Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

5352 S.lı Adli Sicil Kanunu MADDE 12
(1) (Değişik fıkra: 05/04/2012-6290 S.K./2.md.) Arşiv bilgileri;

a) İlgilinin ölümü üzerine,

b) Anayasanın 76 ncı maddesi ile Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren;

1. Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla onbeş yıl geçmesiyle,

2. Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın otuz yıl geçmesiyle,

c) Diğer mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren beş yıl geçmesiyle,

tamamen silinir.

(2) Fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkûmiyete ilişkin adlî sicil ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın tamamen silinir.

(3) Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde, önceki mahkûmiyet kararına ilişkin adlî sicil ve arşiv kaydı tamamen silinir.

Anayasal Temel Hak ve Hürriyetlerinden yoksun bırakılma

Üyemizin Notu: Bu maddeye göre Anayasadan kaynaklı Temel Hak ve Özgürlüklerimizin bazıları kısıtlanmış durumdadır. Anayasaya göre bu haklar yine sadece Anayasa ile kısıtlanabilir haklardır. Tezatlık burda başlamaktadır. Kişi hakkında verilen ceza, infaz olunduğu yani ceza çekildiği halde, eğer cezanın türü bu madde kapamında değerlendirilecek cezalardan ise bu infazın hemen hemen ömür boyu süreceği anlamına gelmektedir. Bu kadar sürmesinin nedeni yine kanunda yer alan zamanaşımı süresinin 80 yıl olmasından kaynaklanır.Bu maddenin en azından 80 yıllık zamanaşımı kısmının biraz daha umut verici bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu da kanunun amacının cezalandırma değilde toplumsal düzenin sağlanması olması gerektiği inancından dolayıdır.


 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Av.Bora ZOR
Hukukçu
Avukat
Şerh Son Güncelleme: 14-04-2011

THS Sunucusu bu sayfayı 0,01757598 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.