Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

GelirVK. MADDE 5

     
 
193 S.lı Gelir Vergisi Kanunu MADDE 5
YERLEŞME SAYILMIYAN HALLER
Aşağıda yazılı yabancılar memlekette altı aydan fazla kalsalar dahi, Türkiye'de yerleşmiş sayılmazlar:
1. Belli ve geçici görev veya iş için Türkiye'ye gelen iş, ilim ve fen adamları, uzmanlar, memurlar, basın ve yayın muhabirleri ve durumları bunlara benzeyen diğer kimselerle tahsil veya tedavi veya istirahat veya seyahat maksadıyla gelenler;

2. Tutukluluk, hükümlülük veya hastalık gibi elde olmayan sebeplerle Türkiye'de alıkonulmuş veya kalmış olanlar.
 1  Çeviri    1  Türkçe    (Madde son güncelleme Dr. Özge Yücel, 28-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

GelirVK. MADDE 5 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

GelirVK. MADDE 5 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

GelirVK. MADDE 5 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

GelirVK. MADDE 5 Yabancı Dil Çevirileri

Even though the following foreigners have stayed in the country more than six months, they shall not be considered as settled in Turkey: 1. Scholars and scientists, experts, officials, media and press correspondents and other people whose conditions are similar to them coming to Turkey for a specific and temporary duty or work or those come for the purpose of collection [of money] or treatment, resting or traveling; 2. Those who have been detained or who stayed in Turkey because of reasons beyond control such as detention, conviction or a disease.
(Şerh No: 16541 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 22-11-2016)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

GelirVK. MADDE 5 Türkçeleştirme Önerileri

Aşağıda yazılı yabancılar, ülkede altı aydan çok kalsalar bile Türkiye'de yerleşmiş sayılmaz: 1.Belli ve geçici bir görev ya da iş için Türkiye'ye gelen iş, bilim insanları, uzmanlar, devlet görevlileri, basın ve yayın habercileri, durumları bu kişilere benzeyen diğer kimseler ile öğrenim, sağaltım, dinlenme ya da gezi amacıyla gelenler, 2.Tutukluluk, hükümlülük, hastalık gibi elde olmayan nedenlerle Türkiye'de alıkonulmuş ya da kalmış olanlar.
(Şerh No: 2173 - Türkçeleştiren: Özge YÜCEL - Tarih : 28-11-2009)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02480698 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.