Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sözleşmenin kısmi feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-06-2011, 12:47   #1
elmas

Varsayılan sözleşmenin kısmi feshi

Arkadaşlar biraz araştırma yaptım ama net yanıt bulamadığım bir konuyu sizle paylaşmak istiyorum.
Müvekkil, bir şirketle evi için yapım sözleşmesi yapıyor.Sözleşme gereği şirket yapımı tamamlıyor ve sıralı senetleri müvekkil ödemede gecikiyor. İcra takibinde günlük binde 4 faiz isteniyor. Sözleşmeye baktığımızda sadece binde 4 faiz isteneceği yazıyor. Bu faizin günlükmü, aylıkmı, yıllıkmı olduğu sözleşmede belirtilmemiş.Faizin dönemleri belirtilmediğinden müvekkil bir nevi yanıltılarak bu sözleşmeyi yapmış oluyor. Biz sözleşmenin bu faiz kısmının iptali için tüketici mahkemesinde dava açmayı düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili deneyimi ve bilgisi olan varsa yorumlarınızı bekliyorum. (NOt: İcra takipleri itiraz edilmediğinden kesinleşti fakat ödenmemiş daha bir çok senet var, bunlara uygulanacak faizin hiç değilse yasal sınıra getirilmesi için başvurmayı düşünüyoruz.)
Old 30-06-2011, 19:58   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Eldeki veriler:
1.Faiz oranı (%04) ,“sözleşmede” günlük/aylık/yıllık olarak belirtilmemiş….
2.Takip alacaklısı “günlük” olarak kabul edip takip yapmış…
2.Süresinde takibe itiraz edilmediğinden takip kesinleşmiş….

İrdeleme:
Gabin teşkil eden fahiş faiz oranı … BK. ve 20 vd. hükümlerine dayanarak… Faizle sınırlı Menfi tespit...

Olay ve Hukuk:
1)Sözleşme?
2)Taraflar / Tacir ?
3)Görevli mahkeme!
4)Gecikmiş itiraz koşulları?
Old 30-06-2011, 20:17   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Kural olarak faiz orani aksi sozlesmede acikca belirtilmedikce yillik faiz orani olarak kabul edilir. Yasal faiz orani da yillik olarak tayln edlmektedir. Bu itibarla faiz oraninin gunluk veya aylik oldugunu alacakli itiraz uzerine ispatlamakla yukumludur. Siz itirazinizda faizin yillik oldugunu belirtin. Alacakli gunluk oldugunu ispatlasin.
Old 05-07-2011, 13:36   #4
elmas

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.Menfi tespit davası ya da gecikmiş itiraz yerine sözleşmenin faiz kısmını feshi ve yıllık olarak belirlenmesi istenemez mi? taraflardan satıcı tacir ve alıcı site yönetimi.
Saim Bey,"kural olarak faiz orani aksi sozlesmede acikca belirtilmedikce yillik faiz orani olarak kabul edilir." diye belirttiğiniz kuralın gerekçesi nedir. Bu hususu araştırmıştım fakat gerekçesini bulamadım.Yasal ve ticari faizler yıllıktır. Fakat sözleşmede kararlaştırılan faizde açıklık yoksa bu da dolayısıyla yıllıktır şeklinde mi düşünmek gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi