Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kamu.K MADDE 14

     
 
2942 S.lı Kamulaştırma Kanunu MADDE 14
DAVA HAKKI
(Değişik madde: 24/04/2001 - 4650/7. md.)

       Kamulaştırmaya konu taşınmaz malın maliki tarafından 10 uncu madde gereğince mahkemece yapılan tebligat gününden, kendilerine tebligat yapılamayanlara tebligat yerine geçmek üzere mahkemece gazete ile yapılan ilan tarihinden itibaren otuz gün içinde, kamulaştırma işlemine karşı idari yargıda iptal ve maddi hatalara karşı da adli yargıda düzeltim davası açılabilir.

       İdari yargıda açılan davalar öncelikle görülür.

       İştirak halinde veya müşterek mülkiyette, paydaşların tek başına dava hakları vardır.

       İdare, kamulaştırma belgelerinin mahkemeye verildiği günden itibaren otuz gün içinde maddi hatalara karşı adli yargıda düzeltim davası açabilir.

       İdare tarafından, bu Kanun hükümlerine göre tespit olunan malike ve zilyede karşı açılan davaların görülmesi sırasında, taşınmaz malın gerçek malikinin başka bir şahıs olduğu anlaşıldığı takdirde, davaya bu gerçek malik, tapu malikinin daha önce öldüğü sabit olursa mirasçıları da dahil edilmek suretiyle devam olunur.

       Açılan davaların sonuçları dava açmayanları etkilemez.
 1  İçtihat    (Madde son güncelleme Admin, 13-09-2012 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

Kamu.K MADDE 14 İçtihatları

İdare tarafından 2942 sayılı Kanun hükümlerine göre tespit olunan malike karşı açılan davaların görülmesi sırasında, taşınmaz malın tapu malikinin daha önce öldüğü saptanırsa; mirasçıları davaya dahil edilerek yargılamaya devam olunur.
(Şerh No: 13933 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 18-09-2012)

Bu Maddeye Not Girin

Kamu.K MADDE 14 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

Kamu.K MADDE 14 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

Kamu.K MADDE 14 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

Kamu.K MADDE 14 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03470802 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.