Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yanıt Bekleyen Hukukçu Meslektaşların Soruları
Kanallar : Lütfen Seçiniz

Hukuk Haberleri :
18.01. 2019 Kira Artışı Tüfe - ekinheval
Haber Ekleyin

Yazan : Av.Balboa, Tarih : Bugün 12:27
Merhabalar, müvekkillimiz mağazası için çek karşılığı tekstil ürünleri satın alıyor.Satıcı tarafla alıcı taraf olan müvekkilimiz arasında herhangi bir sözleşme bulunmuyor.Çekleri bozduran alıcı taraf malların büyük bir kısmını teslim etmiyor, teslim edilen kısımla ilgili olarak da herhangi bir fatura mevcut değil.Müvekkilimiz parasının karşı taraftan tahsil edilmesini istiyor.Bu konuyla ilgili olarak yorumlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :11, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : gndz, Tarih : 13-09-2019 14:59
Merhaba değerli meslektaşlar,

Bir icra takibinde 3 adet farklı dosyalardan haczimiz bulunuyor. Borçlu olan şahıs aynı zamanda halen aktif çalışanımız. Haciz sırasında bir dosyada 1. sıradayız diğer 2 dosyada son ve sondan birinciyiz. Borçlunun şirketimizin halen çalışanı olması ve bize olan borcundan ötürü bir önceliğimiz söz konusu olabilir mi? İİK 206 ya baktığımda gözükmüyor. Alacağımız, kamu alacağı olduğu için garameten taksim söz konusu olabiliyor ancak biz önce bize olan tüm borçlarını (diğer 2 dosyadaki) ödesin istiyoruz. Bir çıkış yol arıyorum.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :73, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Defi-Def, Tarih : 13-09-2019 11:47
Merhabalar

Daha önce benzer bir durum yaşayan meslektaşım varsa aktaracağım problemle ilgili önerilerini rica ediyorum.

Var olan ofisimi kapatıp fiili olarak bir arkadaşımın ofisini kullanmak istiyorum. Fiili olarak bu ofisi kullanmama rağmen vergi açılışını evimin bir odasını göstererek yapmamda herhangi bir sakınca var mıdır?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :80, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Özgür avukat, Tarih : 13-09-2019 09:05
Merhaba,
Bir işçi birer haftalık raporlar alıyor raporları pazar gününü kapsamıyor. Bu sebeple raporları arasında birer günlük kesinti var ancak işinin bu kesintilerde gelip çalışması söz konusu değil, iş yerinde de hafta tatili uygulaması pazar günü olup hiçbir işçi çalışmıyor.
Bu durumda bu işçide ihbar süresini 6 hafta geçen kesintisiz rapor kullanmış sayılır mı ? Kanundaki kesintisizlikten kasıt işçinin gelip çalışmasını mı yoksa rapor sürelerinin gerçekten kesintisiz olmasını mı kastediyor? Bilgi ve görüşlerinizi paylaşmanızı rica ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :81, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : baharzeynep, Tarih : 12-09-2019 15:36
Merhabalar sevgili meslektaşlarım, acil olarak yardımınıza ihtiyacım bulunmakta.

Müvekkilin dairesinin su alması sebebiyle delil tespiti yaptırdım. Tespite göre tadilat için dış cephede bulunan taş kaplamaların komple sökülmesi gerektiği bu durumun ivedi ve zorunlu olduğu karar altına alındı. Sökülüp yeniden kaplama maliyeti de 120.000.

Müvekkilin dairesi oturulamayacak durumda acil olarak sözkonusu tadilatı yaptırması gerekiyor fakat tutar çok yüksek. Kaldı ki tadilatın gerçek piyasa değeri 150.000 lerde.

Ortada aktif olmayan yönetim ve tadilata karşı çıkan malikler var. Çözüm olarak müvekkilin tadilatı yaptırıp söz konusu tutarı herkesin arsa payı oranında icraya koydurmayı düşünüyordum. Çünkü başka çıkar yol bulamadım. Fakat bir kaç meslektaş arkadaş icrada itiraza uğrar itirazın kaldırılması davasında da kaybedeceğimi söylediler. Benim de kafam karıştı. (Bu arada bilirkişi raporuna karşı kimse itiraz etmedi.) Kimisi de icraya koyabilirsin diyor. Doğrusu nedir.

Yukarıda bahsedilen icra yolu dışında başka bir yolu var mıdır?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :110, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : AV.YSİ, Tarih : 12-09-2019 14:48
Merhaba
Takas odasına verilen çek karşılıksız çıktığı takdirde karşılıksız çek düzenleme için şikayette bulunabilir miyiz
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :113, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : av.buğra, Tarih : 12-09-2019 08:58
vidanjör hortumunun çarpması ve müvekkilimin bir gözünün kaybı sebebi ile idare mahkemesi belediye aleyhine %32 çalışma gücü kay bı sebebi ile tazminata hükmetti bu arada müvekkilim özürlü kadrosu ile değil normal kadrolu olarak asgari ücretle çalışmaya başladı karar Danıştayda onandı karşı taraf müvekkilim çalıştığı için tazmianatın tenkisi gerektiği gerekçesi ile Karar düzeltme talebinde bulundu Karar Düzeltme dilekçesindeki tüm taleplerini Temyizde de ileri sürmüştü...görüş ve değerlendirmeleriniz almak isterim.. selamlar..
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :113, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Fazladanödemeyeçözüm, Tarih : 13-09-2019 12:41
E takip açmak istiyoruz, takip kambiyo takibi ancak takip talebi çok tuhaf oluşturuluyor her yeri karmakarışık düzeltme yapıyoruz düzeltmeleri kabul etmiyor hiçbir değişiklik yapmadan imzalayın uyarısı veriyor sistemin takip talebi ile takip açarsak takip kesinlikle iptal olur hatta başlatılamaz, etakipte takip talebi sorununu nasıl aşabiliriz, teşekkürler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :86, Yanıtlar : 1   [Yanıtlayın]

Yazan : av.mmkk, Tarih : 12-09-2019 14:44
Merhaba sayın meslektaşlar,
Takip ettiğim bir icra dosyasında satış avansı yatırmış bulunmaktayım. Dosya içerisinde buna dair tahsilat makbuzu bulunmakta ve açıklamasında satış avansı ve kıymet takdiri masraf avansı tahsilatı şeklinde yazmaktadır.

Buna rağmen icra müdürü tarafından dosyaya ayrıca satış avansı yatırdık şeklinde bir yazılı beyanım olmadığı için yatırılan satış avansının haciz süresini durdurmayacağını ve haczin düştüğünü söylüyor.

Bana hukuken tatmin edici gelmeyen bu hususta elinizde bir yargıtay kararı veya deneyimleriniz var ise paylaşırsanız çok memnun olurum. İyi çalışmalar diliyorum...
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :111, Yanıtlar : 1   [Yanıtlayın]

Yazan : Av.Nur YAVUZ, Tarih : 10-09-2019 18:26
Merhaba, müvekkil şirket çalışanlarından birinin iş akdini sonlandırmıştır. İş akdinin feshinden önce işçi ile ilgili müvekkil şirkete maaş haczi yazısı gelmiş olup bu müzekkerede hak edilmesi halinde kıdem tazminatının tamamının borca karşılar nitelikte icra dosyasına gönderilmesi istenmiştir.

Biz işçiye yalnızca belirli bir tutar ihbar tazminatı ödeyeceğiz, müzekkerede yalnızca kıdem tazminatı yazması ihbar tazminatını ödeme yükümlülüğü doğurur mu?

Yine 12 H.D'nin bu nevi alacakların birinci haciz ihbarnamesi ile talep edilmesi halinde ödenmesi gerektiğine ilişkin kararları mevcut.

Bu durumda şirket açısından en sağlıklı yol sizce ne olur ? Fikir belirten herkese teşekkürler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :234, Yanıtlar : 1   [Yanıtlayın]

Yazan : VERİTAS, Tarih : 10-09-2019 14:17
İyi günler

Bir arkadaşımız hem estetik açıdan hem de nefes alımı zorluğu yönünden burun ameliyatı için estetik cerrah ile anlaşıyor.Doktorn kendi muayenehanesi de var ama aynı zamanda üniversite hastanesinde kadrolu eğitim görevlisi.Ameliyatı üniversite hastanesinde yapıyor.2 yıl önce yapılan ameliyattan sonra burunda küçük bir çukurlaşma oluşuyor.Doktor, arkadaşa 2-3 ayda bir dolgu uyguluyor fakat bunlar geçici çözümler.O bölgede çukurluk kalıyor.Dava açmak istiyoruz fakat davalı göstereceğimiz doktor dışında bakanlık mı? Üniversite mi olacak?? Ayrıca bu tür davalarda manevi tazminat neye göre ve ne miktarlarda belirleniyor?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :209, Yanıtlar : 1   [Yanıtlayın]

Yazan : Pompeius, Tarih : 09-09-2019 19:51
Merhaba,

Müvekkilim 2018 yılında A şirketinden B şirketine geçiş yapmıştır. B şirketine geçiş yaparken maaşı artmış ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 10.06.2011 tarihinde yayımlanan
B.07.1.GİB.4.34.16.01-GVK 103-708 sayılı "İşveren değiştiren personelin ücret gelirinin vergilendirilmesi hk." özelge ile vergi cezası tahakkuk ettirilmiştir.

Özelgeye göre; aynı yıl içinde birden fazla işverenden alınan ücret varsa, işçinin değiştirdiği şirket eğer o yıl için kümülatif vergiyi sıfırlıyorsa ve bu ücret 2018 yılı için 34.000 TL'yi geçiyorsa işçinin değiştirdiği iş sebebiyle gelirini beyan edip gelir vergisini ödemesi gerekiyor.

Sizlerin değerli görüşlerinize sunmak istediğim sorular aşağıdaki gibidir:

1. Müvekkile yeni şirketi tarafından kümülatif verginin sıfırlanacağını ve vergi dilimine girdiğinden beyanname vermesi gerektiğine ilişkin herhangi bir bilgi verilmeli miydi?

2. B şirketi bünyesindeki yavru şirketler arasında iş değişikliklerinde işçilere Gelir İdaresi'ne beyanname verilmesiyle ilgili bilgi verildiği kesin olup, müvekkile buna ilişkin bilgi verilmemesi İş Kanunu eşitlik ilkesine aykırılık teşkil eder mi?

3- İşçi B şirketinde net maaş ile çalışmak için belirsiz süreli sözleşme imzaladığından ödediği gelir vergisini işverenden rücu edebilir mi?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :152, Yanıtlar : 1   [Yanıtlayın]

Yazan : lawyersoylu, Tarih : 09-09-2019 14:53
Ölmüş kişinin mirasının reddedilip edilmeyeceğine karar verebilmek için Türkiye genelinde hakkında açılmış bulunan icra takiplerini nasıl tespit edebiliriz?

NOT: e-devlet şifresi ölümle birlikte bloke oluyor ve yenisi mirasçıya verilmiyor.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :267, Yanıtlar : 1   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. Myigit, Tarih : 09-09-2019 12:55
Sayın meslektaşlarım merhaba,

Bir müvekkilimin kira alacağı nedeniyle takip başlattık. Borçlu, banka üzerinden periyodik olarak ödeme yapsa dahi, takibe "borca, imzaya, sözleşmeye itiraz ediyorum" diyerek itiraz etti. Bunun üzerine sulh hukuk mahkemesine kira alacağının ödenmesi ve temerrüt nedeniyle tahliyeye karar verilmesine dair dava açacağız.

Bu noktada İİK 269/b'de şöyle bir hüküm geçmektedir:

"Kira sözleşmesindeki imzanın inkarından dolayı alacaklı umumi mahkemede dava açmaya mecbur kalır ve lehine karar alırsa, borçlu ayrıca yüzbin liradan beşyüzbin liraya kadar para cezasına mahküm edilir".

Bu maddenin uygulamasını gören, elinde bununla ilgili bir içtihatı olan var mıdır? Bu tutarın müvekkilime veya hazineye mi ödendiği hususunu da açıkçası anlayamadım.

Konuyla ilgili bilgisi olan var ise paylaşabilirse çok memnun olurum.

Selamlar & Saygılar
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :266, Yanıtlar : 1   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. kaya, Tarih : 06-09-2019 15:40
Merhabalar sayın meslektaşlarım. Bildiğiniz üzere 2018 yılında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile döviz cinsinden belirlenen kira bedellerinin TL'ye dönüştürülmesine karar verilip, muhataplara bu konuda süre verildi.

Bu tarihten sonra kira bedeli döviz cinsinden belirlenen kira sözleşmesi dayanak yapılarak başlatılan icra dosyalarının akıbeti ne olur?

Saygılarımla...
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :266, Yanıtlar : 1   [Yanıtlayın]

Yazan : Av.SerkanBütün, Tarih : 05-09-2019 23:03
Merhabalar bu gün bir müvekkil adayı borçlusu tarafından kandırılarak senet üzerindeki rehin hakkından vazgeçmiş ve alacağım yoktur şeklinde noterde ibra vermiş. Borçlu rehin kalkınca da artık sana borcum yok deyip gitmiş. Ancak senet aslı halen alacaklı da ve bence takibe konu olabilir diye düşünüyorum. Ama Borçlu bu noterden almış olduğu ibra ile takibe itiraz ettiğinde sonuç ne olabilir tam kestiremedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :496, Yanıtlar : 1   [Yanıtlayın]

Yazan : Av.Burhan Keskin, Tarih : 05-09-2019 13:41
Merhabalar;grupta araştırma yaptım ama tatminkar cevap bulamadığım için siz meslektaşlarımın insiyatifine bırakarak soruyorum.Kkis yapılıyor.Sözleşme kalemlerinden asansör ve kalorifer kazanı yapılmıyor. Taşınmaz tapuları, iş sahiplerinin hiçbir eksik iş ihbarı bildirimi yapmaksızın iş sahiplerine teslim ediliyor.İskan ruhsatı da alınıyor.Burada eksik ifaya dayalı alacak kalemlerini alacak davası şeklinde mi istemeliyim yoksa nama ifaya izin davası açarak aynı zamanda eksik işlerin bedelini depo ettirme yoluna mı gitmeliyim.?veya başkaca bir yol var mıdır.?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :553, Yanıtlar : 1   [Yanıtlayın]

Yazan : bazbey, Tarih : 04-09-2019 09:14
Merhaba değerli üyeler. Davalı olduğumuz bir önalım dosyasında fiili taksim olduğu iddiasındayız. Tarla zeytinlik olarak kullanılıyor ve hisseye göre sınır belirlenmesi yıllar önce ekilen incir ağaçlarıyla sağlanmış. Bu ağaçların dışında her hangi bir çit vs. bulunmamakta. Ne kadar aradıysam da bu konuyla ilgili, iddiamızı destekler bir görüş bulamadım. Kaldı ki bilirkişi raporu da tarlada fiili taksim olmadığı yönünde rapor vermiş.Daha önce başına böyle bir durum gelen var mı acaba?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :660, Yanıtlar : 1   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. R. Onur ÇINAR, Tarih : 30-08-2019 12:00
Selamlar,
İş kazası nedeniyşe açılan tazminat davasında SGK Soruşturması neticesinde hazırlanan rapor mahkemeye ibraz edildi. İşverenin %100 kusurlu olduğu tespit edilmiş.

Mahkemece üç kişilik heyetten alınan raporda ise işverenin kusurunun %40 olduğu rapor edildi.

SGK soruşturma raporu ile heyet raporunu karşılaştırdığımda bariz bir şekilde işveren lehine normların zikredilmediği, incelemenin eksik yapıldığı aşikar.

Bu durumda hangi yol izlenmeli?
Adli/idari yargıda SGK soruşturma raporunun iptalini dava edebilir miyiz?
Çelişen iki rapordan hangisinin doğruyu işaret ettiği nasıl tespit edilecek.?

Deneyimlerinizi, bilginizi ve fikrinizi paylaşırsanız teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :891, Yanıtlar : 1   [Yanıtlayın]

Yazan : avpehlevan, Tarih : 30-08-2019 03:32
Idari para cezalarinda yerine getirme zamanasimi kabahatin islendigi tarihten itibaren mi baslar yoksa cezanin kesildigi tarihten mi?
tesekkurler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :876, Yanıtlar : 1   [Yanıtlayın]


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03919911 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.