Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Av.Rek.Yön. MADDE 4

     
 
Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği MADDE 4
Avukat, müvekkillerini bürosunda kabul eder. Bunun mümkün olmaması halinde müvekkille görüşme yapılacak yerin, bu amaca elverişli ve mesleğin saygınlığına yaraşır nitelikte olması gerekir.

Avukat büroları; avukatlık hizmetinin bağımsızlığına aykırı olacak şekilde, meslek hizmetleri dışındaki iş ve amaçlara tahsis edilemez.
 3 Bilgi    (Madde son güncelleme Admin, 08-09-2010 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

Av.Rek.Yön. MADDE 4 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

Av.Rek.Yön. MADDE 4 Şerhler, Notlar, Yorumlar

7 Eylül 2010 tarihinde Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği Madde 4'de yapılan değişiklik
Bu madde 7 Eylül 2010 tarihinde aşağıdaki şekilde değişmiştir: "Avukat, müvekkillerini bürosunda kabul eder. Bunun mümkün olmaması halinde müvekkille görüşme yapılacak yerin, bu amaca elverişli ve mesleğin saygınlığına yaraşır nitelikte olması gerekir. Avukat büroları; avukatlık hizmetinin bağımsızlığına aykırı olacak şekilde, meslek hizmetleri dışındaki iş ve amaçlara tahsis edilemez." Eski metin: "Mesleki faaliyetlerin yürütüldüğü büro; bu amaca elverişli ve mesleğin saygınlığına y...
(Şerh No: 6731 - Ekleyen: Sinan ÖZTÜRK - Tarih : 08-09-2010)

Yasal dayanak
Yönetmeliğin dayanağı, yasamızın 55.maddesidir (Yönetmelik m.3). Bu madde "Reklam Yasağı"na ilişkindir. Büronun niteliklerini belirtmek baronun (baro genel kurulunun)görevidir(Av.K.m.43,81/8). Yönetmelik hükmünün yasal dayanağı yoktur.
(Şerh No: 4369 - Ekleyen: Av.Hulusi METİN - Tarih : 17-02-2010)

Bu madde meslek kuralı olabilir
Reklam yasağı yönetmeliğindeki bu madde amacına uygun değildir. Maddenin yeri olsa olsa meslek kuralları olabilir. Reklam ile mesleğin yapıldığı büro şartlarının ilgisinin olmadığını düşünüyorum.
(Şerh No: 977 - Ekleyen: Av.Şamil DEMİR - Tarih : 18-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

Av.Rek.Yön. MADDE 4 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

Av.Rek.Yön. MADDE 4 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

Av.Rek.Yön. MADDE 4 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02394795 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.