Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 89

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 89
III. Mahkeme kararı ile
Derneğin amacı, kanuna veya ahlaka aykırı hale gelirse; Cumhuriyet savcısının veya bir ilgilinin istemi üzerine mahkeme, derneğin feshine karar verir. Mahkeme, dava sırasında faaliyetten alıkoyma dahil gerekli bütün önlemleri alır.

Gerekçesi için Bkz.
 1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 21-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 89 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 89 Şerhler, Notlar, Yorumlar

MK. 89 Madde Gerekçesi
Gerekçe;Madde yürürlükteki Kanunun 71 inci maddesini karşılamaktadır. Maddede derneğin amacının kanuna veya ahlâka aykırı hâle gelmesi durumunda: Cumhuriyet savcısının veya bir ilgilinin istemi üzerine mahkemece feshine karar verilebileceği belirtilmiştir. Cumhuriyet savcısı da re'sen dava açabileceği gibi, doğrudan veya dolaylı olarak ilgili kişilerin başvurusu üzerine istemi haklı görür ve koşullar gerçekleşmişse derneğin feshine ilişkin davayı açabilecektir. Derneğin feshine karar verec...
(Şerh No: 1154 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 21-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 89 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 89 Yabancı Dil Çevirileri

If goal of association becomes contrary to law and morals, court decides dissolution of association upon request of Public prosecutor or any relevant person.Court shall take all necessary measures including suspension from activity during course of trial.
(Şerh No: 12377 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 24-11-2011)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 89 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 89 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 6724 - Ekleyen: Av.Duygu IŞIK BEHREM - Tarih : 05-09-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02694798 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.