Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

BK. MADDE 434

     
 
6098 S.lı Türk Borçlar Kanunu (Yeni) MADDE 434
III. Feshe karşı koruma
Hizmet sözleşmesinin fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda işveren, işçiye fesih bildirim süresine ait ücretin üç katı tutarında tazminat ödemekle yükümlüdür.
 1 Bilgi    1  Çeviri    (Madde son güncelleme Av.Nevra Öksüz, 05-02-2011 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

BK. MADDE 434 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

BK. MADDE 434 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Gerekçe
818 sayılı Borçlar Kanunu’nda yer verilmeyen, "III. Feshe karşı koruma" kenar başlıklı yeni bir maddedir. Tasarının tek fıkradan oluşan 433 üncü maddesinde, fesih hakkının kötüye kullanılması durumunda işçinin feshe karşı korunması düzenlenmektedir. Maddede, hizmet sözleşmesini fesih hakkım kötüye kullanılarak sona erdiren işverenin, işçiye fesih bildirim süresine ait ücretin üç katı tutarında tazminat ödemekle yükümlü olduğu belirtilmektedir. Benzer bir düzenlemeye, 4857 sayılı İş Kanunu’...
(Şerh No: 10962 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 15-03-2011)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

BK. MADDE 434 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

BK. MADDE 434 Yabancı Dil Çevirileri

In the cases where contracts of service have been ended by the abusive exercise of the right to terminate, the employer shall pay compensation amounting to three times the wages for the term of the notice of termination.
(Şerh No: 16940 - Çeviren: Sılanur ŞAHİN - Tarih : 13-06-2019)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

BK. MADDE 434 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03501701 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.