Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira tespit icrası yanlış hesaplama

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2009, 15:26   #1
netya

Varsayılan kira tespit icrası yanlış hesaplama

Sayın meslaktaşlarım merhabalar,
Kira tespit ilamını ilamsız icra ile takibe konu etmiştim. Hesaplama yanlıştır diyerek itiraza uğradı,
Şu an itirazın kaldırılması safhasında, farkettim ki maddi bir hata sonucu mahkeme kararındaki rakamları karıştımışım, (vekalet ücreti için 3120 kira için 3250 olunca ve rakamlar altalta olunca bi karışıklık olmuş )
15 aylık kira farkı sözkonusu olduğunda bu karışıklık 700 TL fazla talep etmemize neden olmuş.
Bu durumda itirazları kısmen kabul mü olur, ben hatayı itiraf etmeli miyim?
Maddi bir hata olduğundan bahsetsem takipin iptali gibi bir netice söz konusu olur mu? Nedersiniz
Teşekkürler
Saygılarımla.
Old 22-12-2009, 07:52   #2
wellan

Sayın meslektaşım maddi hata sonucu yanlış hesaplana icraya konu edilen miktarlarda YARGITAY'ın uygulamasına göre;eğer takip talebine konu olan miktar sonradan artırılıyorsa bu mümkün olmayıp yeni bir takiple istenebileceği şeklindeyken,takip konusu alacağın azaltılması durumunda borçlunun lehine olması durumunda düzeltebileceği sözkonusu olur.Ancak sizin olayınızda pratik bir yol izlemek açısından;yapılan fazla miktara ilişkin itirazı kabul ederek(kısmi itirazı) kabul ederek takibe itiraza uğramayan diğer kısım açısından devam edebilirisiniz.Ancak borcun tümüne itiraz etmişlerse o halde md 68/a anlamında belge var ise itirazın kaldırılmasını yada diğer seçenek olarak İİK 67 göre itirazın iptali davasını açmanız gerektiğini düşünüyorum.İtirazın muhtevası önem teşkil eder.SAYGILARIMLA.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 23-12-2009, 11:40   #3
netya

Alıntı:
Yazan wellan
Sayın meslektaşım maddi hata sonucu yanlış hesaplana icraya konu edilen miktarlarda YARGITAY'ın uygulamasına göre;eğer takip talebine konu olan miktar sonradan artırılıyorsa bu mümkün olmayıp yeni bir takiple istenebileceği şeklindeyken,takip konusu alacağın azaltılması durumunda borçlunun lehine olması durumunda düzeltebileceği sözkonusu olur.Ancak sizin olayınızda pratik bir yol izlemek açısından;yapılan fazla miktara ilişkin itirazı kabul ederek(kısmi itirazı) kabul ederek takibe itiraza uğramayan diğer kısım açısından devam edebilirisiniz.Ancak borcun tümüne itiraz etmişlerse o halde md 68/a anlamında belge var ise itirazın kaldırılmasını yada diğer seçenek olarak İİK 67 göre itirazın iptali davasını açmanız gerektiğini düşünüyorum.İtirazın muhtevası önem teşkil eder.SAYGILARIMLA.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Sayın meslaktaşım;
Cevabının için teşekkrüler. Elimizde mahkemenin tespit kararı olduğu için itirazın kaldırıması davası açıldı ,borcun tümüne itiraz edilmişti
ilk celsede hakimde alacağı neye göre hesapladığımızı anlayamadığı için bu konuda açıklama istedi
cevabınıza göre bu durumda itirazlarının kısmen haklı olup maddi hata yapıldığını itiraf etmemin sonucu çok ağır olmayacak sanırsam. Takip iptal edilir de başa dönersem diye korkuyordum. Sonucu buraya yazarım.

İyi çalışmalar,
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi