Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sahte ödeme emri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-02-2011, 10:34   #1
gencerx07

Varsayılan sahte ödeme emri

müvekkilime iki milyon bedelli bir ödeme emri tebliğ ediliyor ev adresinde. ev adresi ve müvekkilimin adı ödeme emrinde var ve doğru. fakat ödeme emrinde ki esas numarasına ait herhangi bir dosya olmadığı gibi alacaklı tarafda avukat ismide yanlış. yani ne öyle alacaklı bir şirket var nede avukat. açık bir şekilde sahte ödeme emri düzenlendiği aşikar. bunun amacı ne olabilir. müvekkilime gelen ikinci ödeme emri bu sahte düzenlenmiş şekilde. ne amaçla yapılabileceğini bulamadım çünkü müvekkilin de üzerine kayıtlı hiç bir şeyi olmadığı gibi maddi durumu da iyi değil. fikir sahibi olan veya tecrübe edinmiş meslektaşlarımız varsa bilgilerini benimle paylaşırsa sevinirim. savcılığa şikayet dışında alınacak bir önlem var mıdır acaba?
Old 14-02-2011, 15:40   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan gencerx07
müvekkilime iki milyon bedelli bir ödeme emri tebliğ ediliyor ev adresinde. ev adresi ve müvekkilimin adı ödeme emrinde var ve doğru. fakat ödeme emrinde ki esas numarasına ait herhangi bir dosya olmadığı gibi alacaklı tarafda avukat ismide yanlış. yani ne öyle alacaklı bir şirket var nede avukat. açık bir şekilde sahte ödeme emri düzenlendiği aşikar. bunun amacı ne olabilir. müvekkilime gelen ikinci ödeme emri bu sahte düzenlenmiş şekilde. ne amaçla yapılabileceğini bulamadım çünkü müvekkilin de üzerine kayıtlı hiç bir şeyi olmadığı gibi maddi durumu da iyi değil. fikir sahibi olan veya tecrübe edinmiş meslektaşlarımız varsa bilgilerini benimle paylaşırsa sevinirim. savcılığa şikayet dışında alınacak bir önlem var mıdır acaba?

Ödeme emri PTT aracılığı ile mi tebliğ edilmiş? Eğer öyle ise http://www.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta.php adresinden barkod numarasını kullanarak çıkış yerini öğrenebilirsiniz.
Old 15-02-2011, 10:47   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan gencerx07

1.) Ödeme emrinde yazan dosya numarası (zayıf bir ihtimal de olsa) belki hatalı yazılmış olabilir. Esas defterinden de kontrol ettiniz mi?

2.) Söz konusu şirketi Ticaret Sicilden araştırdınız mı? Böyle bir şirket ticaret sicilde de mi kayıtlı değil?

3.) Müvekkilinizin gerçekte böyle bir borcunun olup olmadığını belirtmemişsiniz. (Gerçi çok fakir demişsiniz. Buradan böyle 2.000.000 TL'lik büyük tutarda bir borcunun olmayacağı da çıkarılabilir)

Müvekkilinizin böyle bir borcu yoksa ve gerçekten çok fakirse sonuç alınmayacağı baştan belli bu takibin tek anlamı şu olabilir:

Böyle bir şirket gerçekte varsa şirket için hayali alacaklar yaratıp, icradan tahsil edilemediği cihetle aciz vesikasına bağlanarak vergiden düşülmek amaçlanmış olabilir. (Ki Vergi dairelerinin bu kadar tongaya basacaklarına da ihtimal vermiyorum ama hani yine de ihtiyaten aklıma bu ihtimal geliyor sadece...)

Not: Savcılık şikayeti yanında Ticaret Sicil ile müvekkilinizin bağlı bulunduğu Vergi Müdürlüğüne de durumu anlatır bir dilekçe sunmanızda yarar görüyorum.
Old 15-02-2011, 13:25   #4
gencerx07

yok uyap üzerinde müvekkil adına açılmış bir icra takibi gözükmüyor. kaldı ki ödeme emrinde bir avukat adı var oda yalan gerçek dışı. şirketi araştırdım öyle bir şirkette yok ticaret sicile kayıtlı google da da arattım yine çıkma dı: ) ben ne amaçlı olduğunu çözemedim ama var ki bir sebep bunu yapıyorlar. müvekkilime iki defa farlı dosya numarası ile ödeme emri gelmesi daha da garip: )
Old 15-02-2011, 13:33   #5
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan gencerx07
yok uyap üzerinde müvekkil adına açılmış bir icra takibi gözükmüyor. kaldı ki ödeme emrinde bir avukat adı var oda yalan gerçek dışı. şirketi araştırdım öyle bir şirkette yok ticaret sicile kayıtlı google da da arattım yine çıkma dı: ) ben ne amaçlı olduğunu çözemedim ama var ki bir sebep bunu yapıyorlar. müvekkilime iki defa farlı dosya numarası ile ödeme emri gelmesi daha da garip: )

Müvekkiliniz şanslı kişi olarak belirlendi herhalde

Bence de en azından savcılığı suç duyurusunda bulunun.Ne olur ne olmaz
Old 15-02-2011, 14:56   #6
Av. Hakan VARAN

O zaman ortaya şu sonuç çıkıyor birileri müvekkilinize çok kötü bir şaka yapmış
Old 16-02-2011, 00:10   #7
Av.Kaan

Uyuşturucu kaçakçılarının bir yöntemi de mal taşıyacağı zaman kendini önceden ihbar etmesidir. Tabi ihbar edip yasal mal taşıyor. Örn, sebze, eşya vs... Her ihbarda aranıyor. Artık isyan ediyor, "benim hasımlarım var, onlar yapıyordur" diyor. Bu şekilde jandarmayı alıştırıyor. En sonunda uyuşturucu götürken ihbar olsa bile aramıyorlarmış... Anlatmışlardı, olabilir...

Belki, bu da alıştırma taktiği olabilir... Gerçi mal varlığı yok diyorsunuz...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi