Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

556.S.KHK. MADDE 14

     
 
556 S.lı Markaların Korunması Hakkında KHK MADDE 14
(Madde; Anayasa Mahkemesi'nin, 6.1.2017 tarih ve 29940 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, 14.12.2016 tarih ve 2016/148 Esas, 2016/189 Karar sayılı kararı ile İPTAL EDİLMİŞTİR.)

MARKANIN KULLANILMASI

Markanın, tescil tarihinden itibaren beş yıl içinde, haklı bir neden olmadan kullanılmaması veya bu kullanıma beş yıllık bir süre için kesintisiz ara verilmesi halinde, marka iptal edilir.

Aşağıda belirtilen durumlar markayı kullanma kabul edilir:
a) Tescilli markanın ayırt edici karakterini değiştirmeden markanın farklı unsurlarla kullanılması,
b) Markanın yalnız ihracat amacıyla mal ya da ambalajlarında kullanılması,
c) Markanın, marka sahibinin izni ile kullanılması,
d) Markayı taşıyan malın ithalatı.
 2  İçtihat    2 Bilgi    (Madde son güncelleme Av.Nevra Öksüz, 11-01-2017 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

556.S.KHK. MADDE 14 İçtihatları

556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 14. maddesi; Anayasa'nın İkinci Kısmı'nın 'Kişinin Hakları ve Ödevleri' başlıklı İkinci Bölümü'nde yer alan mülkiyet hakkının KHK ile düzenlenmesinin mümkün olmadığı gerekçesiyle Anayasa'ya aykırı olduğundan İPTAL EDİLMİŞTİR.
(Şerh No: 16557 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 11-01-2017)

Dava, markanın hükümsüzlüğü ve hükmün ilanına karar verilmesi istemlidir. Dava konusu markanın tescilli olduğu sınıftaki bir kısım mallar üzerinde 5 yıl süre ile kullanılmadığının saptanması halinde yalnız o mallar için hükümsüzlüğüne karar verilir. Bu durumda mahkemece davalının kullanıma dair sunduğu delillerin dava konusu markanın tescilli olduğu her bir emtia için ayrı ayrı değerlendirilmesi suretiyle davalının markasının kullanılmadığı mallar yönünden kısmen hükümsüzlüğüne karar verilmesi...
(Şerh No: 15073 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 19-11-2013)

Bu Maddeye Not Girin

556.S.KHK. MADDE 14 Şerhler, Notlar, Yorumlar

c bendine ilişkin bilgi notu
Bu maddenin c bendinde belirtilen "marka sahibinin izni ile kullanım" kapsamına lisans sözleşmesi ile kullanım, tek satıcılık/distribütörlük sözleşmesi ile kullanım gibi örnekler verilebilir. Ancak bu tür kullanımda da madde kapsamında tanımlanan kullanmadan söz edilebilmesi için markanın lisans sahibi ya da tek satıcı tarafından, markanın tescilli bulunduğu mal ve hizmet sınıflarında kullanılması gerekmektedir.
(Şerh No: 3734 - Ekleyen: Av.Duygu IŞIK BEHREM - Tarih : 29-01-2010)

Kullanımın incelenmesi
Markanın kullanılıp kullanılmadığının tespitinde iki konuda inceleme yapmak gerekmektedir; 1) Öncelikle, markanın tescil edildiği şekilde yahut esaslı unsurlarında değişiklikler yapılmaksızın kullanıldığının ve bu kullanımın, markanın tescil edildiği mal veya hizmetlere ilişkin olup olmadığının belirlenmesi gerekir. 2) Markanın tescil edildiği mal ve hizmetler için kullanıldığı tesbit edildikten sonra bu kullanımın ciddi bir kullanım niteliğini taşıyıp taşımadığının incelenmesi gereklidir.
(Şerh No: 1701 - Ekleyen: Av.Duygu IŞIK BEHREM - Tarih : 23-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

556.S.KHK. MADDE 14 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

556.S.KHK. MADDE 14 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

556.S.KHK. MADDE 14 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03966498 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.