Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 434

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 434
C. Bildirim yükümlülüğü
Kısıtlı bir kişi bir kuruma yerleştirildiği veya alıkonulduğu ya da ergin bir kişi hakkında vesayete ilişkin diğer önlemlerin alınmasına gerek görüldüğü takdirde, kişinin bulunduğu yer vesayet makamı veya özel kanunlarda öngörülen ilgililer, durumu yerleşim yeri vesayet makamına bildirmekle yükümlüdürler.

Gerekçesi için Bkz.
 1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 23-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 434 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 434 Şerhler, Notlar, Yorumlar

MK. 434 Madde Gerekçesi
Gerekçe; Madde İsviçre Medeni Kanununun yeni 397c maddesinden alınmıştır. Burada kısıtlı bir kişinin kuruma yerleştirilmesine veya alıkonulmasına ya da ergin bir kişi hakkında vesayete ilişkin diğer önlemlerden birinin alınmasına gerek görüldüğü takdirde bildirim yükümlülüğü getirilmektedir. Bildirim yükümlülerinden birisi, kişinin bulunduğu yerdeki Vesayet makamı, diğeri ise özel kanunlarda öngörülen ilgililerdir. Bildirimin yapılacağı yer ilgilinin yerleşim yeri vesayet makamı olarak belirlenm...
(Şerh No: 1894 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 23-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 434 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 434 Yabancı Dil Çevirileri

In case where an incapacitated person has been placed into an institution or been detained or in case been regarded necessary to be taken other measures in regard to a major person concerning guardianship, the guardianship authority where the person is or those concerned specified by special laws, are obliged to notify the situation to the guardianship authority of residence place.
(Şerh No: 12958 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 29-01-2012)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 434 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 434 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 9436 - Ekleyen: Av.Nur Hayat BURAN - Tarih : 06-01-2011)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,06502295 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.