Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Icra Dairesindeko Kayip Dosya Icin Izlenecek Yol

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2015, 19:51   #1
Av. Eelif

Varsayılan Icra Dairesindeko Kayip Dosya Icin Izlenecek Yol

Merhabalar. Bir konu hakkinda goruslerinizi ve deneyimlerinizi benimle paylasirsaniz sevinirim. Forumda bu baslik altinda acilmis konularin hepsini okudum ama net birsey yazilmamis.
Bizim acik olan bir icra dosyamiz dairede 20 gundur falan bulunamiyor. Bu kayip olan dosya icin nasil bir islem yapabilirim. Okudugum yerlerde savciliga sikayette bulunun yaziyordu fakat nasil bir taleple, kimden sikayetci olunacagi konusunda hicbir aciklama goremedim. Mantiken icra mudurunden sikayetci olmak gerekir; sonucta dairenin herseyinden o sorumludur diye biliyorum. Ama yine de emin olmak istiyorum; savciliga sikayet konusunda nasil bir yol izlenmelidir.
İkinci bir yol ise; icra mahkemesinde dosyanin yenilenmesi talebi acilabilir deniyor. Bunu icra mahkemesinden dava acarak mi talep etmem lazim, yoksa durumu izah eden bir dilekce yazip mi talep etmem lazim bunu da cozemedim.
Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
Old 10-02-2015, 20:10   #2
Fatih Kabadayı

Derdesti çok icra dairelerinde dosya kaybolabilir. Alan dar, dosya çoktur. Bir rakam yanlış görülüp dosyanın yanlış sıraya konulması 50 - 60 bin derdest dosyayı teker teker aramayı gerektirir. Uygulamada arayıp bulunamayan dosya, alacaklıda mevcut dosyaya ilişkin belge suretleri ve uyap çıktıları birleştirilerek tamamlanır. Savcılığa şikayet etmek yerine müdür ile görüşürsünüz dosyayı dediğim gibi tamamlayacağını düşünüyorum. Bu şekilde sonuç alamazsanız ( ki bulunamayan dosyayı herkes soruşturma geçirmeden tamamlamak ister ) resmi yol ise şudur:

ADALET BAKANLIĞI Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü
Sayı : B.03.0.HİG.0.00.00.03/010.06.02/7 30/06/2006 Konu : Zayi olan dosyaların yenilenmesi

GENELGE
No: 107

4473 sayılı Yangın, Yer Sarsıntısı, Seylâp ve Heyelân Sebebiyle Mahkeme ve Adliye Dairelerinde Ziyaa Uğrayan Dosyalar Hakkında Yapılacak Muamelelere Dair Kanun hükümleri gereğince, zayi olan dosyaların ihyasına ilişkin Bakanlığımıza intikal eden taleplerde eksikliklerin bulunması nedeniyle yazışmalar yapıldığı ve bu durumun yenileme sürecini uzattığı anlaşılmıştır.

4473 sayılı Kanunun 2 nci maddesinde yangın, yer sarsıntısı, seylâp ve heyelân gibi hallerde bu Kanunun Adalet Bakanlığı kararı üzerine tatbik edilebileceği ve bu gibi kararların Resmî Gazete ve ayrıca mahallinde mutat vasıtalarla neşir ve ilân olunacağı belirtilmiştir.

Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair 7269 sayılı Kanunun 1051 sayılı Kanunla değişik 4 üncü maddesine istinaden 8 Mayıs 1988 gün ve 19808 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Afetlere İlişkin Acil Yardım Teşkilatı ve Planlama Esaslarına Dair Yönetmeliğin 56 ncı maddesinde afet bölgesindeki adliye dairelerinde zayi olan dosyaların yenilenmesi yönünden gerekli tedbirlerin Adalet Bakanlığınca alınacağı hükme bağlanmıştır.

Anılan Kanun ve Yönetmelik hükümleri gereğince adliye dairelerinde zayi olan dosyaların yenilenmesi işlemlerinde;

1- Öncelikle zayi olduğu ileri sürülen dosyanın ilgili mahkeme veya icra dairelerinin kalem ve arşivinde titizlikle aranması, bulunamadığı takdirde düzenlenecek tutanağın onaylı bir suretinin Bakanlığımıza gönderilmesi,

2- Dosyanın kaybolmasında ihmali olan kişilerin tespit edilerek, haklarında ceza ve disiplin yönünden gereğinin takdir ve ifasıyla yapılan işlemlerle ilgili Bakanlığımıza bilgi verilmesi,

3- Bakanlığımızca dosyanın yenilenmesine karar verilmesi halinde bu kararın bir an önce mahallinde mutat vasıtalarla neşir ve ilân edilmesinin sağlanması,

4- Dosyanın yenilenmesine ilişkin kararın Bakanlığımızca yaptırılacak Resmî Gazete ilânı ve mahallinde yapılacak olan ilândan sonra:

a) Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 409 uncu maddesi hükmünün uygulanabileceği dava dosyaları ile icra dosyalarının zayi olması durumunda 4473 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinde belirtilen kişilerin dosyanın ihyası talebi üzerine;

b) Taraflarca takip edilmese dahi HUMK 409 uncu maddesi gereğince işlemden kaldırılamayan ve karara çıkmış dava dosyalarının zayi olması durumunda ise, ilgililerin talebi aranmaksızın re’sen,

Ziyaa uğrayan dosyaların yenilenmesi için gereken işlemlerin yapılmasının temini,

Konularında gereken dikkat ve özenin gösterilmesini rica ederim.

Cemil ÇİÇEK
Bakan
Old 10-02-2015, 21:06   #3
Av. Eelif

Mudurle konustum fakat; buralarda bi yerdedir gorevliye soyleyin arasin dedi. Aradi ama bulamadi dedigimde bulunur bi iki gune dedi. Yani mudur pek ciddiye almiyor sanirim. O yuzden daha ciddi birsey yapmam gerektigini dusunuyorum.
Old 12-02-2015, 00:44   #4
redrum

Bulunamayan icra dosyanız için 20 gün beklemeniz doğru değil bence. Siz ne kadar ciddiye alırsanız sizi de o kadar ciddiye alırlar. Siz en iyisi ihya talebinde bulunun ve talebinizle birlikte dosyanın sizde olan suretlerinin fotokopisini de yanınızda götürün işiniz çabuk hallolsun.
Old 12-02-2015, 09:41   #5
Av. Sami Günsen

Bir defasında ortağımın izlediği yol: İcra dairesine girdik, kapıyı arkadan kapattı, çantasını bankonun üzerinde vurdu, tap diye bir ses çıktı herkes dikkat kesildi. Bir haftadır benim dosyam yok gelip gidiyoruz nerede bu dosya diye bağırdı. Sonra da o dosya bulunacak mı dedi? Aynı anda bir kaç memur yerinden kalkıp dosyayı aramaya başladılar , müdür yardımcı sakin olun falan demeye başladı ben de olanları izliyorum kenarda. 10 dakika sonra dosyayı buldular. İsterseniz deneyebilirsiniz bu yönetimi
Old 12-02-2015, 12:51   #6
Orhan Gülnar

Böyle durumları ilk olarak çözümleyici yaklaşılması taraftarı olduğumdan dolayı, İcra dosyası mahkeme tarafından dosyaya UYAP ortamı dışında alınmış olabilir diye düşünüyorum. Dosyanın safahatı dikkate alınarak tarafların genel hukuk sorgulamasında hukuk mahkemelerinde açılmış herhangi bir dava var mı ona bakılıp dosyalar tespit edildikten sonra içlerine bakılmasını tavsiye ederim. umarım en kısa sürede dosyanıza ulaşırsınrız. saygılarımla
Old 12-02-2015, 17:10   #7
cem_karam

Bir gölge dosya oluşturup, icra dosyası 20 gündür kayıptır, dosyanın bulunmasını talep ederim, aksi halde ihya davası açılıp savcılığa başvurulacaktır. şeklinde bir talep hazırlayıp müdürlükten görüldü veya karar alırsanız dosya bulunma ihtimali %80'dir. Tecrübe ile sabittir.
Old 13-02-2015, 00:13   #8
redrum

Şahsen 20 gündür bulunamayan dosyadan iyiniyet beklemenin yerinde olmadığı kanaatindeyim. Büyük ihtimalle borçlu tarafından yok edilmiştir ya da bambaşka bir yere sokulmuştur ara ki bulasın. Dosyaları ofislerine götüren avukatlar ve buna izin veren icra müdürlükleri de unutulmamalı. Gölge dosya oluşturduktan sonra kasaya alınmasını da talep etmeniz bir daha aynı sorunu yaşamamanız açısından faydalı olacaktır.
Old 13-02-2015, 08:44   #9
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Av. Eelif
Merhabalar. Bir konu hakkinda goruslerinizi ve deneyimlerinizi benimle paylasirsaniz sevinirim. Forumda bu baslik altinda acilmis konularin hepsini okudum ama net birsey yazilmamis.
Bizim acik olan bir icra dosyamiz dairede 20 gundur falan bulunamiyor. Bu kayip olan dosya icin nasil bir islem yapabilirim. Okudugum yerlerde savciliga sikayette bulunun yaziyordu fakat nasil bir taleple, kimden sikayetci olunacagi konusunda hicbir aciklama goremedim. Mantiken icra mudurunden sikayetci olmak gerekir; sonucta dairenin herseyinden o sorumludur diye biliyorum. Ama yine de emin olmak istiyorum; savciliga sikayet konusunda nasil bir yol izlenmelidir.
İkinci bir yol ise; icra mahkemesinde dosyanin yenilenmesi talebi acilabilir deniyor. Bunu icra mahkemesinden dava acarak mi talep etmem lazim, yoksa durumu izah eden bir dilekce yazip mi talep etmem lazim bunu da cozemedim.
Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Fatih beyin dediği gibi gölge dosya yapabilirsiniz. Sizde ödeme emri ,takip talebi örneği ve müstenid belgeler vardır. Uyap ta zaten bunlar oluyor. Ayrıca bir çok icra daireleri tüm evrakları uyapa tarıyor. Uyaptan döküm alabilirsiniz. Tebliğat da uyap tan gönderilmişse barkod nosu vardır. Uyaptan tebliğ olup olmadığını sorgulatırsınız. Tebliğ ise işlemlere devam edersiniz. Şikayet ederseniz işiniz hemen çözümlenmez ancak icra çalışanlarının başı ağrır ; soruşturma geçirirler.
Old 13-02-2015, 10:50   #10
Av. Eelif

Cevaplar icin tesekkur ederim. Sorun cozuldu. İcra mudur yardimcisina; dosya 20 gundur bulunamiyor, artik bugunde bulunamazsa geregini yapacam dedim. Yarim saat sonra buldular. Nasil oldu anlamadim, ama ille cirkeflik yapmak gerekiyo sanirim. Kibarca soyleynce kmse umursamiyor onu ogrenmis oldum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi