Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu Kararı 2008/238E, 2008/360K. İçtihat

Üyemizin Özeti
Bir avukatın meslektaşları ya da meslek örgütünü kastederek "ben sürüden değilim" ifadesi kullanması küçük düşürücü nitelikte kabul edilir ve disiplin cezası gerektirir.
(Karar Tarihi : 19.09.2008)
Şikayetli avukat hakkında, Mersin Barosu'nun meslektaşlara saldırılar sebebiyle aldığı duruşmalara girilmemesi kararına uymaması ve girdiği duruşmada "ben sürüden değilim" şeklindeki açıklaması ile karara katılan meslektaşlarına hakaret ettiği iddiası ile başlatılan disiplin kovuşturması sonucunda baro disiplin kurulunca eylem sabit görülerek disiplin cezası tayin edilmiştir.


Şikayetli avukat savunmasında, iddia edildiği gibi duruşmaya girmeyen avukatlar ile ilgili olarak "ben sürüden değilim" ifadesini kullanmadığını, bu hususun bir duyumdan ibaret olduğunu, bunun kendisine sorulmasında cevap vermemesinin, bu sözleri kabul etmek anlamına gelmediğini, bildirmiştir.


Mersin Barosu Yönetim Kurulu'nun, meslektaşlarına yapılan saldırıları protesto etmek için, duruşmalara girmeme kararı aldığı, şikayetli avukatın 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya girdiği sırada hakimin şikayetliye hitaben "Duruşmalara giriyor musunuz?" diye sorduğunda, şikayetlinin "Evet ben duruşmalara giriyorum. Ben sürüden değilim" dediği, disiplin kovuşturması aşamasında dinlenen tanıklardan duruşma günü mahkemede katip olan N.Y., mahkeme mübaşiri F.G. ile Avukat K.E.'nin ifadelerinden anlaşılmaktadır.

Avukat, meslek örgütünü ve meslektaşlarını aşağılayıcı ve küçük düşürücü beyanlardan kaçınmalıdır. Avukat yazarken de, konuşurken de düşüncelerini olgun ve objektif bir biçimde açıklamalıdır (Türkiye Barolar Birliği Meslek Kuralları m. 5 ve 27).

Şikayetli avukatın eylemi, Türkiye Barolar Birliği Meslek Kuralları'nın 5 ve 27. maddelerine aykırı olmakla disiplin suçunu oluşturduğundan baro disiplin kurulunun değerlendirmesinde ve takdir ettiği disiplin cezasında hukuka aykırılık bulunmamış ve kararın onanması gerekmiştir.


Sonuç olarak, şikayetlinin itirazlarının reddi ile Mersin Barosu Disiplin Kurulu'nun kınama cezası ile cezalandırılmasına ilişkin 04.04.2008 gün, 2007/47 Esas, 2008/10 Karar sayılı kararının onanmasına katılanların oybirliğiyle karar verildi.
İlgili Mevzuat Hükmü : Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Meslek Kuralları MADDE 27 :Hiçbir avukat, herhangi bir meslektaşı özellikle hasım vekili meslektaşı hakkında küçük düşürücü nitelikteki kişisel görüşlerini ve düşüncelerini açıkça belirtemez.

Bir avukat başka bir avukata karşı asil ya da vekil sıfatıyla takip edeceği davayı kendi barosuna bir yazı ile bildirir.

Bu kural, bilgi verme yükümlülüğü ile bağlı olarak baroların ve Türkiye Barolar Birliğinin üçüncü şahısları aleyhine veya üçüncü şahısları Barolar ve TBB aleyhine açacağı davalar için de geçerlidir.

Resmi ya da özel kuruluşlarda bağımlı olarak birlikte çalışan avukatlar, kadro görevleri ne olursa olsun, adalet ve eşitlik ilkelerinden ayrılmamaya ve iş dağıtımı, denetimi ve her türlü iş ilişkilerinde meslek dayanışmasına ve onuruna uymayan davranışlardan kaçınmaya özen göstermekle yükümlüdürler.

(Maddenin dördüncü fıkrası Eskişehirde yapılın xıı. Genel Kurul toplantısında kabul edilmiştir.) 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Sinan ÖZTÜRK
Hukukçu
Şerh Son Güncelleme: 13-11-2009

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02565289 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.