Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yanıt Bekleyen Hukukçu Meslektaşların Soruları
Kanallar : Lütfen Seçiniz

Hukuk Haberleri :
16.01. Cmk 2020 Tarifesi - Av.GurkanG
Haber Ekleyin

Yazan : Avukat1005, Tarih : Bugün 13:23
Merhaba,

Babanın maliki olduğu arsa üzerine oğlu 5-6 yıl evvel ev yapıyor. Baba şimdi arsayı satmak için ilana çıkarmış. Tapuda herhangi bir şerh de bulunmamaktadır. Oğlu satışa mani olabilir mi? Veyahut arsanın üzerindeki evin kendisinin yaptığını ve kendisine ait olduğunu nasıl kanıtlayabilir? Teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :0, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : furugferruhzad, Tarih : Bugün 11:01
Mahkeme geçersiz sözleşmeye dayanılan paranın denkleştirici adalet ilkesine göre iadesine karar verdi.Davacı limited şirket davalı belediye.Gerekçeli kararda faiz konusunda tarafların sıfatı ve taşınmazların ticari amaçla işletildiği hususları gözetildiğinde avans faizi uygulanmasına karar verilmiştir demektedir.Faiz başlangıç tarihi arabuluculuk son tutanağının düzenlendiği tarih ile ıslah tarihi.Davayı istinaf etmek zorundayım ancak hangi istinaf sebeplerine dayanmam gerektiğini bir türlü bulamadım kararın usulen de olsa kaldırılması bizim için çok önemli(rücu davası için)neler yazabilirim.Şimdiden teşekkürler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :15, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av.m.elif, Tarih : Dün 20:19
Merhaba meslektaşlarım. Müvekkil bilinci kapalı olarak yoğun bakımda yatmaktadır. Limited şirket sahibi olduğu için işlerinin devam etmesi borçlarının ödenmesi ve alacaklarının tahsil edilmesi adına ne yapmamız gerekir?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :80, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : AV.SİBEL, Tarih : Dün 13:46
Site içerisinde bulunan boş arsa için site yönetimi tarafından aidat talep ediliyor.Bu halde tüm aidat miktarı boş arsa malikinden istenebilir mi ya da aidat istenebilir mi? Yasal dayanağı nedir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :86, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : AV.SİBEL, Tarih : Dün 12:47
Müvekkil şirket ile arsa sahibi arasında kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalanmış ve inşaata başlamadan önce kat karşılığı inşaat sözleşmesi arsa sahibi tarafından haksız olarak feshedilmiştir.Bu nedenle sözleşmenin arsa sahibi tarafından haksız olarak feshedildiğinin tespiti ile müteahhit firmanın sözleşmenin feshi nedeniyle doğan zararının tazminini talep edeceğiz.(Aynen ifa talebimiz yok)
Sözleşmede her iki taraf için cayma tazminatı ve cezai şart düzenlemesi de var. Bu durumda hangi zarar kalemlerini talep edebiliriz.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :80, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. Juan, Tarih : 22-11-2020 22:10
Eşe karşı kasten yaralama ve tehdit hususunda, hiç tanık dinlenilmemiş,darp raporuna dayanılarak basit yargılama usulünde yargılama yürütülmektedir. Yargıtay' ın beraat yönünde kararını bulamadım bu konuda fazla. İçtihat paylaşabilir misiniz acaba?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :132, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : ZMR, Tarih : 22-11-2020 20:40
MERHABA, Müvekkile (tacir) yapılan bir icra takibinde ödeme emri (kira alacağı için) muhtara bırakılıyor ve sonrasında haciz yapılıyor gıyabımızda ve 103 gönderilmiyor biz dosyadan 3 gün önce fotokopi alarak haberdar oluyoruz hukuken. şimdi sormak istediğim;
1. pronet ve kiralık coca cola dolapları haczediliyor bunlara haciz edilemez diye itiraz edip dava açabiliyormuyuz istihkak iddası mı konu olur . coca cola ve pronete ihbar mı etmeliyiz süresi ne olur.

2. ticari şirketler hacizedilemezlik iddiasında nulunabilir mi

3. yetkisizlik ve usulsuz tebligata itiraz edip borca ve ferilerine itiraz hakkımı saklı tutuyorum desem yetkili yerde yeniden tarafıma itiraz için süre verilir mi yoksa öğrendiğin anda yetkisiz de olsa itiraz etmeliyim sorunu ile karşılaşır mıyım

şimdiden teşekkürler ilgilenecek meslektaşlara
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :135, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : vayvayva, Tarih : 18-11-2020 23:13
Meslektaşlarım merhaba,

Bir lahit mezar yeri var. Müvekkilin dedesine eski bir arkadaşı tarafından bağışlanıyor. Sonra bu taşınmaz müvekkilin annesine müvekkilin dedesi tarafından bağışlanıyor. Anne de çocuklarından büyük olana bağışlıyor. Aile geleneği olarak büyük çocuğun üzerine yapıyorlar kısaca tapuyu. Sonra anne ölüyor ve o lahit mezara gömülüyor. Akabinde kadının büyük erkek çocuğu ölüyor ve miras büyük çocuğun eşi ve çocuklarına kalıyor.

Şimdi küçük olan kardeş mezara annelerinin ismini yazdırmak istiyor ancak yengesi imza vermiyor. Bu durumda mezara ölen annenin isminin yazdırılabilmesi için nasıl bir yol izlemeliyiz acaba? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Selamlar.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :394, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. Hasan Talha POLAT, Tarih : 18-11-2020 15:58
Üstatlarım Merhaba,
Bir konu hakkında tereddüte düşmem nedeniyle düşüncelerinize ihtiyacım var. Toplu yapı geçici yönetiminin hazırladığı işletme projesinde belirlenen aidat miktarları fahiş tutarlarda olduğu için kat malikleri ve sakinleri adına site yönetimine karşı işletme projesinin iptali talebiyle dava açacağım.
Bu davaları ayrı ayrı mı yoksa tek bir dava olarak mı açmam gerekir?
Tek bir dava olarak açmam durumunda kat malikleri ihtiyari dava arkadaşı olduğu için seri dava olarak değerlendirilip AAÜT'nin 22. maddesi uyarınca her davacı için ayrı vekalet ücreti mi çıkar yoksa bütün davacılar bakımından tek bir maktu vekalet ücreti mi çıkar?
Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :408, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : pallanco, Tarih : 18-11-2020 14:19
Sayın meslektaşlarım herkese merhaba.

TBK 344. maddeye göre " beş yıldan uzun süreli veya
beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında
uygulanacak kira bedeli..." ne olacağı belirlenmiş.

Ancak benim kafama takılan şu:

10 yıllık sözleşmenin 5. yılının sonunda kiralayan bu davayı açmamışsa, 6. yılda da açabilir mi ?

Yani bu maddedeki "ve bundan sonraki her beş yılın sonunda" ifadesi, artışın ne şekilde olacağını mı anlatıyor yoksa "sadece her beş yılın sonunda açılır, beş yılın sonunda açmadıysan altıncı yılda açamazsın, bir sonraki beş yılın sonunu beklemelisin" anlamına mı geliyor ?

Benim yorumum, 5 yıl dolduktan sonra her zaman (6.yıl, 7.yıl ve devamında) da açılabileceği ama bu şekilde dava açılarak belirlenen kiranın ancak bir beş yıl daha geçtikten sonra yeniden belirlenebileceğini anlatmak istediği yönünde...

SİZCE ?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :364, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : avemrecelebi, Tarih : 17-11-2020 10:15
Değerli meslektaşlarım
Vekili olduğum kooperatifte bazı üyeler borçlarını ödememiştir.Çıkarılma ve ihtarname usullerini yerine getirdik. Bu nedenle üyelerden bu borçları tapu iptal ve tescil davası veya icra takibi sonrasında itiraz gelirse itirazin iptali davası ile tahsil edebileceğimi öğrendim fakat tapu iptal ve tescil davası ile alakalı lehe hiçbir karar bulamadım bu hususta desteklerinizi rica ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :429, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : pedallayanavukat, Tarih : 16-11-2020 11:29
Merhaba sayın meslektaşlarım

Müvekkil kanser hastalığının tedavisi amacıyla 100 bin TL'nin üzerinde ilaç satın alıyor. Daha sonra talebi üzerine bu ücretin tahsili ve halen devam eden tedavisinde söz konusu ilacın ücretsiz olarak temini amacıyla SGK'ya dava açtık. Mahkeme ilacın tedavi süresince ücretsiz temini hakkında ihtiyati tedbir kararı verdi. Ancak tahsilini talep ettiğimiz miktar hakkında nispi harç yatırılmasından tensip zaptında bahsetmemiş. İleride kanun yolları aşamasında nispi harcın yatırılmaması sorunuyla karşılaşmaktan çekiniyorum.

Özetle bu tarz davalarda nispi harç dava şartı olarak aranıyor mu?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :444, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : duyguuozcann, Tarih : 16-11-2020 09:26
Merhaba Meslektaşlarım,
Pandemiden dolayı müvekkilimi önce ücretsiz izne ayırmışlar daha sonra da kısa çalışma ödeneği vererek iş sözleşmesini devam ettirmişlerdir. Müvekkilin iş sözleşmesi bu yöntemlerle devam ettirilirken, firma; müvekkil ile aynı konumda olan 2 kişiyi işe almıştır. Müvekkil ise kısa çalışma ile evde tutulmuştur.
Bu durumda ben hangi maddeye dayanabilirim ?
Eşit davranma ilkesine aykırılıktan tazminat isteyebilirim fakat bu ücretsiz izin ve kısa çalışma ile ilgili ayrıntı yerler var mıdır ?
Şimdiden teşekkür ederim
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :472, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. ZAFER SAYGIN ÖZTOPRAK, Tarih : 14-11-2020 20:37
Sayın meslektaşlar,toplam 9 mirasçı ortağın bulunduğu bir arsa için , 4 mirasçı arsa ortağı ortaklığın giderilmesi dava açmam için geldi, acaba bu 4 mirasçı ortak için ayrı ayrı avukatlık sözleşmesi yapıp ayrı ayrı her bir mirasçı payına düşen miktarın yüzde 15 ini alma hakkım var mı , yada yoksa 4 mirasçı ortak adına dava açtığımda 4 dü adına tek yüzde 15 vekalet ücreti alma hakkımız mı var? Yani ortaklığın giderilmesi davasında 1 ortak için vekalet alıp dava açma ile 4 ortağın vekalet ini alıp dava açma durumunda müvekkilden alınacak vekalet ücreti arasında ne fark oluyor? Şimdiden teşekkür ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :593, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : av.omergorkemoz, Tarih : 14-11-2020 16:01
Merhabalar.
Vasiyetnamenin Sulh hukuk mahkemesinde açılıp okunmuştur. Bu aşamada mirasçıların herhangi bir itirazı olmamış vasiyetname olduğu şekliyle kabul edilmiştir. Daha sonra vasiyetnamenin tenfizi davası açılmadan önce mirasçılardan biri mirasçılar adına intikal işlemlerini yapmış, taşınmazlar yasal mirasçılara intikal edilmiştir. Şimdi müvekkil vasiyetnamenin tenfizi davası açmak istiyor. Ancak yaptığım araştırmalarda muris adına kayıtlı taşınmazın olmaması sebebiyle davanın reddi yönünde kararlar okudum. Ancak intikal işlemi sonuçta yapılması gerekli bir işlem sırf intikal yapıldı diye muris adına bu davanın açılamaması durumu olabilir mi ?
Bir başka meslektaşımızın vasiyetnamenin tenfizi davasında vasiyet alacaklılarının kendi aralarında taksim sözleşmesine dayalı işlem yapılmış olması durumu vardı. Daha sonra açılan vasiyetnamenin tenfizi davasında muris adına kayıtlı taşınmazın olmaması sebebiyle davanın reddine, vasiyetnamenin tenfizi isteyebilmeleri için önce tüm yasal mirasçıların birlikte tapunun iptali isteyip muris adına tescil edilmesini yapmalarını daha sonra vasiyetnamenin tenfizi davası açılabileceği yönünde karar verildi.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :625, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : lawislife, Tarih : 14-11-2020 14:41
Merhabalar meslektaşlarım. Irak uyruklu alacaklının elindeki seneti icraya koyduk. İhtiyati haciz talep ettik. Mahkemece istenilen %15 teminatı mahkeme veznesine yatırdık. İhtiyati haciz kesinleşti. Yatırdığımız teminat mektubunun iadesini icra dairesinden talep ettik. Ancak şahsın ırak uyruklu olduğu Türkiye ırak arasında mütekabiliyet anlaşmasının bulunup bulunmadığı hususunda dosyaya belge ibraz edilmediği için takip kesinleşse dahi dosya sonuçlanana kadar teminatın iadesine karar verilemeyeceği yönünde talebimiz reddedilmiştir. Bu hususa ilişkin bir mütekabiliyet anlaşması var mıdır ya da nasıl bir yol izlemeliyiz üstadlarım?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :606, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : mehmet ali di, Tarih : 14-11-2020 12:31
iyi günler. müvekkilin babası 2015 yılında abisi ise 2016 yılında vefat ediyor. müvekkilin abisi eşi ile 3 ay evli kalıyor. geçen sene ise vefat eden abinin eşi paylaştırma davası açıyor ve taşınmazların satılması talep ediliyor. davacı ise bedelin kendisine ödenmesi ile anlaşmayı kabul etmiyor. ancak müvekkilin babasının adına 6 taşınmaz var ve bunların biri hariç hepsinde müvekkilin annesi ve kardeşleri oturuyor. mahkeme tüm taşınmazların satılarak paylaştırılmasına karar verdi. dosya istinafta şu an. aleyhe gelmesi durumunda temyiz hakkımız var mı ve bedelin ödenmesi ile davadan vazgeçirmek için hukuken yapılabilecek bir şey var mı. çok teşekkür ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :615, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : derdest14, Tarih : 14-11-2020 12:23
Sayın Meslektaşlarım Merhaba, hepinize güzel bir hafta sonu diliyorum.

Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği Görevsizlik kararına 7 gün içerisinde itiraz etmeyip, Ağır Ceza Mahkemesinde ilk duruşmadan/iddianamenin okunmasından önce, tensip zaptı hazırlanmasından sonra Görevsizlik itirazında bulunulabilir mi?

Selamlar, Saygılar
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :560, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : StjAvukat94, Tarih : 13-11-2020 22:35
Merhaba,
Tasarrufun iptali davasında davalı vekiliyiz. Tapuda bedel elden ödenenden düşük gösterilmiş. Bu iptal sebebi. Ancak, haciz tarihi ve tasarruf arasında iki yıl on günlük bir süre var. 5 yıllık hak düşürücü süre geçmemiş ama iik. M278de yer alan 2 yıllık süre sebebiyle bilirkişi incelemesine gerek kalmadan red kararı verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Bu sebeple tapu devriyle aynı gün bankadan para çekildiğine dair dekont, tanık, yakın tarihte müvekkille aralarında geçen başka satış belgesi vs delillere başvurmanın yargılamayı gereksiz yere uzatacağı kanaatindeyiz. Değerli meslektaşlarım bu delilleri sunmazsak izlediğimiz yol doğru olur mu?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :437, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : BAŞARAN, Tarih : 11-11-2020 15:07
Merhaba,
Boşanma ve mal paylaşımı davası devam ederken davalı adına kayıtlı bulunan ancak davacının kullanımında bulunan araçların ruhsat sahibi yani davalıya fiilen teslimini en kolay hangi yoldan sağlayabiliriz?

- Savcılığa yapacağımız şikayet ile herhangi bir sonuca ulaşmak mümkün değil. Takipsizlik kararı veriliyor.

-Mal paylaşımına ilişkin derdest dosyadan talepte bulunduk. Mahkemece taraflar adına kayıtlı malların tesliminin uyuşmazlık konusu olmadığı ve araçların teslim edilmesi talebinin yargılama devam ederken mahkemece verilebilecek tedbir niteliğinde de olmadığı gerekçesi ile talebimiz reddedildi.

-Boşanma dosyasında aynı talepte bulunduk ancak yine aynı değerlendirmenin yapılacağını düşünüyoruz.
Bu konuda araçların fiilen teslimi konusunda icra takibi dışında başvurabileceğimiz yollar ve örnek kararlar araştırmaktayım.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :770, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07652497 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.