Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MülgaHUMK. MADDE 13

     
 
1086 S.lı (Eski) Hukuk Usulu Muhakemeleri Kanunu - Mülga MADDE 13
Gayrimenkule mütaallik davalar, gayrimenkulün bulunduğu mahal mahkemesinde ikame olunur.

Gayrimenkule mütaallik dava sebebi ne olursa olsun gayrimenkulün aynına veya gayrimenkul üzerinde bir hakka veya muvakkat olsa bile anın zilyedliğine veyahut hakkı hapsine mütedair olanlardır. İrtifak haklarına dair iddialarda, üzerine irtifak hakkı taalluk eden malın bulunduğu mahal mahkemesi selahiyettardır.

Dava birden ziyade gayrimenkule ait ise gayrimenkullerden birinin bulunduğu mahal mahkemesinde ikame olunur.
 2  İçtihat    1  Türkçe    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 16-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MülgaHUMK. MADDE 13 İçtihatları

Taşınmaz mülkiyetinin devrini sağlamak amacıyla açılan davalar HUMK m.13’e göre kesin yetki hükmü gereği taşınmazın bulunduğu yer mahkemesinde açılması kuralı kamu düzenine ilişkin ve kesindir. Bu konuda yetki sözleşmesi yapılamaz. Emredici hükme rağmen, bu konuya aykırı yetki sözleşmesi yapılarak dava açılmışsa, hakim davanın esasını incelemeksizin “yetkisizlik kararı” vermek zorundadır.
(Şerh No: 6310 - Ekleyen: Av.Ahmet GÜLHAN - Tarih : 04-08-2010)

HUMK 13. maddede düzenlenen yetki kuralı kamu düzenine ilişkin olup kesindir. Buna göre, ipoteğin fekkine dair dava taşınmazın aynına ilişkin olduğundan ve taşınmazın bulunduğu yer mahkemesi bu konuda kesin yetkili olduğundan davanın taşınmazın bulunduğu yer mahkemesinde karara bağlanması gerekir.
(Şerh No: 3687 - Ekleyen: Av.Özgür KARABULUT - Tarih : 25-01-2010)

Bu Maddeye Not Girin

MülgaHUMK. MADDE 13 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MülgaHUMK. MADDE 13 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MülgaHUMK. MADDE 13 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MülgaHUMK. MADDE 13 Türkçeleştirme Önerileri

Taşınmazlara ilişkin davalar, taşınmazın bulunduğu yer mahkemesinde görülür. Taşınmazlara ilişkin davalar, nedeni ne olursa olsun taşınmazın kendisine ya da taşınmaz üzerinde bir hakka ya da geçici bile olsa onun elmenliğine ya da alıkoyma hakkına ilişkin olanlardır. Katlanma haklarına ilişkin savlarda, üzerine katlanma hakkı düşen malın bulunduğu yer mahkemesi yetkilidir. Dava birden fazla taşınmaza ilişkin ise taşınmazlardan birinin bulunduğu yer mahkemesinde görülür.
(Şerh No: 1896 - Türkçeleştiren: Av.Cengiz ALADAĞ - Tarih : 23-11-2009)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03591704 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.