Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği MADDE 1
Bu Yönetmeliğin amacı; bu Yönetmelik kapsamında olanların, iş elde etmek için reklam sayılabilecek her türlü girişim ve eylemde bulunmalarının önlenmesidir. Avukatların mesleklerini özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmelerini, avukatlık sıfatının gerektirdiği saygı ve güvene yakışır şekilde hareket etmelerini, yargılama faaliyetindeki yerlerini ve işlevlerini olumsuzlaştıracak ve yargının görünümünü bozacak davranışlardan kaçınılmasını sağlamaktır.

Amaç - Reklam yasağı

Üyemizin Notu: Maddeyi iki bölümde ele almak yararlı olur:
1) Bu Yönetmeliğin amacı; bu Yönetmelik kapsamında olanların, iş elde etmek için reklam sayılabilecek her türlü girişim ve eylemde bulunmalarının önlenmesidir.

Maddeyle yasaklanan “reklam sayılabilecek her türlü girişim ve eylemde bulunmak”tır.

İrdeleme: "Yönetmelik kapsamında olanlar..." vurgusu gereksizdir. "Kapsam" başlıklı 2.madde yeterlidir.

2) "Avukatların mesleklerini özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmelerini, avukatlık sıfatının gerektirdiği saygı ve güvene yakışır şekilde hareket etmelerini, yargılama faaliyetindeki yerlerini ve işlevlerini olumsuzlaştıracak ve yargının görünümünü bozacak davranışlardan kaçınılmasını sağlamaktır. " hükmü, yönetmeliğin dayanağı (Av.m.55) ve kapsamı dışındadır.
xxx
Reklam; Bir şeyi halka tanıtmak, beğendirmek ve böylelikle sürümünü sağlamak için denenen her türlü yol (TDK.Büyük Türkçe Sözlük.)

Avukat-İş sahibi ilişkisinin başlaması, reklam sektörünün diliyle; ” yüz yüze satıştır (kişisel satış)”…
Bu ilişki ya avukatın bürosunda veya çağrıldığı yerde başlar.
Görüşme öncesinde genelde “tavsiye” söz konusudur.
Tavsiye; “Ağızdan ağza reklam”dır; “İpten adam alır, tuttuğunu koparır” gibi.

Çevre oluşturma; ürün ya da hizmeti, bulunulan ortamlarda -o anda değil! İleride satabilme olanağını yaratmak için- tanıtmak amacıyla kişinin kendi etki alanını genişletmesidir.

İnsanlar, tanıdıkları, sevdikleri ve güvendikleri kişilerle iş yapar; başkalarını da bu kişilere yönlendirirler.

Avukatın, hakkındaki “ağızdan ağza reklam”la “çevre oluşturmasında” yasal bir engel yoktur.

Maddenin amacı; avukatın faaliyetinin ticarileşmesini ve bu nedenle de reklam konusu yapılmasını önlemeye çalışmaktır.


 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Av.Hulusi METİN
Hukukçu
Avukat
Şerh Son Güncelleme: 17-02-2010

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02294111 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.