Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yanıt Bekleyen Hukukçu Meslektaşların Soruları
Kanallar : Lütfen Seçiniz

Hukuk Haberleri :
Haber Ekleyin

Yazan : Av.Yağmur Özgür, Tarih : Bugün 11:56
Değerli meslektaşlarım merhaba,

İcra hukuk mahkemesinde itirazın kaldırılması ve tahliye talepli dava kazanıldıktan sonra icra müdürlüğünden tahliye için nasıl bir yol izlenmeli?

Daha doğrusu gerekçeli kararı sunduktan sonra İcra Müdürlüğü Örnek No kaça göre işlem yapmaktadır ? Örnek No:2 mi?

Bu konunun ayrıntılarına ilişkin sizlerin yardımına ihtiyacım var.

Teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :46, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av.ElifAktasyaka, Tarih : Dün 20:12
Meslektaşlarım Merhabalar,

İcra hukuktan alınmış tahliye kararı sonrası kesinleşmeden tehri icra kararı getirilemediğinden kiracı tahliye edilmiştir. Kiracının tahliyesi sonrası taşınmaz 3.kişiye kiralanmıştır. İstinaf kararı ile tahliye kararı kaldırılmıştır. Bu meyanda Yerel Mahkeme tahliye gerçekleştiğinden davanın konusuz kaldığı hususunu dinler mi veyahut bizim mecuru kiracıya teslim borcumuz doğar mı? Şimdiden teşekkürler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :142, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : iyates, Tarih : Dün 14:55
Merhaba değerli meslektaşlarım,

Müvekkilimiz asıl taşıyıcı, alt taşıyıcı ve yükleyicinin kusuruyla mal hasarlandı.

Yükleyicinin sigortası hem bize hem alt taşıyıcıya icra takibi başlattı, takip itiraz edilmeden üstümüzde kesinleşti ve parayı ödedik. Alt taşıyıcı itiraz etti.

Alt taşıyıcı sigortasından ödeme talep edildi, kusurumuz %50 diye rapor da sunarak ödenen paranın %50'sini tarafımıza ödediler.

Bu rapora göre de, yükleyici %50 kusurlu, dolayısıyla yükleyicinin sigortasına fazladan %50 para ödemiş bulunmaktayız. Haciz tehdidi altında.

İstirdat hak düşürücü süresi geçti. İstirdat yerine bu olayda belirsiz alacak davası mı açmak gerekir, yoksa sebepsiz zenginleşme mi?

Şimdiden teşekkürler, saygılarımla.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :200, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : av.mehmetcetin, Tarih : Dün 12:27
Herkese merhaba,

Araç değer kaybı için asliye ticaret mahkemesinde dava açtıktan sonra ilgili sigorta şirketi tarafımıza ödeme yaptı. Dosyayı bilirkişiye yolladık ve hesaplanan değer kaybı yapılan ödeme tutarından az hesaplandı..

Rapora itiraz ettik fakat muhtemelen itiraz reddedilecek.

1-Bu aşamada nasıl bir yol izlemeliyiz ?

2-Dava açıldıktan sonra yapılan ödemenin vekalet ücreti ve yargılama giderlerine nasıl bir etkisi olur ?

Tecrübeleriniz ve yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :168, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. Bedrana Kanbur, Tarih : 23-05-2024 23:50
Herkese merhaba,

2023 yılı kira dönemi için açılan bir kira parasının tespiti davasından feragat edilerek, 2024 yılı kira dönemi için yeni bir kira parasının tespiti davası açmak mümkün müdür? Açılması hâlinde uygulamada problem yaşanmakta mıdır ?

Örneğin davalının kötü niyetli olarak feragat sebebiyle ret kararını istinaf etmesi hâlinde yeni açılacak olan dava herhangi bir sebeple sıkıntıya uğrar mı ?

Ben feragat beyanı mahkemeye ulaşmakla sonuçlarını doğurduğu ve farklı dönem için açılan davalar olması sebebiyle yeni bir davada sorun yaşanmaması gerektiğini düşünmekteyim ancak uygulaması olan yahut farklı bir yorumu olan meslektaşların yanıtlarını merak etmekteyim.

Şimdiden teşekkür ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :249, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. Tuba A., Tarih : 23-05-2024 11:44
Merhabalar, kat karsiligi insaat sozlesmesinde “bu sozlesmeden dogan uyusmazliklar oncelikle arabuluculuk yolu ile cozulecektir.” seklinde bir hukum mevcuttur. Su an fesih sonrasi menfi zarar davasi acacagiz. Bu durumda oncelikli olarak arabuluculuk yoluna basvurmak zorunda miyiz, sayet boyle ise bu ihtiyari mi zorunlu bir arabuluculuk sureci olur? Simdiden tesekkur ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :270, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Avukatbd, Tarih : 23-05-2024 10:17
Meslektaşlarım merhaba, yediemin vekili olarak yediemin otopark ücretlerinin tahsili konusunda nasıl bir yol izlemem gerekiyor İİK 88.A'nın uygulaması nasıl , hacizli mallar ve hacizli olmayan mallar için ?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :288, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : thanatos, Tarih : 21-05-2024 16:44
6292 sayılı yasa uyarınca müvekkilin adına 2B hakkı çıkmış ve tebligattan itibaren 3 aylık süre içerisinde yapması gereken başvuru süresini tebligatın usulsüz olması nedeniyle kaçırmış.
tebligatın usulsüz olduğunun dolayısıyla sürenin işlemediğini tespiti için hangi mahkemede hangi davayı açmak gerekir?
ya da süreyi kaçırmış olmasına rağmen süre uzatım veya gecikmiş başvuru için bir yol var mı?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :411, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : ahmet_gurol, Tarih : 18-05-2024 10:20
müvekkil şirket ortağı ve müdürü konumunda fakat 2019 yılında şirket vergi dairesi tarafından resen terk işlemi yapılmış daha sonra müvekkil emeklilik için başvurduğunda şirketten dolayı bağkur borcu çıkması nedeniyle emeklilik işlemlerini devam edemiyor. bu gibi durum ile karşılaştık nasıl bir yol izlememiz lazım
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :583, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : slnn, Tarih : 17-05-2024 08:59
Merhaba meslektaşlarım,

Bir şirketteki departman müdürünün prim alabileceğine ve bilirkişi raporuna itiraz aşamasında prime ilişkin delil sunulabileceğine ilişkin karar varsa paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :647, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : avhanim, Tarih : 16-05-2024 15:25
Merhabalar meslektaşlarım,
Uzun zamandır aklımı kurcalayan ve bu yüzden strese girdiğim bir konuyu açıklığa kavuşturmak için yazıyorum.
İdare mahkemelerinde zannediyorum yoğunluktan ötürü davalı tarafın ilk savunma dilekçesi tarafımıza tebliğ edilmedi. Davaya müdahil olması gerekenler olduğu için mahkemeye uyap üzerinden görüntülediğimiz ilk savunma dilekçesinin tarafımıza tebliği talebini de içeren müdahillik talepli dilekçeyi yine uyap üzerinden gönderdim. İlk savunmaya karşı cevap verme sürem bu dilekçeyi yazdığım tarihten itibaren başlamıyor değil mi? Tebligat gerçekleştiğinde başlıyor diye tahmin ediyorum. Sonuçta kanunda sürelerde hep "tebliğden itibaren" ibaresi geçiyor. Bu hususta net bilgisi olan var mı? Herhangi bir hak kaybı yaşamayız değil mi?
Ayrıca bu husus tüm mahkemelerde bu şekilde mi? Yanlış değilsem icralarda bir problem olabiliyor sisteme girilip bakıldığında ama bu hususta da net bilgim yok. Engin fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum... Şimdiden çok çok teşekkür ediyorum hepinize.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :790, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : avb, Tarih : 16-05-2024 15:03
Merhaba meslektaşlarım, müvekkilimime babasından miras kalan dairede kiracı oturuyor. Kiracısına ihtiyaç sebebiyle tahliye davası açacağız. Babası vefat ettikten sonra müvekkilim gerekli sürelerde kiracısına ihtar göndermemiş ancak whatsapp yazışmalarında yeni ev sahibi olduğunu ve o eve ihtiyacı olduğunu, oturmak istediğini belirtiyor. Kiracı da kirasını aylardır müvekkilime ödüyor. Bu durumda whatsapp mesajlaşmaları ihtar niteliği taşır mı? (İhtarı ise 8 ay sonra göndermiş.)
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :693, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : barış sancak, Tarih : 16-05-2024 13:35
Meslektaşlarım iyi günler , bir müvekkilim 6 ay süreyle Bmw marka araç kiraliyor. Araçta sorun çıkıyor bunun üzerine kiralama şirketi daha düşük bütçeli araç gönderiyor. Fakat bu araç da sorunlu çıkıyor. Müvekkilim kiralama şirketini arayıp aracı iade almalarını ve parasının iadesini talep ediyor. Şirket, muvekkili iade edeceğiz diyip oyalıyor bu durumda ne yapabiliriz ,teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :687, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : marmaralaw, Tarih : 16-05-2024 08:40
Asliye Ceza Mahkemesi tarafından seri muhakeme usulü uygulanarak verilmiş olan karara karşı itiraz kanun yolu öngörüldü. Kararda yarı oranında indirim yapıldı. Tarafımızca itiraz kanun yoluna başvurursak yapılan indirimi kaldırılır mı? İtiraz etmek hukuki açıdan lehe mi olur aleyhe mi?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :710, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Gülcan5403, Tarih : 15-05-2024 19:12
İyi günler, Yargıtaydaki bir ceza dosyasına emsal karar için dilekçe göndermek istiyoruz. Birisi dilekçe gönderdikçe dosya öne çekiliyor (inceleme sırası olarak) demiş. Bunun doğruluk payı var mı?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :739, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av.m.cakir, Tarih : 15-05-2024 10:54
Merhabalar, bir müvekkilim vakıfın 1/4 hissesine sahip olduğu bir taşınmazın 3/4 hissesini satın aldı ve vakıfla taşınmaz üzerinde ortak oldu. Şimdi vakıfın sahip olduğu kısmı da iktisap edip tüm mülkiyete sahip olmak istiyor. Bunun için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine tam karar veremedim kanuna baktığım zaman. Vakıf' a taviz bedeli ödenerek almayı teklif ettiğimiz durumda vakfın bunu reddetmesi halinde ortaklığın giderilmesi davasını vakfa karşı açabilir miyiz? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :748, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : oozdemir701, Tarih : 14-05-2024 23:49
Belediye kendi mülkiyetindeki taşınmazda kiracı olan işyeri sahibinin ek yapı yapması halinde imara aykırılıktan para cezası kesebilir mi ?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :892, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : sailor1981, Tarih : 14-05-2024 07:19
Davacı baba ve 2 çocuğuna velayeten açtığımız haksız fiil nedeniyle destekten yoksun kalma tazminatı davası kabul ile sonuçlanmıştır. Kararda tüm davacılara ( çocuklar lehine velayeten babaya)tazminat takdir edilmiş ve tüm tazminat davalıdan tahsil edilmiştir.

Temyiz sonrası ilam BOZULMUŞ kısmen red kararı verilmiştir.Sorum şu; çocuklar bu arada yetişkin oldular ,davalı ödediği fazla paranın iadesini Babadan mı? Yoksa Ergin çocuktan mı? talep edecek?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :817, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. Tuba A., Tarih : 13-05-2024 11:04
Merhabalar, muris vefat edince geriye uc kardes mirasci olarak kalmistir ve kira sozlesmesinin tarafi haline gelmislerdir. Ancak kira bedelini iki kardes almis ve ucuncu kardes olan muvekkile payi bugune kadar verilmemistir. Bu durumda kira parasinin muvekkilin payi nispetinde diger mirascilardan tahsili icin dava acilacaktir. Bu dava arabuluculuga tabi midir?

Simdiden tesekkur ederim
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :884, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : avkavak, Tarih : 12-05-2024 20:03
Meslektaşlarım merhaba,

İhtiyaç nedeniyle tahliye davası açan davacının Müvekkilime dava açmadan çok kısa bir süre önce diğer taşınmazlarını kiraya verdiği bir dosyam var. Belirttiğim durum nedeniyle ihtiyacın samimi olmadığını gösterir mahkeme içtihadı, tez, makale arıyorum. Elinde olan meslektaşlarım paylaşabilirler mi?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :971, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]


THS Sunucusu bu sayfayı 0,06766891 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.