Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

evlendirme ödeneği..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-08-2010, 11:38   #1
hukkuk

Varsayılan evlendirme ödeneği..

merhalar. sosyal sigortalar kanununun değişmesiyle kafalar da karışmış durumda. müvekkilimiz 2001 yılından beri babasının vefatı sebebiyle babasından ölüm aylığı alıyor. (emekli sandığı) .. hak kazanacağı ölüm aylığının miktarı konusunda tereddüte düştüm. eski yasa 12 aylık tutar derken, 2008den sonra yeni yasada 24 aylık tutar diyor. yardım ve görüşlerinizi bekliyorum..
Old 25-08-2010, 11:26   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın hukkuk;

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'nun 90. maddesine göre (Mülga madde: 31/05/2006-5510 S.K./106.mad) "Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının oniki aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir..." denmekteydi. Madde yürürlükten kaldırılarak SSK ve Bağ-Kur ile Emekli Sandığı arasında Anayasa'daki eşitlik ilkesine aykırılık teşkil eden uygulama farkına son verildi ve "aylık veya gelirin iki yıllık tutarı" olacak şekilde ödenecek miktarlar arasındaki haksız uygulama son buldu.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun "EVLENME VE CENAZE ÖDENEĞİ" başlığı altında düzenlenen 37. maddesine göre; "(Değişik fıkra: 17/04/2008-5754 S.K./23.mad)Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir."

Düzenleme uyarınca şu anda evlendirme ödeneği iki yıllık tutardır.

Saygılarımla..
Old 25-08-2010, 11:37   #3
hukkuk

sayın EKİCİ. ilginize teşekkür ederim. ben de sizinle aynı fikirdeyken emekli sandığına durumu sorduğumda kişi 2001 yılından beri aylık aldığı için eski yasada yer alan 1 yıllık tutarda ikramiye alır dendi. yani açıklamaya göre 2008 yılından sonra aylık bağlananlar evlenmeleri durumunda 2 yıllık ikramiye alıyormuş. eskiler 1 yıllık alıyormuş.. ama anlamadığım; eski yasayla aylık bağlananların yeni yasadaki lehe durumdan yararlanamamaları adil mi? yani ben de 2 yıllık olacağını düşünürken, memurlardan aksi bir cevap aldım.. yanılıyor olabilirler mi? teşekkür ederim.
Old 26-08-2010, 08:57   #4
Av. Engin EKİCİ

Sayın hukkuk;

Sanıyorum, kamuoyunda "çeyiz parası" olarak geçen evlendirme yardımı ile yetim aylığını karıştırıyorsunuz. Evlendirme yardımı, yukarıda alıntıladığım Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun ilgili düzenlemesine göre iki yıllık tutardır. 2008 değişikliğinden sonra evlilk gerçekleşmiş ise, kurum tarafından 12 ay üzerinden ödeme yapılacağına ilişkin cevaba karşı dava açılabileceği kanısındayım. Zira, Emekli Sandığı Kanunu'nun ilgili maddesi mülga edildiği için 12 ay üzerinden ödeme yapılacağına ilişkin yasal dayanağın kalmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla..
Old 08-11-2010, 14:17   #5
hukkuk

sayın engin ekici,
yanıtınız için teşeşkür ediyorum. kurumla 2-3 kez görüştüm hepsi de 1 yıllıkk tutarda ısrar ediyorlar. sanıyorum 1 yılık ödemenin sonunda dava açmam gerekecek. ama bütünüyle emin olup sonrasında dava açmak için sizlerin görüşünü almak istedim.

ayrıca bu konuda dava açma sürem ne kadar acaba?

Saygılarımla.
Old 09-11-2010, 11:36   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan hukkuk
...1 yıllık tutarda ısrar ediyorlar...ayrıca bu konuda dava açma sürem ne kadar acaba?

Evlilik, 2008 değişikliğinden önce gerçeklemiş ise Emekli Sandığı Kanunu'na tabi olma durumu söz konusu olduğundan 1 yıllık, 2008 değişikliğinden sonra gerçekleşmiş ise Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu geçerli olduğundan 2 yıllık tutar ödenecektir. Bu durumda kurum yetkililerinin aksi yöndeki ısrarının herhangi bir hukuki dayanağı bulunmamaktadır.

Sanırım kuruma yazılı başvuruda bulunmadınız ve dolayısıyla kurum tarafından da size şifahen bir yanıt verildi. Bir dilekçe ile başvuruda bulunduktan sonra alacağınız "red" yanıtı yahut başvurunuzun kayda geçirildiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde yanıt verilmemesi durumunda dava açabilirsiniz. Önemle belirtmeliyim ki evlenme ödeneğinden yararlanmak için evlilik tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde talepte bulunulması gerekmektedir.

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi