Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş mahkemesi bilirkişi eksik inceleme/ıslah

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-10-2012, 13:54   #1
Av.Damla Gül

Varsayılan iş mahkemesi bilirkişi eksik inceleme/ıslah

Yeni HMK.dan önce açmış ve davacı vekili olduğum apartman gorevlisinin ücret alacağı/kıdem taz. davasında bilirkişi, sunmuş olduğu raporda maliklerden birini hesaba katmadığı için eksik inceleme yapmış, bu doğrultuda beyanda bulundum ancak 2 haftalık süreyi kaçırdım.Sitede yazılanlara baktığımda Yeni HMK.daki süre kesin süre olmasına rağmen hakimin duruşma tutanağına ihtarat yapıldı/kesin süre şeklinde geçmesi gerektiğini,kimi hakimlerin bu durumlarda beyanları kabul ettiğini ya da istendiğinde yeniden kısa bir süre verdiğini söyleyen bir çok meslektaşımla karşılaştım kimi ise yazılması gerekmediği görüşünü savunuyor,açıkçası aklım karıştı.Aynı davada geçmiş duruşma tutanaklarına baktığımda örneğin tanık dinletilmesi konusunda "...Yeni HMK hükümleri uyarınca... ihtarat yapıldı" diye yazılmış.Bende kesin süre ve ihtarat yapıldı gibi bir ibare görmediğim için süre kaçırmış olmama rağmen eksik inceleme yönünden beyanda bulundum.Karşı tarafta süresi içinde haliyle bilirkişi raporuna itirazda bulunmuş.Hakim ek rapor talebimi kabul etmeyip,karar verme aşamasına geldiği takdirde ben bu celsede bilirkişi raporundaki miktar üzerinden ıslah için süre isteyebilir miyim?
Şimdiden kafa karışıklığımı giderip yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
Old 02-10-2012, 14:10   #2
olgu

Bilirkisi raporuna itiraz suresi kanunda duzenlendiginden kesindir. Hakim daha fazla sure verebilir. Size soylendigi gibi hakim bazen ek sure verebilir. Yargitayin gorusu kesin sure verilmis hatta ihtarda yapilmissa, ancak yapilmasi gereken is daha sonra yapilmissa ve bu durum yargilamayi aksatmiyorsa kesin sureye uyulmamasi sebebiyle aleyhe karar verilmemelidir.

Siz islah talebinde bulunmaniz halinde hakim size sure vermelidir, 1 hafta icinde davanizi islah etmezseniz islah yapilmamis sayilir, yeni kanunda yeri varmi bilmiyorum ama varsa aleyhinize celse harcina hukmedebilir. Bazi hakimler dosyayi biran once karara baglamak icin durusmada islah talebiniz icin sure vermek yerine "bakiye miktar icin ilamsiz takip" yapin seklinde tavsiye sunabiliyor boyle bir durumda israrci olun ilamsiz takibe sirf sure kazanmak icin itiraz edip tekrar dava acmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Siz bk raporuna itirazinizi en kisa surede vermenizde yarar var.
Old 02-10-2012, 14:40   #3
Av.Damla Gül

Öncelikle hızlı yanıtınız için çok teşekkür ederim. Ben bilirkişi raporunda eksik inceleme olduğu için zaten beyanda bulundum yani söylemiş olduğunuz gibi itiraz ettim ancak hakimin verdiği 2 haftalık süreyi kaçırdım.Emin olamadığım husus süre konusuydu,hakim kesin süre diyerek talebimi reddedebilir mi? Ben bu celse eğer ek rapor talebim kabul edilmez ise,ıslah için süre isteyip isteyemeyeceğim konusunda tereddütte kalmıştım.Islah bir kereye mahsus davanın her aşamasında istenebiliyor ancak aynı söylediğiniz gibi hakim hemen karara bağlamak istiyor olabilir,karar aşamasına gelirse durum ne olur onu sormak istemiştim.
Old 02-10-2012, 15:25   #4
olgu

Yargitay yargilamayi aksatmiyorsa kesin sureden sonra yapilan islemi reddetme diyor, bk raporu taktiri delil de olsa hakimler cogu zaman aynen karara geciriyorlar. Cok gec sunmadiysaniz dosyaya ben hakimin beyaninizi dikkate almasi gerektigini dusunuyorum.

İslaha gelince ise hakimler genelde karar durusmasida olsa sure veriyor, olurda vermezse bunu tutanaga gecirtmeye calisin, bu bir bozma sebebidir. Kanun islah talebini taktir yetkisi tanimamis hakime, kaldiki yapacaginiz islahta da davayi uzatma gibi bir iradeniz yok.
Old 02-10-2012, 15:37   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Damla Gül
Yeni HMK.dan önce açmış ve davacı vekili olduğum apartman gorevlisinin ücret alacağı/kıdem taz. davasında bilirkişi, sunmuş olduğu raporda maliklerden birini hesaba katmadığı için eksik inceleme yapmış, bu doğrultuda beyanda bulundum ancak 2 haftalık süreyi kaçırdım.Sitede yazılanlara baktığımda Yeni HMK.daki süre kesin süre olmasına rağmen hakimin duruşma tutanağına ihtarat yapıldı/kesin süre şeklinde geçmesi gerektiğini,kimi hakimlerin bu durumlarda beyanları kabul ettiğini ya da istendiğinde yeniden kısa bir süre verdiğini söyleyen bir çok meslektaşımla karşılaştım kimi ise yazılması gerekmediği görüşünü savunuyor,açıkçası aklım karıştı.Aynı davada geçmiş duruşma tutanaklarına baktığımda örneğin tanık dinletilmesi konusunda "...Yeni HMK hükümleri uyarınca... ihtarat yapıldı" diye yazılmış.Bende kesin süre ve ihtarat yapıldı gibi bir ibare görmediğim için süre kaçırmış olmama rağmen eksik inceleme yönünden beyanda bulundum.Karşı tarafta süresi içinde haliyle bilirkişi raporuna itirazda bulunmuş.Hakim ek rapor talebimi kabul etmeyip,karar verme aşamasına geldiği takdirde ben bu celsede bilirkişi raporundaki miktar üzerinden ıslah için süre isteyebilir miyim?
Şimdiden kafa karışıklığımı giderip yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

HMK 281/2'ye göre "Mahkeme, bilirkişi raporundaki eksiklik yahut belirsizliğin tamamlanması veya açıklığa kavuşturulmasını sağlamak için, bilirkişiden, yeni sorular düzenlemek suretiyle ek rapor alabileceği gibi, tayin edeceği duruşmada, sözlü olarak açıklamalarda bulunmasını da kendiliğinden isteyebilir."
Bu fıkraya göre, süresinden sonra bile itiraz ederek hakimin eksikliğin tamamlanması için bilirkişiden ek rapor alınmasını sağlayabilirsiniz.
Old 02-10-2012, 16:07   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
HMK 281/2'ye göre "Mahkeme, bilirkişi raporundaki eksiklik yahut belirsizliğin tamamlanması veya açıklığa kavuşturulmasını sağlamak için, bilirkişiden, yeni sorular düzenlemek suretiyle ek rapor alabileceği gibi, tayin edeceği duruşmada, sözlü olarak açıklamalarda bulunmasını da kendiliğinden isteyebilir."
Bu fıkraya göre, süresinden sonra bile itiraz ederek hakimin eksikliğin tamamlanması için bilirkişiden ek rapor alınmasını sağlayabilirsiniz.

Sağlanamazsa;

bence ıslah etmeyin, davayı temyiz edin...

Ancak, sorunuzda,

Alıntı:
apartman gorevlisinin ücret alacağı/kıdem taz. davasında bilirkişi, sunmuş olduğu raporda maliklerden birini hesaba katmadığı için eksik inceleme yapmış,

belirttiğiniz eksik inceleme dava miktarını nasıl etkilediğini ben anlamadım.

Maliklerden birini hesaba dahil etseydi daha fazla mı kıdem tazminatı ya da ücret alacaktı? Nasıl?

Bilirkişinin hatası ek raporu gerektirmeyen, re'sen düzeltilebilecek bir hata da olabilir...

Ek rapor ile davanın miktarı değişmeyecekse, davanızı bugünde ıslah edebilirsiniz...

Kolay gelsin...
Old 02-10-2012, 19:03   #7
Av.Damla Gül

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sağlanamazsa;

bence ıslah etmeyin, davayı temyiz edin...

Ancak, sorunuzda,

belirttiğiniz eksik inceleme dava miktarını nasıl etkilediğini ben anlamadım.

Maliklerden birini hesaba dahil etseydi daha fazla mı kıdem tazminatı ya da ücret alacaktı? Nasıl?

Bilirkişinin hatası ek raporu gerektirmeyen, re'sen düzeltilebilecek bir hata da olabilir...

Ek rapor ile davanın miktarı değişmeyecekse, davanızı bugünde ıslah edebilirsiniz...

Kolay gelsin...
Miktar değişmeyecek zaten payları oranında hesap yapılmış, ancak bilirkişi tapu kayıtlarındaki tarihe bakmadan davalılardan birini malik sıfatı olmadığı için onun hakkında pasif husumet yokluğu kararı verilmesi gerektiği yönünde hakimi yönlendirmiş ve onu hesaba dahil etmemiştir.Benim davalı olarak gösterdigim malik dairesini daha yeni satıyor.(dava görülürken) Halbuki ihtarname tarihi ve dava tarihine bakıldığında hizmetten yararlanan son malik olarak davalı taraf görünüyor. Bununla ilgili Yargıtay kararları da mevcut. Ben bu duruma atıfta bulunarak ek rapor istedim, eğer sylediğiniz gibi re'sen değerlendirilecek bir durum ise ben hakimin dikkatini çekmiş oldum.Davayı açarken bir kısım miktarı talep ederek fazlaya ilişkin hakkı saklı tutmuştuk.O zaman bu celse ıslah için süre isteyebilirim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Old 02-10-2012, 19:05   #8
Av.Damla Gül

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Bende sizden yardım almadan önce bu maddeyi okumuştum. Açıklamada bulunduğunuz ve yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.
Old 02-10-2012, 19:58   #9
Av.Evran KIRMIZI

Husumet dava şartlarından olup mahkeme yargılamanın her aşamasında kendiliğinden araştırmak ve dikkate almakla yükümlüdür. Hakim bu konuyu dikkate alıp ya ek rapor alır ya kendisi düzeltir. Size de ıslah için süre verir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi