Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Uzman Öğretmenlik Hakkının Müvekkil Tarafına Verilmesi İsteği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2011, 22:12   #1
seda ektiren

Varsayılan Uzman Öğretmenlik Hakkının Müvekkil Tarafına Verilmesi İsteği

Herkese iyi çalışmalar… Müvekkil ilkokul öğretmenliği yapmaktadır. 27 KASIM 2005 tarihinde Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavında (Uzman Öğretmenlik) 61 puan almıştır. Fakat sınava girdiği dönemde yürürlükte olan Mili Eğitim Temel Kanununu 43. maddesine göre; Toplam serbest kadro içinde başöğretmen oranı %10, uzman öğretmen oranı %20 sınırlama nedeniyle kontenjan yetersizliğinden dolayı sınavı kazandığı halde kendisine uzman öğretmen unvanı verilmemiştir.
Daha sonra Mili Eğitim Temel Kanununu 43. maddesini, uzman öğretmen ve başöğretmen olabilme koşullarına sahip olan öğretmenlere kontenjan sınırlaması nedeniyle olumsuz yanıt verilmesi anayasa aykırı bulunarak Anayasa Mahkemesinin 21 Mayıs 2008 tarihli kararı ile iptal edilmiş ve gerekçeli karar 18 Mart 2009 günü resmi gazetede yayınlanmıştır.
Müvekkil bunun üzerine Aralık 2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına dilekçe ile başvurarak kendisine uzman öğretmenlik unvanının verilmesini talep etmiştir. Fakat bakanlık sınava ilişkin işlemlerin 29 Eylül 2006 tarihinde tamamlandığını, ayrıca sınav yönetmeliğinin ilgili maddesi gereğince ‘ unvan verilmeyenlerin puanları iki yıl süreyle geçerlidir’ hükmüne dayanarak 24 Kasım 2006 tarihinden itibaren 2 yıl süreyle geçerli kabul edilmiş ve bu süre 24 Kasım 2008 tarihinde son bulmuştur diyerek söz konusu talebi ret etmiştir.
Milli Eğitim Banklığın talebe ret yazısı 25 Ocak 2011 de müvekkile tebliğ edilmiştir. Bu ret işlemine karşı iptal davası açmayı düşünüyorum ayrıca müvekkil yerleşmiş olsaydı elde edeceği ücret farkını da tazminat olarak talep etmek istiyorum. Elinde yukarıdaki olayla ilgili veya benzer idare mahkemesi emsal kararları veya dilekçe örnekleri olan ve bilgi paylaşmak isteyen meslektaşlardan acil paylaşımlar bekliyorum. Siz olsaydınız nasıl bir yol izlerdiniz. Fikirlerini ve bilgisini paylaşan meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler……
Old 02-03-2011, 12:33   #3
seda ektiren

bilgi paylaşımınız için çok teşekkür edriyorum. kararın son sayfası eksik, karar kısmı yok aradım ama bulamadım...
Old 05-10-2011, 12:04   #4
Mare Nostrum

Bu konuyla ilgili (sanırım başlığı açan meslektaşın da bilgisi vardır) yeni bir gelişme oldu. Millli Eğitim Bakanlığı Valiliklere B.08.0.PGM.0.15.02/40105 sayılı yazısıyla sınavda 60 puanı geçenler için; Bakanlık aleyhine dava açanların dilekçe tarihi itibariyle açmayanların ise başvuru tarihi itibariyle uzman öğretmelik sertifikası düzenleneceğini bildirdi.

Benim sorum ise şöyle:

Müvekkilim (bu konuda dava açmayanlardan) için uzmanlık sertifikası 08.07.2011 tarihi itibariyle veriliyor. Müvekkil 2006 yılından itibaren maaş farkının iadesini istiyor.

1- Maaş farkları için başvuruyu Milli Eğitim Bakanlığı'na mı yapmam gerekiyor yoksa Bakanlığa izafeten Valiliğe de yapabilir miyim?

2- Sadece maaş farklarını mı talep etmeliyim yoksa uzman öğretmenlik ünvanının 2006 yılı itibariyle kazandığının da tespitini istemeli miyim? (Eğer ünvanın verilme zamanıyla ilgili talebimiz olması gerekiyorsa sanırım süre kaçmış çünkü 08.07.2011 tarihinden itibaren 60 günlük süre geçmiş)
Old 05-10-2011, 12:33   #5
Av.Barış Kılıç

Bu konu ile ilgili sendika avukatlığı yaptığım dönemde yüzlerce dava açtım ve %90nı kazanıldı. Mahkemeler davayı kabul etmekle birlikte ücret farklarıyla ilgli çelişkili kararlar verdiler. Bir kısmı davayı kabul etti ama ücret farkını hiç vermedi!!! ücret farkının verilmese karar verenler ise idare başvuru tarihini esas alarak verdiler. Daha gerisine gitmediler. Burada ilk soruya cevap olarak diyeceğim tek şey eğer cevap ocak ayında gelmiş ise dava açma süreniz epey bir geçmiş demektir. Çünkü idare mahkemesi kararlarına karşı dava açma süresi 60 gündür ve bu süre hak düşürücü süredir. İkinci soruya ise öğretmenin çalıştığı okula başvuru yapması yeterli. Çünkü başvuruda silsileyi takip etmesi gerekiyor. tabi avukat olarak başvurulacaksa il yada ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurulabilir. Bu arada idare mahkemelerinde tespit davasının olup olmadığı tartışmalı. bence eğer uzman öğretmenlik unvanını almış ise maaş fakları için tam yargı davası açılabilir. Ancak mahkemeler başvuru tarihini esas aldıkları için netice alınabilir mi bilmiyorum.
Old 05-10-2011, 13:01   #6
Mare Nostrum

Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkürler meslektaşım. Maaş farkıyla ilgili başvuru olmamış. 05.05.2011 tarihinde uzman öğretmenlik ünvanı için dilekçeyle idareye başvurulmuş. İdare ise MEB'in yazısı neticesinde tüm hak kaybı yaşayanlara olduğu gibi müvekkile de 08.07.2011 tarihinde uzman öğretmen sertifikası vermiş.
Old 05-10-2011, 16:05   #7
Av.Barış Kılıç

Şansınızı denemek isterseniz tam yargı davası açarak müvekkilimin 2006 yılında alması gerekirken idarenin hukuka aykırı işlemi neticesinde uzman öğretmenliği 08.07.2011 tarihinde aldığı, bu nedenle arada kalan süredeki mali hakları talep edebilirsiz. ben sizi olumsuz yönledirmiş olmayayım ama sendikanın açtığı davalarda uzman öğretmenliğin verilmesi ile beraber 2006 yılından itibaren mali haklarda istendi. iptal davası ve tam yargı davalar birlikte açılabilir. Bu davalar Türkiyenin bütün idare mahkemelerinde açıldı diyebilirim ama hiç birisi 2006 yılından geçmişe dönük vermedi
Old 03-09-2013, 13:06   #8
Pandekt

Herkese merhaba, benim de bu konuyla alakalı olmak üzere vekalet ücreti ile ilgili bir sorun olacak. Şöyle ki, idare mahkemesinde açmış olduğumuz uzman öğretmenlik unvanının verilmesiyle ilgili davayı kazandık, malumunuz olduğu üzere idare mahkemesi tarafımıza ilam vekalet ücretine hükmetti. Torba yasadaki değişiklikle bu vekalet ücretinin ödenmesi yönünde davalı milli eğitim bakanlığına başvurdum ben, iki ay geçti hiçbir cevap tarafıma gelmedi. İlam vekalet ücretinin tahsili için ilamlı takip yoluna başvurduk.
Bundan sonra müvekkilim beni arayarak ilam vekalet ücretinin kendisine daha evvel ödendiğini, maaşına yansıtıldığını söyleyerek takipten vazgeçmemi istedi. Takipten vazgeçtik, müvekkilim de bu ücreti bana ödedi. Sorun şu ki okul müdürlüğü müvekkilime vekalet ücretini öderken avukatından fatura getir demiş, müvekkilim de bu hususları bilmediğinden benim kendisine kestiğim faturayı okula vermiş. Okul faturaya hiç bakmamış sanırım çünkü baksalar milli eğitim bakanlığına kesilmiş bir fatura olmadığını görecekler
Şimdi okul müdürlüğü benden fatura istiyor ancak okul adına kesin diyor, biz davayı milli eğitim bakanlığına açtık ancak bunu okula anlatamıyorum sizin muhatabınız biziz bakanlıkla işiniz yok diyorlar bir de üstüne siz bu işlerde yenisiniz galiba diyor mutemet )
Old 03-09-2013, 13:29   #9
yılmazkan

Öncelikle bizler avukat olarak fatura değil serbest meslek makbuzu düzenleriz. Bunu düzeltmek isterim. Okulun tüzel kişiliği yoktur. Bu nedenle okul muhatap alınarak smm düzenlenemez. Benzer vakalarda ben makbuzları davada davalı olan kaymakamlık adına kesmiştim. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
Old 03-09-2013, 14:20   #10
Pandekt

Yılmaz Bey yanıtınız için teşekkür ederim, faturadan kastımın serbest meslek makbuzu olduğunu anlamışsınızdır sanırım.
Old 03-09-2013, 22:38   #11
mslmklvz

Alıntı:
Yazan Pandekt
Herkese merhaba, benim de bu konuyla alakalı olmak üzere vekalet ücreti ile ilgili bir sorun olacak. Şöyle ki, idare mahkemesinde açmış olduğumuz uzman öğretmenlik unvanının verilmesiyle ilgili davayı kazandık, malumunuz olduğu üzere idare mahkemesi tarafımıza ilam vekalet ücretine hükmetti. Torba yasadaki değişiklikle bu vekalet ücretinin ödenmesi yönünde davalı milli eğitim bakanlığına başvurdum ben, iki ay geçti hiçbir cevap tarafıma gelmedi. İlam vekalet ücretinin tahsili için ilamlı takip yoluna başvurduk.
Bundan sonra müvekkilim beni arayarak ilam vekalet ücretinin kendisine daha evvel ödendiğini, maaşına yansıtıldığını söyleyerek takipten vazgeçmemi istedi. Takipten vazgeçtik, müvekkilim de bu ücreti bana ödedi. Sorun şu ki okul müdürlüğü müvekkilime vekalet ücretini öderken avukatından fatura getir demiş, müvekkilim de bu hususları bilmediğinden benim kendisine kestiğim faturayı okula vermiş. Okul faturaya hiç bakmamış sanırım çünkü baksalar milli eğitim bakanlığına kesilmiş bir fatura olmadığını görecekler
Şimdi okul müdürlüğü benden fatura istiyor ancak okul adına kesin diyor, biz davayı milli eğitim bakanlığına açtık ancak bunu okula anlatamıyorum sizin muhatabınız biziz bakanlıkla işiniz yok diyorlar bir de üstüne siz bu işlerde yenisiniz galiba diyor mutemet )

Okul Müdürlüğüne makbuz kesmeniz imkansız. Ancak okulun bağlı olduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne kesilecek serbest meslek makbuzu karşılığında ödemeler hiç bir sorun çıkmadan yapılıyor.En azından ben bir sorun yaşamadım.Hatta ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünden arayıp ödeme yapacaz makbuz getirin diye arıyorlar.Ancak vekalet ücretinin üstelik serbest meslek makbuzu olmadan nasıl müvekkilinize ödendiğini anlayamadım.
Old 04-09-2013, 10:52   #12
Pandekt

Sayın mslmklvz, ilçe milli eğitim müvekkilime avukatına söyle makbuzu kessin demiş, müvekkil de benim kendisine kesmiş olduğum makbuzu vemriş, sanırım hiç kontrol edilmemiş zira baksalar makbuzun kendilerine kesilmediğini, miktarının tamamen farklı olduğunu görecekler. Burada müvekkilimin de işgüzarlığı yok değil, parayı çekmiş bana söylemedi, alacağımız var mı diye sormuştu ilam vekalet ücreti ve yargılama giderini tahsil edeceğiz icraya koyacağım demiştim, bana ödediler demedi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi