Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

TebK. MADDE 24

     
 
7201 S.lı Tebligat Kanunu MADDE 24
İMZA EDEMİYECEK DURUMDA OLMAK:
Kendisine tebliğ yapılacak kimse imza edecek kadar yazı bilmez veya imza edemiyecek durumda bulunursa, komşularından bir kişi huzurunda sol elinin baş parmağı bastırılmak suretiyle tebliğ yapılır.

       Sol elinin baş parmağı bulunmıyan kimsenin, aynı elinin diğer bir parmağı ve sol eli yoksa sağ elinin baş parmağı ve bu da mevcut değilse diğer parmaklarından biri bastırılır.

       Tebliğ yapılacak kimsenin iki eli de yoksa tebliğ evrakı kendisine verilir.

       Yukardaki fıkralarda yazılı hallerde keyfiyet, tebliğ mazbatasında tasrih edilir ve hazır bulunan şahsa da imza ettirilir.

       Okur yazar bir komşu bulunmaz veya bulunan komşu imzadan imtina ederse, tebliğ memuru o mahalle veya köyün muhtar veya ihtiyar heyeti azasından birini veyahut bir zabıta memurunu, tebliğ sırasında hazır bulunmak üzere davet eder ve tebligat bunların huzurunda yapılır.
 1  Türkçe    (Madde son güncelleme Av.Mehmet Saim Dikici, 03-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

TebK. MADDE 24 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

TebK. MADDE 24 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

TebK. MADDE 24 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

TebK. MADDE 24 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

TebK. MADDE 24 Türkçeleştirme Önerileri

Kendisine bildirim yapılacak kişi, imzalayacak kadar yazmayı bilmez ya da imzalayamayacak durumda bulunursa komşularından bir kişinin tanıklığında sol elinin başparmağı bastırılarak bildirim yapılır. Sol elinin başparmağı bulunmayan kişinin aynı elinin diğer bir parmağı ya da sol eli yoksa sağ elinin başparmağı ve bu da yoksa diğer parmaklarından biri bastırılır. Bildirim yapılacak kişinin iki eli de yoksa bildirim belgesi kendisine verilir. Yukarıdaki fıkralarda yazılı durumlar, bildirim belgesinde açıklanır ve tanıklık eden kişiye de imzalattırılır. Okuryazar bir komşu bulunmaz ya da bulunan komşu imzadan kaçınırsa bildirim görevlisi o mahalle ya da köyün muhtar ya da ihtiyar heyeti üyelerinden birini ya da bir zabıta görevlisini bildirim sırasında orada bulunmak üzere çağırır ve bildirim onların tanıklığında yapılır.
(Şerh No: 1014 - Türkçeleştiren: Özge YÜCEL - Tarih : 19-11-2009)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03477001 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.