ederim

Belge takip borçlıusunun imzasını taşıdığına ve noterlikçe tasdik olunduğuna ve borç ikrarını da içerdiğine göre İİK.m.68 anlamında sayılması gerektiği kanısındayım.

Saygılar.
Old 22-06-2011, 18:36   #3
tiryakim

Talih Uyardan Alıntıdır.

Alıntı:
“Temliknamenin İİK.nun 68/I maddesinde öngörülen belgelerden olmadığını ve ilamsız takibe konu edilemeyeceğini”[142]
Bknz: 12. HD. 21.9.1987 T. 1986-12429/9091

Temlikname imzası ikrar edilmiş bir belge sayılamaz. Temlik sözleşmesi yargılamayı da gerektirebilecek nitelikte olan bir sözleşmedir.Bu nedenlerle kanaatimce İİK 68. maddesi dahilinde bir belge değildir ve genel mahkemelerde İtirazın İptali davası açılması uygun olur.Noterlikçe düzenlendiği için İtirazın kaldırılmasına da konu edilebilir ama ben olsam genel mahkemelerde şansımı denerdim.

Teşekkürler...
Old 22-06-2011, 19:16   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan tiryakim
Talih Uyardan Alıntıdır.

Temlikname imzası ikrar edilmiş bir belge sayılamaz. Temlik sözleşmesi yargılamayı da gerektirebilecek nitelikte olan bir sözleşmedir.Bu nedenlerle kanaatimce İİK 68. maddesi dahilinde bir belge değildir ve genel mahkemelerde İtirazın İptali davası açılması uygun olur.Noterlikçe düzenlendiği için İtirazın kaldırılmasına da konu edilebilir ama ben olsam genel mahkemelerde şansımı denerdim.

Teşekkürler...

Noter tasdikli temliknameleri ayrık tutmak uygun olur kanaatindeyim.
Old 23-06-2011, 10:33   #5
av.heimatlos

bununla ilgili yargıtay kararları araştırdım ama bulamadım elinde konuyla ilgili kararlar olan varsa paylaştırsa sevinirim. tşk.
Old 23-06-2011, 10:38   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.heimatlos
bununla ilgili yargıtay kararları araştırdım ama bulamadım elinde konuyla ilgili kararlar olan varsa paylaştırsa sevinirim. tşk.

Noter nezdinde düzenlenen belgeler bakımından imza inkarı mümkün olmadığından, her hangi bir Yargıtay kararı olmasına da gerek olmadığı kanaatindeyim.
Old 23-06-2011, 11:27   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.heimatlos

Alıntı:
200.000 TL için faturalardan dolayı ilamsız icra takibi başlattık

Benim anladığım, faturaya dayalı icra takibi yapılmış olup, takip dosyasında temlikname bulunmamaktadır. Doğru mu anlamışım.
Old 23-06-2011, 11:31   #8
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Benim anladığım, faturaya dayalı icra takibi yapılmış olup, takip dosyasında temlikname bulunmamaktadır. Doğru mu anlamışım.

Ben okuduğum soru metninden "büyük ihtimalle" takip dosyasında mevcut olduğu sonucuna vardım Sn.Ergin .
Old 23-06-2011, 11:38   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Ben okuduğum soru metninden "büyük ihtimalle" takip dosyasında mevcut olduğu sonucuna vardım Sn.Ergin .

Sorunun başlığı;

Alıntı:
temlikname İ.İ.K madde 68 belgelerden midir?

Olduğu için, cevaplar doğal olarak soruya yöneliktir. Dolayısıyla öyle anlaşılması çok normaldir.
Old 23-06-2011, 11:41   #10
Av.Nevra Öksüz

Sayın av.heimatlos,

Alıntı:
Yazan av.heimatlos

B Şirketi aleyhine "faturaya" mesnetle ilamsız icra takibi başlatmışsınız; B Şirketi, faturalardan dolayı borçlu olmadığı yönünde borca itiraz etmiş; "temliknameye" mesnetle, B şirketinin faturalardan dolayı borç ikrarının var olduğunu ileri sürerek "itirazın kaldırılmasını" talep edeceksiniz?

İtirazın kaldırılması davasında İİK m.68'deki belgelerden birinin varlığının aranması amacı:müvekkilinizle B Şirketi arasındaki borcu doğuran hukuki ilişkiyi ve borcu ispat edebilmenizdir.

Burada temliknamenin, İİK m.68 anlamında bir belge olup olmadığı (daha çok), somut olayınızda takibe mesnet faturalar ve hukuki ilişki açısından "borç ikrarını içeren bir senet" olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği yönünden önem arz edecektir. Anlatımınız çerçevesinde temlikname içeriğinin yargılamayı gerektirmesi söz konusu olabileceğinden itirazın iptali davası ikame etmenizde fayda olduğu kanaatindeyim.

P.S: Temlikname ve bahsettiğiniz taraflar arasındaki akdi birlikte değerlendirdiğinizde İİK m.68 anlamında belgeniz var olduğu kanaatine varırsanız "itirazın kaldırılması" davası ikame edebilirsiniz tabii

Saygılar...
Old 23-06-2011, 12:42   #11
av.heimatlos

öncelikle cevaplar için tşk ederim.sorumdan alnaşılmayan kısımlar var sanırım. icra takibini faturaya dayalı olarak açtık. icra dosyasında temlikname yoktur. biz temliknameye dayanarak itirazın kaldırılması açabilir miyiz. ikinci husus ise borçlu şirketin malları teslim aldığına dair tutanağı var yani aradaki borç ilişkisi sabit. amacım itirazın kaldırılması açarak yargılama sürecini kısatmak eger itirazın iptali açarsam biliyorsun ki çok daha uzun sürecek. tşk ederim.
Old 23-06-2011, 12:44   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.heimatlos
öncelikle cevaplar için tşk ederim.sorumdan alnaşılmayan kısımlar var sanırım. icra takibini faturaya dayalı olarak açtık. icra dosyasında temlikname yoktur. biz temliknameye dayanarak itirazın kaldırılması açabilir miyiz. ikinci husus ise borçlu şirketin malları teslim aldığına dair tutanağı var yani aradaki borç ilişkisi sabit. amacım itirazın kaldırılması açarak yargılama sürecini kısatmak eger itirazın iptali açarsam biliyorsun ki çok daha uzun sürecek. tşk ederim.

İcra hakimliği dosyadaki belgelere göre yargılama yapabilir ve verdiği karar maddi anlamda kesin hüküm teşkil etmez. Bu itibarla icra hakimliğinden sonuç alamazsınız diye düşünüyorum.
Old 23-06-2011, 12:45   #13
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.heimatlos

İtirazın kaldırılması açısından; geçmiş olsun...
Old 08-10-2013, 09:46   #14
gdistemgibi

Yardımcı olur düşüncesiyle elimdeki davanın safahatını özetliyorum.

1) Alacaklı tarafından müvekkil şirket aleyhine noterde yapılmış imzaları tasdik edilmiş bir temlikname dayanak olarak ilamsız icra takibi başlatılmıştır.
2) Müvekkil tarafından takibe itiraz edilmiştir.
3) Alacaklı takip dayanağı temliknamenin İİK m. 68 anlamında belge olduğu iddiası ile "itirazın kaldırılması" davası açmış olup tarafımızdan söz konusu belgenin İİK m. 68'de belirtilen belgelerden olmayacağı dolayısıyla "itirazın kaldırılması" davasına konu olamayacağı gerekçesiyle cevap verilmiştir.
3) Yerel Mahkeme tarafından talep ve gerekçelerimiz haklı bulunmuş ve takip müstenidi belgenin İİK m. 68'de belirtilen belgelerden olmadığı belirtilerek DAVANIN REDDİNE ve müvekkil lehine %20 tazminat verilmesine hükmedilmiştir.
4) Davacı/alacaklı tarafından mezkur karar temyiz edilmiştir.
5) Yargıtay 12. Hukuk Dairesi'nin 2012/30741 E., sayılı kararı ile yerel mahkeme kararı düzelterek onanmıştır.

ONAMA KARARI

Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarınai dayandıkları belgelere,temyiz olunan kararda yazılı gerekçelere göre yerinde bulunmayan temyiz itirazlarının reddiyle usul ve kanuna uygun mahkeme kararının İİK'nın 366. ve HUMK'nın 438. maddeleri uyarınca ONANMASINA... karar verilmiştir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi