Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sahte Çek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-11-2016, 09:09   #1
siloos

Rahatsiz Sahte Çek

Sayın meslektaşlarım merhaba,

Benim sizlere danışmak istediğim konu şu;

Müvekkil şirketin daha önceden keşide edip alacaklısına verdiği çekin oldukça benzerini birileri bir şekilde yapıyor. Sahte olan çek üzerindeki meblağ, alacaklı, çek numaraları vs. aynı ama özellikle imzalar (çift imza) benzetilememiş, gözle görülür şekilde imzaların gerçek olmadığı belli yine ufak tefek farklılıklar da var. Gerçek çeki teslim ettiğimiz kişi, çeki Factoring firmasına vermiş, şu anda onun dediğine göre çek Factoringde. Keşide tarihi de 2017 Ocak ayı.

Şimdi ben bu hususta savcılığa suç duyurusunda bulunacağım, bankaya da yazılı olarak durumu bildireceğim. Bankaya bu bildirimi yaparken sahte çekin ön yüzünün fotoğrafı var bu fotoğrafı da gerçek çekin fotokopisini de ekleyeceğim. Ancak yine de çek ödenirse diye bir endişe içerisindeyim.

Çekin unsurları oluşmadığı için yani ortada gerçek bir çek olmadığı için iptal davası veya ödeme yasağı için dava açmak bana uygun gelmiyor. Bu durumda bana önerebileceğiniz bir yöntem var mıdır?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler
Old 23-11-2016, 16:00   #2
Av.Bülent AKÇADAĞ

Merhaba,

Savcılığa suç duyurusunda bulunduktan sonra,

Çeki elinde bulunduran Faktoring firmasına, sahtecilikten ötürü suç duyurusunda bulunulduğunu, çekin sahte olduğu, bu sebeple müvekkilinizin çeki ödeme gibi bir sorumluluğunun bulunmadığını, çekin verildiği bankadan bunun teyit edilmesini (Bankaya da bildirim yapmanız gerekecek.) bildirir bir ihtarname göndermeniz halinde takibe konu edilmeyeceğini düşünüyorum. Zira sahte olduğunu bile bile işlem yapmaları halinde icra inkar tazminatına hükmedilecektir. Bunu göze alamayacaklardır diye düşünüyorum.

Menfi tespit davası açabilirsiniz gibi geliyor. Ancak alacaklı olduğunu iddia eden faktoring şirketinin sizden herhangi bir talebi oldu mu? Yani resmi olarak sahte çekin ellerinde olduğu sabit mi?
Old 25-11-2016, 11:13   #3
av.kübrakarakullukçu

Merhabalar, ödeme yasağı almak bana pek doğru gelmiyor demişsiniz ancak ben bu konuda ticaret mahkemesinden çek hakkında ödeme yasağı alınarak bunu hem bankaya hem de faktoring şirketine ulaştırmanızı tavsiye ederim daha bağlayıcı olacaktır. ben kaybolan çek ile alakalı birkaç kez bu şekilde ödeme yasağı almıştım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi