Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

TCK. MADDE 91

     
 
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 91
Organ veya doku ticareti
(1) Hukuken geçerli rızaya dayalı olmaksızın, kişiden organ alan kimse, beş yıldan dokuz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun konusunun doku olması halinde, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Hukuka aykırı olarak, ölüden organ veya doku alan kimse, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Organ veya doku satın alan, satan, satılmasına aracılık eden kişi hakkında, birinci fıkrada belirtilen cezalara hükmolunur.

(4) Bir ve üçüncü fıkralarda tanımlanan suçların bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

(5) Hukuka aykırı yollarla elde edilmiş olan organ veya dokuyu saklayan, nakleden veya aşılayan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(6) Belli bir çıkar karşılığında organ veya doku teminine yönelik olarak ilan veya reklam veren veya yayınlayan kişi, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(7) Bu maddede tanımlanan suçların bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, tüzel kişi hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

(8) Birinci fıkrada tanımlanan suçun işlenmesi sonucunda mağdurun ölmesi halinde, kasten öldürme suçuna ilişkin hükümler uygulanır.
 2 Bilgi    1  Çeviri    (Madde son güncelleme Av.Cengiz Aladağ, 07-02-2010 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

TCK. MADDE 91 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

TCK. MADDE 91 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Organ ve Doku Ticareti Suçuna Genel Bir Bakış
GENEL AÇIKLAMALAR İnsan, canlılar arasındaki en imtiyazlı türdür. Zira üstün bir akla ve iradeye sahip olup, gelişmiş bir medeniyet kurabilen tek canlıdır. Kurduğu gelişmiş medeniyet, diğer canlıların kurdukları ve içgüdüsel nizamlara tabi komünlerden farklı olarak, sürekli bir değişim ve gelişime açıktır. Bu özellik de kurulan medeniyetin idamesinde, halli gereken bazı sorunları ortaya çıkarmaktadır: - Bu daimi başkalaşım içinde, insanı kendi türdeşlerinden koruyacak mekanizma ne...
(Şerh No: 3600 - Ekleyen: Mehmet Soner ÖZOĞLU - Tarih : 21-01-2010)

MADDE GEREKÇESİ
MADDE 91.– Madde metninde, hukuka aykırı olarak kişilerden organ ve doku alınması ile organ ve doku ticareti fiilleri, suç olarak tanımlanmıştır. Birinci fıkraya göre, hukuken geçerli rızaya dayalı olmaksızın, yaşayan kişiden organ veya doku alınması, suç oluşturmaktadır. Fiili suç olmaktan çıkaran rızanın hukuken geçerli rıza olması gerekir. Açıklanan rızanın hangi koşullarda hukuken geçerli olacağı ilgili mevzuatta düzenlenmiştir. İkinci fıkrada ise, ölüden organ veya doku alınması, ayrı b...
(Şerh No: 1171 - Ekleyen: Av.Cengiz ALADAĞ - Tarih : 21-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

TCK. MADDE 91 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

TCK. MADDE 91 Yabancı Dil Çevirileri

1) Any person who removes an organ from another person without his lawful consent shall be sentenced to a penalty of imprisonment for a term of five to nine years. If the subject of the offence is tissue, then the offender shall be sentenced to a penalty of imprisonment for a term of two to five years. 2) Any person who unlawfully removes an organ or tissue from a deceased person shall be sentenced to a penelty of imprisonment for a term of up to one year. 3) Any person who purchases, or sells an organ or tissue, or acts as an intermediary in such activities, shall be sentenced to the penalty in section one. 4) Where an offence, contained in section one or three, is committed within the framework of an organisation the penalty to be imposed shall be imprisonment for a term of eight to fifteen years and a judicial fine of up to ten thousand days. 5) Any person who conceals, transports or engages in the transplantation of an unlawfully obtained organ or tissue shall be sentenced to a penalty of imprisonment for a term of two to five years. 6) Any person who broadcasts, makes an announcement, or engages in commercial advertising in order to secure organs or tissue in order to obtain any gain shall be sentenced to a penalty of imprisonment for a term of up to one year. 7) Any offence contained within this article that is carried out within the activities of a legal entity shall result in security measure being imposed upon that legal entity. 8) The provisions relating to i...
(Şerh No: 5593 - Çeviren: Av.Duygu ŞİMŞEK - Tarih : 21-05-2010)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

TCK. MADDE 91 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03639102 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.