Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-06-2016, 23:05   #1
haksun

Varsayılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

Halihazırda yanımızda işçi çalıştıramazken,bu yasa kapsamında bir de idari para cezası mı ödeyeceğiz??
Old 23-06-2016, 23:16   #2
haksun

büroda çalışan işçi yok ki.Bir ben var,çoğu zaman ben de yok.Kafam karıştı n'olacak? (Zaten iş yok )

"6331 madde 2/(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz: -ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar." diye istisna getirmiş,bu hüküm bizede geçerli mi?
Yoksa "herhangi bir ticari faaliyet için kullanılmıyor mesela kendi evinin tadilatını kendi yapanlar için düşünün" diye örnek verilmiş.
Saygılar,
TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU=6331 sayılı İş sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 2 nci madesinin 2 inci fıkrasının (ç) bendinde "Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar"ın İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun kapsamında olmadığı hüküm altına alınmıştır. Bu bağlamda yanında sigortalı işçi çalıştırmayan esnaf ve sanatkar, risk değerlemesi de dahil olmak üzere İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında hiç bir sorumluluğu bulunmamaktadır. DİYE CEVAPLAMIŞ
Old 24-06-2016, 17:08   #3
akrd61

Değerli meslektaşım yapmış olduğumuz iş avukatlık Hizmeti ve çalışan bulundurmadan kendine adınıza bağımsız çalışarak bu hizmeti ifa ediyorsanız kanaatimce kanunun istisnasına tabii olanlardansınız. Tabii bu benin kanaatim ancak yabana atılmaması gereken bir konu zira cezai yaptırımı maddi olarak hayli ağır. Diğer meslektaşlarda bu hususta görüşlerini açıklarsalar daha iyi bir sonuca varılır düşüncesindeyim.

İyi Çalışmalar
Old 25-06-2016, 17:01   #4
bower

Ben de sevgili meslektaşımıza katılıyorum. Avukatlık faaliyetinin büroda çalışan bulundurmadan da yapılabilecek olması ve sonuç itibariyle yanınızda çalışan olmaması durumunda söz konusu yasanın aleyhinize sonuç doğurması kanaatimce mümkün değildir. Nitekim 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun bu doğrultuda uygulanabilmesi için yanınızda en az 1 çalışan bulunması gerekmekte diye biliyorum.

İyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi