Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

telefon aracılığıyla korkutarak para tahsil etme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-10-2012, 13:42   #1
feyzaday

Varsayılan telefon aracılığıyla korkutarak para tahsil etme

Bir tanıdığım ülke çapında faal olan bir para çetesinin kurbanı oldu. Şöyle ki; kişi A cep telefonuyla aranarak, banka numaralarınız PKK nın elinde,telefonlarınız ve TC kimlik numaranızı da biliyorlar. Biz sizin suçsuz olduğunuzu örgüte para yardımında bulunmadığınızı biliyoruz. Çok gizli bir operasyon yapıyoruz, biz polisiz ancak bu operasyonu askerle birlikte yürütüyoruz. Kimseye söylememeniz ve ne söylüyorsak yapmanız gerek vs gibi kandırmaca ile A kişisinden paraları, yine kandırdıklarını tahmin ettiğimiz B ve C hesabına yatırtıyorlar. Sonra da paraları B ve C nin elinden alıyorlar. Tanıdğım A , B ve C nin hesabına geçen paraların iadesi için B ve C ye karşı tazminat davası açıyor. Burada davalılar ile fiili yapan arasında hukuki bağ yoktur gerekçesi ile dava red olur mu?
Old 02-10-2012, 12:40   #2
JACELYN

Anlattığınız kadarıyla B ve C nin bu olayda bir dahli ve kusuru yok, hatta onlar da mağdur. Dava tabii ki reddedilir. Bir de bu yöntemle insanlar paralarını nasıl kaptırıyorlar hala anlayabilmiş değilim ben
Old 02-10-2012, 12:45   #3
Kilimanjaro

Alıntı:
Kimseye söylememeniz ve ne söylüyorsak yapmanız gerek vs gibi kandırmaca ile A kişisinden paraları, yine kandırdıklarını tahmin ettiğimiz B ve C hesabına yatırtıyorlar. Sonra da paraları B ve C nin elinden alıyorlar. Tanıdğım A , B ve C nin hesabına geçen paraların iadesi için B ve C ye karşı tazminat davası açıyor. Burada davalılar ile fiili yapan arasında hukuki bağ yoktur gerekçesi ile dava red olur mu?

Öncelikle B ve C hesaplarına gelen paraları dolandırıcıya banka kanalı ile ödemişlerse, dolandırıcının kim olduğu da biliniyordur. Dolayısıyla kimliği biliniyorsa, öncelikle ve mutlaka bu şahsa da dava açılması gerekir. Bunu bir tarafa bırakırsak... Hiç tanımadıkları bir şahıstan kendi hesaplarına gelen ödemeyi bir başkasına aktaran B ve C'nin bu olayda sorumlu olduklarında tereddüt etmemek gerekiyor bana göre. Ancak A da bu kadar basit bir dolandırıcılık teşebbüsü neticesinde aldanarak hiç tanımadığı kişilerin hesabına para göndermemeliydi; dolayısıyla A'nın da olayda sorumluluğunun bulunduğu kesin. Böyle bir olayda hakim muhtemelen kusur oranlarını eşit kabul ederek zararın yarısının B ve C'den tahsiline hükmedecektir diye düşünüyorum.
Old 02-10-2012, 13:40   #4
JACELYN

Dolandırıcı muhtemelen sahte bir hesap sahibidir, böyle bir olayda kendi adına hesap açacağını sanmıyorum. B ve C nin sırf bu nedenle olaydan sorumlu tutulmaları bana doğru gelmiyor. Ama somut olay ne şekilde oluştu ayrıntılı bilmiyoruz. Yoksa tabii ki sizin de haklı olma ihtimaliniz var
Old 02-10-2012, 14:28   #5
Kilimanjaro

Alıntı:
Dolandırıcı muhtemelen sahte bir hesap sahibidir, böyle bir olayda kendi adına hesap açacağını sanmıyorum.

Muhtemelen. Bir ihtimal hesabı kendi adına açmış da olabilir. Özellikle kaçak göçek yaşayan/gerçekte nerede ikamet ettiği bile bilinemeyen ve adına kayıtlı en küçük bir malvarlığı da bulunmayan bir kişi, özellikle sabıkası da varsa, bu durumu çok da umursamayabilir. Öte yandan şayet hesap sahte kimlikle açılmışsa, bu durumda hesabın açıldığı bankanın da olayda sorumluluğunu tartışmak gerekecektir.

Alıntı:
B ve C nin sırf bu nedenle olaydan sorumlu tutulmaları bana doğru gelmiyor. Ama somut olay ne şekilde oluştu ayrıntılı bilmiyoruz. Yoksa tabii ki sizin de haklı olma ihtimaliniz var

B ve C şunun için sorumlu olur: Dolandırıcı şahıs A'yı dolandırdığı gibi muhtemelen B ve C'ye de bir hikaye anlatmıştır (kendi hesaplarında haciz olduğu için banka kanalıyla gönderilmesi gereken böyle bir parayı alamadığını, vs.) ve kendisine yardımcı olmaları halinde havale tutarının bir kısmının kendilerine ödeneceğini söylemiştir. Yani B ve C muhtemelen bu olayda "şark kurnazı" konumundadır ve başından beri en hafif tabiriyle muvazaalı olduğunu bildikleri bir işe menfaat karşılığı girişmişlerdir. B ve C'nin açılan davada öncelikle dolandırıcı şahısla hiçbir irtibatlarının olmadığını ortaya koymaları gerekecek. Mahkeme bu savunmaya değer verdiğinde (ki muhtemelen böyle olacaktır) bu durumda B ve C'nin hukuki sorumluluğunun tespiti aşamasına geçecektir. Kusur oranları tartışılır, ancak ben kesinlikle B ve C'nin olayda sorumlu olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla.
Old 02-10-2012, 15:16   #6
JACELYN

Dediğim gibi üstat haklı da olabilirsiniz, somut olay bu yönde gerçekleşmiş ise tabii ki sorumludurlar.Ancak aksi de mümkün
Old 03-10-2012, 07:08   #7
feyzaday

Sayın Kilimanjaro, tespitiniz doğru, yukarıda da ifade ettiğim gibi gerçek dolandırıcıların hesap numarası yok, onlar kendilerini gizlemişler. Aynen söylediğiniz gibi hesaplarımızda haciz var, senin hesabı kullanabilir miyiz demişler B ve C ye.( Tabi kendi ifadeleri, aralarındaki bağın ne olduğunu bilmiyoruz) B ve C de sanıyorum küçük bir menfaat karşılığında bu öneriyi kabul etmişler. B ve C hesaplarına geçen paraları dolandırıcılara ELDEN teslim etmişler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi