Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilikte edinilen kişisel ( engelli aracının) akibeti ve esin maddi destek vermemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2024, 03:01   #1
Konuk

Varsayılan Evlilikte edinilen kişisel ( engelli aracının) akibeti ve esin maddi destek vermemesi

Merhabalar..
6 yıllık evliyim 2 çocuğum var eşim askeri personel bundan dolayı ayrı şehirlerde ikamet ediyoruz evlilik içinde alışılmış 2 taşınmaz 1 taşınır malımız var ev benim üzerime ortak kullanım alanımız arac ise benim üzerime engelli ve aparatı bulunan bir araç bu aracın alınması ise benim bekarken edinmiş olduğum arabamın satılarak ücretinin verilmesi ve üzerime çektiğim kredinin de tarafımca ödenmiş olması evraklarla mevcuttur.. ben bu aracın akıbetini merak ediyorum bana mı kalır yoksa paylaşılacak mallar arasına mi girer. Ayrıca eşim başka şehirde çalıştığı için her ay düzenli para gondermemekte kendi maaşım ile evin geçimi 4 yaşındaki cocugumun kres ücreti 1 yasindaki çocuğumun bakıcı ücreti arabanın kredisi evin giderleri hepsini ben karşılamaktayım o maddi olarak hiç bir şekilde destek vermemektedir bunlar haklı boşanma sebebi olabilir mi? Yanitlariniz icin Şimdiden teşekkür ederim..
Old 21-05-2024, 10:21   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn. Katılımcı,

1-Evlilik öncesi sahip olduğunuz araç kişisel malınızdır .Satılıp yerine alınan mal için sarf edilen oranda da kişisel mal yerine geçer.

Alıntı:
III. Kişisel mallar
1. Kanuna göre
TMK MADDE 220.- Aşağıda sayılanlar, kanun gereğince kişisel maldır:
1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,
2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,
3. Manevi tazminat alacakları,
4. Kişisel mallar yerine geçen değerler

Mahkemece aracın "Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya," niteliğinde olup olmadığı değerlendirilerek karar verilecektir.

2-Adınıza kayıtlı her türlü mal adınıza kalmaya devam edecektir. Zira Mal rejimi tasfiye davasında karşı taraf sadece para alacağı talep edebilir. Malın kendisine devrini( paylı mülkiyet hariç) talep edemez.

3-Evlilik devam ederken giderlere katılmama nafaka davasına konu olabileceği gibi boşanma davası açılması halinde de boşanma sebebi olarak kabul edilebilecektir.

4-Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi