Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davanın Konusuz Kalmasıyla İlgili Bir Soru

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-09-2015, 13:25   #1
av.mucahit

Varsayılan Davanın Konusuz Kalmasıyla İlgili Bir Soru

Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim öncelikle..

Mesleki eğitim gören öğrencilerin ödenmeyen staj ücretlerinin geriye dönük iadesi hakkında seri olarak dava açmayı düşünüyorum.İki gün önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinden duyuru yaparak ve okullara yazı yollayarak öğrencilerin geriye dönük olarak staj ücretlerin ödeneceğini ve bu konuda öğrencilerin başvurmasını gerektiğini ifade etmiş.

hal böyleyken ben idare aleyhine dava açsam , ve yargılama sırasında idare ödeme yaparsa davanın konusuz kalması söz konusu olduğunda, idarenin böyle bir duyuru yapmış olması ve okullara bu yönde yazı göndermesi yargılama giderleri ve vekalet ücreti konusunda karar verildiğinde aleyhimize bir durum oluşturur mu ? Bu konuda Yargıtay uygulaması ne yöndedir ?
Old 04-09-2015, 15:10   #2
serdar30

Dava açmanız halinde yargılama gideri ve vekalet ücreti alabilirsiniz?
İdarenin böyle bir duyuru yapmış olması idareyi sorumluluktan kurtarmaz.
Saygılarımla...
Old 04-09-2015, 17:22   #3
babima

Davanın konusuz kalması halinde "hüküm kurulmasına yer olmadığına dair karar" verilir.

Bu hususta Yargıtay 17. Hukuk Dairesi’nin 16.05.2005 tarihli, 2005/6723 Esas ve 2005/5374 Karar sayılı kararı şu şeklidedir:

“Usul hükümleri uyarınca, davanın konusuz kalması halinde yapılacak iş yargılamaya devam edilerek tarafların davada haksızlık oranları saptanıp ona göre harca, yargılama giderlerine ve vekalet ücretine hükmedilmesi gerekir.”
Old 04-09-2015, 22:50   #4
av.mucahit

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim..

Bir sorum daha olacak.Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile avukatları aracılığı ile bir görüşme yaptık.Milli Eğitim Müdürlüğü dava açmayın gelin uzlaşalım diyor. Uzlaşmanın içinde her başvuru için de avukat lehine 750 tl vekalet ücreti vereceklerini beyan ettiler.
Sormak istediğim idarenin böyle bir hukuki uyuşmazlıkta ( içinde vekalet ücreti olmak şartıyla )uzlaşma yapma ehliyeti var mıdır? Eğer böyle bir uzlaşma ehliyeti varsa yapılacak uzlaşmada izlenecek usul nedir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi