Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

6100 S.lı Hukuk Muhakemeleri Kanunu MADDE 3 İngilizce Çevirisi

HMK. MADDE 3 Mevcut Metin
Ölüm veya vücut bütünlüğünün yitirilmesinden doğan zararların tazmini davalarında görev
AYM. 2011/35E. 2012/23K. 26.02.2012 tarihli kararı ile iptal edilmiştir.

(Her türlü idari eylem ve işlemler ile idarenin sorumlu olduğu diğer sebeplerin yol açtığı vücut bütünlüğünün kısmen veya tamamen yitirilmesine yahut kişinin ölümüne bağlı maddi ve manevi zararların tazminine ilişkin davalara asliye hukuk mahkemeleri bakar. İdarenin sorumluluğu dışında kalan sebeplerden doğan aynı tür zararların tazminine ilişkin davalarda dahi bu hüküm uygulanır. 30/1/1950 tarihli ve 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu hükümleri saklıdır.)
HMK. MADDE 3 İngilizce Çeviri
Subject matter jurisdiction in actions for compensation of damages arising from death or loss of physical integrity
Has been cancelled by the decision of Constitutional Court dated February 26,2012 and Docket N:2011/35, Decree No:2012/23.
(Cases concerning compensation of material or spiritual damages bound to loss of physical integrity partly or wholly or death of person which caused by all kinds of administrative actions and transactions and other reasons that the administration has been liable for are ruled by the courts of general jurisdiction. This provision is even applied in cases concerning compensation of the same kind damages arising from reasons staying out of obligations of the administration. Provisions of the Labour Courts Law dated January 30,1950 and numbered 5521 are reserved.)


 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Av.Kadir ORUÇ
Hukukçu
Avukat
Şerh Son Güncelleme: 13-05-2013

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02404904 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.