Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bekletici mesele zamanaşımını durdurur mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-11-2012, 11:14   #1
sine

Varsayılan Bekletici mesele zamanaşımını durdurur mu?

Kıdem tazminatı vb. işçi alacaklarında hizmet tespiti dosyası bekletici mesele olarak değerlendirilmekte ve kesinleşmeden işçi alacakları davası hakkında hüküm verilemeyeceği yargıtay kararları ile de sabittir. Hizmet tespiti dosyası kesinleşinceye kadar, işçi alacaklarına zamanaşımı işlemeyeceği, hizmet tespiti dava tarihi itibariyle zamanaşımının duracağı ile ilgili elinde yargıtay kararı olan var mı? Zira hakim beyle bu konuda anlaşamadık ben de bilirkişi raporu olmadan davayı ıslah etmek istemiyorum. Bu arada hizmet tespiti dosyası sadece davaya konu olan süre açısından mı bekletici mesele olur? Yani 5 yıl kesintisiz hizmeti olan birinin son 2 yılı hizmet tespitine konu olursa, kıdem vb. alacakları için davaya konu olmayan 3 yıllık alacaklar da zamanaşımından korunur mu?
Old 16-11-2012, 12:38   #2
av.gokcen

Merhaba,

Davayı belirsiz alacak davası olarak açtı iseniz, dava sonunda ortaya çıkacak alacağın tamamı için zamanaşımı kesilmiş olacaktır.

İyi çalışmalar...
Old 16-11-2012, 12:59   #3
sine

Alıntı:
Yazan av.gokcen
Merhaba,

Davayı belirsiz alacak davası olarak açtı iseniz, dava sonunda ortaya çıkacak alacağın tamamı için zamanaşımı kesilmiş olacaktır.

İyi çalışmalar...
Belirsiz alacak davası olarak açtım. Ama sanırım belirli alacak demek istediniz. Zira hizmet tespiti davası olmasa bile ıslah halinde zamanaşımı itirazı dikkate alınmaktadır.
Old 16-11-2012, 13:06   #4
av.gokcen

Belirsiz alacak davası demiştim. Böylece davayı açmakla dava sonunda ortaya çıkacak değerin tümü için zamanaşımı, dava tarihi itibariyle kesilmiş olur.
Old 16-11-2012, 13:28   #5
sine

Alıntı:
Yazan av.gokcen
Belirsiz alacak davası demiştim. Böylece davayı açmakla dava sonunda ortaya çıkacak değerin tümü için zamanaşımı, dava tarihi itibariyle kesilmiş olur.
Öncelikle teşekkür ederim. Yalnız aklıma takılan bir nokta var. Mesela fazla mesai talebi ile fazlaya dair haklar saklı kalmak kaydıyla dava açtım.Fesih tarihi 2005 olsa 2010 tarihi itibariyle açılan davada 2000 yılından itibaren talep edebilirim. (karşı tarafın zamanaşımı itirazında bulunacağını düşünerek)2012 tarihi itibariyle bilirkişi raporunda 1500 tl fazla mesai hesaplanmış olsa, ben ıslah ettiğimde ve 2012 tarihi itibariyle itiraz halinde 2007 den önceki alacakların dava değeri olan 500 tl lik kısmı hariç zamanaşımına uğradığı kabul edilmez mi? Sizi mi yanlış anladım, zamanaşımını mı yanlış öğrendim?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi