Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yanıt Bekleyen Hukukçu Meslektaşların Soruları
Kanallar : Lütfen Seçiniz

Hukuk Haberleri :
Şu anda yeni bir haber yok. Dilerseniz siz ekleyebilirsiniz.

Yazan : av. Ertugrul Kilicoglu, Tarih : Bugün 12:50
Herkese merhabalar. Meslekte çok yeniyim ve çevremde danışabileceğim çok fazla yakın avukat olmadığı için mecburen konu açma gereksinimi duydum.

A müvekkil maliki olduğu bir iş yerini şubat 2022'de 1 senelik kira sözleşmesi ile kiraya vermiş. Karşılığında da her aya denk gelecek şekilde 12 adet senet almış ama kiracı hiçbir kirayı ödememiş dolayısıyla senetler halen alacaklıda. Benim yapmayı düşündüğüm noterden ihtar çekip 30 günlük sürede ödemediği takdirde tahliye takibi başlatmak. ilk sorum izlenebilecek daha pratik bir yol var mıdır?

Bir diğer konuysa almam gereken avukatlık ücretiyle alakalı. Aaüt'e göre hem tahliye takibi için maktu ücret var hem de ödeme emrine itiraz olduğu takdirde icra hukukta açılacak tahliye davası için yıllık kira bedeli üstünden hesaplanan ücret var. İlk işim olacağı için avukatlık ve vekalet ücretleri konusunda çok bilgili değilim. Yardımcı olabilecek tüm meslektaşlara şimdiden teşekkürler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :1, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av.YALCINHUKUK, Tarih : Bugün 12:11
Merhaba sayın meslektaşlarım.
Müvekkil 2016 tarihinde bir adet tırı (çekici ve dorse) ortak şekilde satın alıyor.Ortaklar aralarında adi yazılı ortaklık sözleşmesi imzalayıp tırın gelirine, her türlü işine ve masraflarına ortak oluyorlar.Ortaklardan biri ticari işletme ve tır bu şirket üzerine kaydediliyor.Sözleşmeye tırın %50 si şirketin, %25 i gerçek kişi diğer ortağın, %25 i müvekkile ait olduğu yazılıyor.Sonrasında anlaşmazlık çıkınca gerçek kişi ortak payına düşen parayı alarak ortaklıktan ayrılıyor.Şirket yabancı uyruklu müvekkilin %25 hissesine düşen miktarı vermiyor. Arabuluculuk sonuç vermediğinden dava açmak durumundayım.Ancak belirsiz alacak davası mı açacağım, diğer ortağa verilen parayı tespit edip genel dava mı açacağım, parasını alan ortağı davalı olarak gösterecek miyim en kestirme ve sonuca ulaştırabilecek dava hangisi olabilir sizlere sormak isterim.Saygılar
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :7, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Emine TEKİN, Tarih : Dün 22:49
İyi akşamlar meslektaşlarım, mülteci hukuku ve yabancılar hukukuyla ilgili daha ziyade uygulamaya yönelik kaynak önerisinde bulunabilir misiniz?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :97, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : norrinradd, Tarih : Dün 15:37
Herkese merhaba. Kira borcunun ödenmemesi sebebiyle kiracıya karşı örnek 13 icra takibi başlattık. Tebligattan sonra 7 gün içinde itiraz ve 30 gün içinde de ödeme olmadığından takip kesinleştirildi ve icra hukuk mahkemesinde 30 gün içinde kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle tahliye talepli dava açıldı.

Dava açıldıktan sonra ise kiracı usulsüz tebligat şikayetinde bulundu, başka icra hukuk mahkemesi tebligatın usulsüz olduğuna karar verdi ve ödeme emrinin tebliğ tarihini düzeltti.

Benim icra hukuk mahkemesinde tahliye talepli davam ise büyük ihtimalle reddolacak çünkü tebliğden itibaren 30 gün geçmemiş olacak artık. Bu nedenle dava reddolursa elinde olmayan sebeple karşı vekalet ücretine mahkum edilecek davacı müvekkil. Ancak dava açılırkenki koşullara göre usulüne uygun bir tebligat var ve davanın açılmasında davacı haklı. Burada dava konusu tebligatın usulsüz olduğunun tespit edilmesi dikkate alınarak davanın konusuz kalması gerekmez mi? Çünkü davaya dayanak teşkil eden tebligat, bir başka mahkemenin kararıyla kaldırılıyor ve usulsüzlüğüne karar veriliyor. Yardımlarınızı bekliyorum.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :141, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : zeynep1969, Tarih : 25-03-2023 13:37
İcra Hukuk Mahkemesinde itirazın kaldırılması ve tahliye davası açmıştık.İtirazın kısmen kaldırılması ve tahliyeye istinaf yolu açık olmak üzere karar verildi.2023 yılı için istinaf sınırı 41.710 TL dir.İtirazın kısmen kaldırıldığı rakam üzerinden mi hesaplanıyor?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :354, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Nagehan Çubuk, Tarih : 24-03-2023 09:57
Merhabalar
Apartta(ogrenci aparti degil) malikin ısınmayı kafasına göre ayarlaması istediği gibi açıp kapatması mümkün müdür MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK in 5md/6 fikrasinin uygulanması gerekmez mi
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :468, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : merdogan, Tarih : 23-03-2023 11:03
Sayın meslektaşlarım merhaba sorum şu şekilde;müvekkilin 2007 de boşandığı eski eşi Gürcistanlı olup 2 çocukları bulunmaktadır.muvekkil nafaka borçlarını tamamıyla öderken Euro nün yükselmesi neticesinde zora düşmüş ve nafaka borcunu ödeyemez hale gelmiştir.müvekkil diğer evliliğinden olan 2 kızı ile kendine ait haline münasip evde yaşamaktadır ve başka evi veya taşınmazı yoktur.Gürcistanli eski eşi ödenmeyen nafaka borçları için müvekkilin evine haciz koydurmustur.ben de icra mahkemesinde açmış olduğum meskeniyet iddiası davasında durumu anlatmama rağmen hakim taşınmaz üzerindeki ve borcu bitmiş sadece harçları kalmış bir banka ipoteği var olduğu için davayı reddetmiştir.ben eski eşin aile konutuna koydurmuş olduğu haczi kaldırmak ve bu evin haczedilemeyeceğini ifade etmeme rağmen hakim ipotekten dolayı kalan harçları dikkate alarak davayı reddetmiştir.sizce bu doğru bir karar mıdır?istinafa gitsem durumu düzeltebilir miyim? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar...
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :563, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : merilasra, Tarih : 22-03-2023 16:17
İyi çalışmalar,
Maddi hasarlı trafik kazası sonrası tazminat davası açacağız. Trafik sigortası için arabuluculuğa başvurmak yeterli midir? Yoksa araç sürücüsü ve gerçek kişi işleten hakkında da arabuluculuk dava şartı mı? Bir de tazminat kalemlerini tek tek belirtmek gerekiyor mu tespit yaptırmadığımızdan zararı bilmiyoruz? İlk kez bu konuda arabulucuya gideceğiz o yüzden mazur görün.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :681, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : abuj, Tarih : 22-03-2023 15:48
Sayın meslektaşlarım,

Tarafımıza açılan icra takibine itiraz ettik ve akabinde alacaklı taraf itirazın iptali davası açtı. Dava REDDEDİLDİ ve lehimize vekalet ücretine hükmedildi. Karar kesinleşmeden vekalet ücreti ile ilgili icra takibi açabilir miyiz?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :679, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : norrinradd, Tarih : 20-03-2023 15:47
Merhaba herkese. Sarkıntılık düzeyince cinsel istismar suçuna ilişkin ceza davasında, müştekinin şikayetten vazgeçmesi nedeniyle düşme kararı verildi ancak beraat kararına hükmedilmesi gerektiği nedeniyle hükmü istinaf etmek istiyorum. Ancak hükmü istinaf etmem halinde istinaf mahkemesi "Suç sarkıntılık düzeyini aşmaktadır, bu sebeple suçun niteliği değiştiğinden şikayete tabi değildir ve müştekilerin şikayetten vazgeçmesinin bir hükmü bulunmamaktadır, yargılamaya devam olunup mahkumiyet veya beraat kararı verilmelidir." şeklinde gerekçeyle düşme kararını bozabilir mi? Teşekkür ederim herkese.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :880, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : av.buğra, Tarih : 20-03-2023 11:31
istirdat dava dilekçesinin ,(..alacaklının yurt dışında ikamet
ediyor olması sebebi ile...) takip dosyası alacaklı vekiline tebliğe çıkartılması hali...
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :889, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : sailor1981, Tarih : 19-03-2023 23:39
Vekaletnamenin kötüye kullanılması nedeniyle vekil ve vekil ileişbirliği içersindeki ara malike karşı açılacak tazminat ( bedel) davasında;
Dairenin dava tarihindeki mi?
Akit tarihindeki? Değeri mi talep edilebilir?

Bu hususta emsal karar rica ediyorum.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :1012, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av.Ozan Solak, Tarih : 19-03-2023 18:06
Borçlunun haline münasip evinde haczedilmezlik şikayet süresini kaçırdık bu durumda yapabileceğimiz başka bir şey var mıdır?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :960, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Aysu.E, Tarih : 19-03-2023 15:45
Resmi evrakta sahtecilik suçunda bilirkisi imzası taklit dese bile taklit edilen imza benim derse sonuç ne olur?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :960, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av.gksztrk, Tarih : 18-03-2023 14:49
Merhaba,

Eşler yurtdışında evlenmiş, evlilik birliği içerisindeyken tapuda 1/2'şer pay oranı ile (kredi çekerek) Türkiye'de taşınmaz satın almışlar. Müvekkil evin bedelinin 2/5'ini ödemiş. Bu sırada yurtdışında anlaşmalı boşanma gerçekleşmiş, ayrıca sahip oldukları yurtdışındaki bir ev ve arabayı anlaşarak karşı taraf müvekkilime satmış ve karşı taraf müvekkilimden aldığı para ile Türkiye'de aldıkları evin kalan 3/5'lik kısmını ödemiş. Türkiye'de bulunan ev için aralarında anlaşma sağlanamamış, karşı taraf evin kendisinin olduğunu iddia etmiş ancak tapuda eşit oranda malik gözüküyorlar. Boşanma kararının tanıma tenfizi yapılıyor. Türkiye'deki evde şuan karşı taraf oturmakta, müvekkilim ise yurtdışında yaşamakta. İki taraf da yeniden evlendi. Müvekkilim evi satıp payını almak istiyor başka bir talebi yok.

Bu halde;
1) doğrudan ortaklığın giderilmesi davası mı açılmalı yoksa mal rejimi tasfiyesi mi?
2) ortaklığın giderilmesi davası açılması halinde karşı taraf, karşı dava olarak mal rejimi tasfiyesine gidebilir mi?
3) karşı taraf mal rejimi tasfiyesi davası açarak evi alırken fazladan ödediği (3/5 oranında ödeme yapmıştı) miktarı talep ederse alabilir mi?
Hangi yoldan gitmek bizim yararımıza olur karar veremedim, bu konuda bilgisi olan bir meslektaşım yardımcı olabilirse çok sevinirim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :1046, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : merilasra, Tarih : 17-03-2023 08:12
Merhaba,
Daha öncesinde tecrübem olmayan bir konu hakkında yazıyorum. Gerçekleşen maddi hasarlı trafik kazasında eksper raporunda "tazminat talep eden sürücülerin her ikisinin de birbirlerine çarptıklarını beyan ettiklerinden kaza tespit tutanağında kusur dağılımı yapılamamış, kusur durumunun mahkeme bilirkişi raporu ve kararı sonucuna göre hasar tazminat talebinin değerlendirilmesi arz olunur." şeklinde açıklama yer almakta. Sigorta şirketi kusuru belirleyin ödeme yapalım demiş. Bu durumda araç ruhsat sahibi tespit davası mı açmamız gerekiyor?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :1180, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. Tuba A., Tarih : 15-03-2023 12:28
Merhabalar,

Müvekkil şirket lehine keşide edilmiş birisi 03.01.2023 diğeri ise 05.01.2023 vade tarihli iki adet çek bulunmaktadır. Bu çekler vade tarihlerinde ibraz edilmiş olup karşılıksız çıkmışlardır. Bunlarla ilgili icra takibi açılmış olup, borçlu vekili imzaya itiraz etmiştir, derdesttir. (İmzalar resmi belgelerdeki imzalarla birebir aynı gibi gözükmekte ama asistanlar, sekreterler günümüzde taklitle imza attığı için akıbetten yine de emin olunamamaktadır.)

Bir yandan da karşılıksız çek şikayet zamanaşımı yaklaşmış, kapıdadır. Böyle bir durumda karşılıksız çek dosyalarını ikame etmek ne kadar mantıklıdır? (karşı tarafın avukatı olduğundan bir de başımıza karşı vekalet ücreti çıkmasından çekinmekteyim.)

Son olarak diyelim ki açacağıZ; keşidecisi ve lehtarları aynı, iki ayrı takibe konu, iki ayrı çek aynı dosyada karşılıksız çek şikayetine konu edilebilir mi? Her biri için ayrı ayrı şikayet dosyası mı açılmalıdır?

Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :1324, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. Esat Bozkurt, Tarih : 15-03-2023 03:12
Merhaba meslektaşlarım,
İbraz günü gelmeyen çek için ihtiyati haciz kararı alınabilir mi ? Henüz vade gününe daha var ancak borçlu şirkete düzenlediği çeklerden dolayı sadece bir hafta içinde- bir adliyeden- 8 tane icra takibi başlatıldı. Aynı zamanda şirketteki tüm paylar geçen ay başka bir kişiye devredilmiş. Bu durumda ihtiyati haciz kararı almak mümkün müdür ?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :1375, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : yarimelf, Tarih : 14-03-2023 17:56
Öncelikle tüm hukukçulara selamlar. Sizlere soru yöneltmek istediğim olay şu şekilde gerçekleşiyor:

Mağdur ve sanık beyanları alınırken (ilk celse) , tanık da duruşma salonunda bulunuyor. Daha sonra bu kişinin tanık olarak dinletilmek istendiği söylendiğinde, dışarıda kalmış olması gerektiği ve usule aykırı olacağı belirtilerek dinlenmiyor. Bu esnada tabii duruşmanın sonunda, mağdur artık katılan sıfatını alıyor.

Benim aklımı kurcalayan, mağdurun tanık olarak dinlenmesine ilişkin yemin dışında tanıklığa ilişkin hükümlerin uygulanacağını söyleyen bir hüküm var. Mağdur şimdi tanık olarak dinlenmiş oldu mu?

Ve ek olarak, artık sonraki duruşmalarda da bu tanık dinlenemez mi?

Ceza Genel Kurulu 2019/371 E. , 2020/422 K. kararında bunu bozma sebebi yazarak ayrı ayrı dinlenmesi gerektiğini belirtmiş. Yine zaman zaman bu yönde kararlar görüyorum ama bu içtihata konu olayda doğrudan tanıklar beraber huzura alınıp yemin ettirilip dinlenmiş. Benim sorduğum olayda mağdur dışında tek tanık zaten bu tanıktı.

Sizin düşüncelerinizi de duymak isterim,
Şimdiden çok teşekkürler ve herkese iyi çalışmalar dilerim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :1366, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : av.merveakbulut, Tarih : 14-03-2023 15:42
Meslektaşlarım merhaba, müvekkilim bir iş yerinin kira alacaklarını usulüne uygun şekilde temlik alıyor. Ancak belli bir süre sonra mal sahibi kiracılarıyla iletişime geçerek kiraların kendisine ödenmesini talep ediyor. Kiracılar ise mahkemeden tevdi mahalli talebinde bulunuyor. Mahkeme "mahkememiz adına hesap açılarak" ibaresi ile hesap açtırıyor. Biz bu hesaba yatırılan parayı almak için nasıl bir yol izleyebiliriz.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :1213, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04784298 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.