Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma davasında usul

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-09-2010, 22:26   #1
kurthukuk41

Varsayılan boşanma davasında usul

merhabalar ben ilk defa boşanma davası açtım ve davacı vekiliyim. tazminat taleplerimiz ve boşanma talebimiz var. ilk duruşmada usulen atlamamam gereken bir şey varmı? tanıklarımızı bildireceğimizi ve dilekçemi tekrar ettiğimi belirtsem yeterlimidir? ayrıca müvekkilim eşiyle 3 aydır ayrı ve sigortalı olarak çalışmaya başladı. kocasının ise ne durumda olduğunu bilmiyoruz. duruşmaya gelip gelmeyeceğini bile bilmiyoruz. duruşmalara katılmazsa nolur? ve son sorum hakim davacıya boşanma davasında ilk duruşmada söz veriyormu konuşmasını istiyormu? yardımcı olursanız çok sevinirim..
Old 19-09-2010, 23:32   #2
hakkaniyet_

Sayın meslektaşım,aile mahkemelerinde bir davanın ilk duruşmasında genelde,vekiller açısından dava dilekçesinin tekrarı(zira dava dilekçesinin tüm hususları içermesi için büyük gayret gösteriyoruz zaten);ara kararda da delil listesinin sunulması için taraflara süre verilmesi ve sosyal-ekonomik durum araştırması için müzekkere talimatı verilmesi ile geçiyor.Ayrıca bir husus olursa zaten duruşmanın gidişatı sizi yönlendirir.
Saygılarımla
Old 20-09-2010, 07:49   #3
avgubse

Bu aşamada taraf teşkilinin sağlanması da önemlidir yani davalıya tebligat yapılmış ise deliller için süre istersiniz yapılmamış ise araştırıp adresini bildirelim dersiniz bunun dışında sayın meslektaşımın dediği gibi duruşmanın gidişatı sizi yönlendirir.
Old 20-09-2010, 08:37   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan kurthukuk41
merhabalar ben ilk defa boşanma davası açtım ve davacı vekiliyim. tazminat taleplerimiz ve boşanma talebimiz var. ilk duruşmada usulen atlamamam gereken bir şey varmı? tanıklarımızı bildireceğimizi ve dilekçemi tekrar ettiğimi belirtsem yeterlimidir? ayrıca müvekkilim eşiyle 3 aydır ayrı ve sigortalı olarak çalışmaya başladı. kocasının ise ne durumda olduğunu bilmiyoruz. duruşmaya gelip gelmeyeceğini bile bilmiyoruz. duruşmalara katılmazsa nolur? ve son sorum hakim davacıya boşanma davasında ilk duruşmada söz veriyormu konuşmasını istiyormu? yardımcı olursanız çok sevinirim..

İlk duruşmada davalıya tebligat ulaşmışsa delillerinizi bildirmek için süre istemeniz yeterli.
Eğer tebligat davalıya ulaşmışsa davalının duruşmaya katılıp katılmamasının hiçbir önemi yok.

Davacı isterse duruşmada izin alıp söz alabilir.Gerekli görürse de hakim kendi de söz verebiliyor.
Old 20-09-2010, 08:49   #5
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan avgubse
Bu aşamada taraf teşkilinin sağlanması da önemlidir yani davalıya tebligat yapılmış ise deliller için süre istersiniz yapılmamış ise araştırıp adresini bildirelim dersiniz bunun dışında sayın meslektaşımın dediği gibi duruşmanın gidişatı sizi yönlendirir.

Evet taraf teşkili de önemli. Ben genel olarka tüm açtığımız davalarda karşı tarafa tebligat yapılıp yapılmadığını, yapılmış ise usulüne uygun olup olmadığını kontrole çalışıyorum. Eğerki bu yönde bir eksiklik görürsem celse arasında talep ile tekrar tebligat gönderilmesini istiyorum.
Old 20-09-2010, 16:15   #6
av.esengül çördük

Şayet davalı taraf duruşmaya katılıp, yazılı cevap veya sözlü beyan sunarsa bunlara karşıda sözlü beyanda bulunabilir veya yazılı beyanda bulunmak ve delillerinizi bildirmek için süre talep edebilirsiniz.Beyan veya talepte bulunmak için Hakim "Gereği Düşünüldü" diyene kadar da söz hakkı talep edebileceğinizi düşünüyorum.
Old 22-09-2010, 16:34   #7
kurthukuk41

çok teşekkür ederim yanıtlarınızdan dolayı.. tebligat davalıya ulaşmış. ayrıca boşanma davalarında zorla getirme söz konusumudur? davalı duruşmalara katılmadığı taktirde davacı vekili olarak tanıklarımızı dinletmekle davamızı ispat edip boşanma kararı verdirebilirmiyiz yoksa hakim davalının hakim karşısında kendi beyanlarına başvurmak zorundamıdır?
Old 22-09-2010, 16:48   #8
Avukat Tekin

Hayır zorla getirme diye birşey yok. Davalı ister gelir ister gelmez.
Belki burada şu husus önemli olabilir: Boşanma davaları re'sen araştırmaya dayalı davalar olduğu için yani bir anlamda hakim sunulan deliller ile bağlı olmadığı için davalı ilerleyen aşamalarda davaya bir şekilde dahil olur ve delil ve/veya tanık sunarsa hakim o delillerin toplanmasına ve tanıkların dinlenmesine karar verebilir. Normalde hukuk davalarında süresinden sonra verilen delil listelerine itibar edilmezken boşanma davalarında böyle ayrık bir durum vardır. Bunu, müvekkilinize yanlışlıkla "artık davalı delil sunamaz, süre geçti gibi" kesin bir beyanda bulunma ihtimalinize karşı haddim olmayarak hatırlatmak istedim.
Old 23-09-2010, 01:00   #9
kurthukuk41

estağfurullah hatırlattığınız için çok teşekkür ederim ve verdiğiniz bilgilerden dolayı ii çalışmalar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi