Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İşK. MADDE 1

     
 
4857 S.lı İş Kanunu MADDE 1
AMAÇ VE KAPSAM

Bu Kanunun amacı işverenler ile bir iş sözleşmesine dayanarak çalıştırılan işçilerin çalışma şartları ve çalışma ortamına ilişkin hak ve sorumluluklarını düzenlemektir.

       Bu Kanun, 4 üncü Maddedeki istisnalar dışında kalan bütün işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine ve işçilerine faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

       İşyerleri, işverenler, işveren vekilleri ve işçiler, 3 üncü maddedeki bildirim gününe bakılmaksızın bu Kanun hükümleri ile bağlı olurlar.
 2 Bilgi    (Madde son güncelleme Engin Özoğul, 14-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

İşK. MADDE 1 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

İşK. MADDE 1 Şerhler, Notlar, Yorumlar

İŞ KANUNU TASARISI VE MADDE GEREKÇESİ:
HÜKÜMETİN TEKLİF ETTİĞİ METİN: BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç ve kapsam MADDE 1. - Bu Kanunun amacı işverenler ile bir iş sözleşmesine dayanarak çalıştırılan işçilerin çalışma şartları ve çalışma ortamına ilişkin hak ve sorumluluklarını düzenlemektir. Bu Kanun, 4 üncü maddedeki istisnalar dışında kalan bütün işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine ve işçilerine faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır. İşyerleri, işverenler, işveren vekilleri ve i...
(Şerh No: 4921 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 20-03-2010)

Kendi bürosundan hizmet veren avukatların statüsüyle ilgili içtihat değişikliğine gidilmiştir.
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi eski tarihli kararlarında "kendi bürosundan hizmet veren avukat"ın işçi statüsünde olacağını kabul ediyordu. SSK'lı olarak hizmet veren avukatlar bakımından bu statü anlaşılabilirdi. Ancak dışarıdan hizmet veren avukatlar bakımından bu içtihat eleştirilmekteydi. Örneğin bir şirkete İş Hukuku alanında danışmanlık yapan ve kendine ait bürosu olan bir avukat danışmanlık sözleşmesi feshedildiğinde işe iade davası açıyor ve Yargıtay'ın genel uygulamasına göre işe iade da...
(Şerh No: 1707 - Ekleyen: Av.Engin ÖZOĞUL - Tarih : 23-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

İşK. MADDE 1 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

İşK. MADDE 1 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

İşK. MADDE 1 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03506589 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.