Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yanıt Bekleyen Hukukçu Meslektaşların Soruları
Kanallar : Lütfen Seçiniz

Hukuk Haberleri :
16.01. Cmk 2020 Tarifesi - Av.GurkanG
Haber Ekleyin

Yazan : guney1988, Tarih : 19-09-2020 01:37
Merhabalar
Müvekkil aynı anda (iki farklı dosya sebebiyle) hem hükümlü hem tutuklu konumunda olmuştur. İnfaz sistemine göre hapis cezalarının toplamı yapılacak tabi ama bir cezanın kesinleştiği sırada diğer dosyadan tutuklu yargılanan kişinin cezaevinde geçirdiği bu süre sadece kesinleşmiş hükmün infazında mı kullanılacak? Hem tutuklu hem hükümlü olarak geçirilecek sürenin tutuklu dosyadan ceza alınca tutukluluk süresinin mahsubu, hem de daha önce kesinleşen dosyada da infaz süresinden sayılması mümkün müdür?
Bir suçtan denetimli serbestlik süresindeki kişinin başka suçtan tutuklanması halinde cezaevinde geçirilen sürenin hem verilecek cezadan mahsubu hem de denetim süresine sayılması gerektiği yönünde Yargıtay kararı var elimde. Aynı mantık olduğu için burada da uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde talep yapmış olan, sonuçlandırmış olan meslektaşlarım var ise sizden tecrübe ve yöntemlerinizi paylaşmanızı isterim.
Teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :146, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : maliarslan99, Tarih : 18-09-2020 11:35
Sevgili meslektaşlarım,
Müvekkilin aldığı 2. el aracın Km. sinin düşürüldüğünü öğrenmesiyle, önce ihtarımızı çektik ve araç bedelinin tarafımıza iadesi vb zararlarımızın ödenmesi için AH mahkemesinde 05/06/2020 tarihinde dava açtık. (Bu arada savcılığa da şikayet ettik) Dilekçeler teatisi sürecinin bitmesinden sonra araç fiyatları pandemi kaynaklı olarak aşırı yükseldi. Bizim araç 50 bin lira iken şimdi 80 bin lira gibi bir değere geldi. Ön inceleme duruşması 05/11/2020 tarihinde.
Bu aşamada talep değişikliği yapamıyorum, davalı sadece davayı kabul ettim dese 30 bin lira kar edecek. Bir çözüm bulamadım. Biz davadan feragat, ıslah gibi hususları değerlendirdiğimizde de seçimlik hak kullanılmışsa (BK 227) ıslahla dahi seçimin değiştirilemeyeceğine ilişkin Yargıtay içtihatları okudum.
(Aracın KM sini satıcı değil 2 önceki satıcı değiştirmiş gibi duruyor.) Yani haksız fiil üzerinden de gitme şansımız yok gibi. Sizin çözüm önerileriniz nedir? katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :135, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : guney1988, Tarih : 17-09-2020 22:47
Merhabalar
Müvekkil iki suçtan tutuklu yargılanmış, bunlardan ilk olarak ruhsatsız silah suçu kesinleşmiş ve infaza başlanmış ve infaz bitmiş ancak diğer suçtan hala tutuklu olduğu için cezaevinde kalmaya devam etmiş. Daha sonra diğer suçta da mahkumiyet verilmiş ve kesinleşmiş. Şu anda sadece bu suçtan hükümlü olarak cezaevinde. Daha önce kesinleşen ruhsatsız silah suçu yeni infaz düzenlemesi kapsamında, infaz edilirken yatarı 6 ay 20 gün imiş, şu anda 5 ay. Bu durumda buradaki 1 ay 20 günlük süreyi ikinci suç için yattığı süreden düşümünü talep edebilir miyim?
Teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :171, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : imsel, Tarih : 14-09-2020 23:12
müvekkilin 7-8 yıldır kullandığı 5 parselin kiralanması hususunda milli emlak müdürlüğüne yapmış olduğu başvuru 6 aydır cevaplanmadı.muhtar okul için tahsis istemiş.ilköğretim okul köyde var.muhtarın amacı müvekkili köyde barındırmamak.şimdi idarenin başvuruyu değerlendirmesi için idari dava açmayı düşünüyoruz.
15 ocak 2020 da başvurumuz milli emlak müdürlüğüne.idare cevap vermedi.15.09.2020 tarihi itibarıyla dava açma süremiz bitmiş midir?saygılar.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :225, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : guney1988, Tarih : 14-09-2020 22:40
Merhabalar
2014 yılında 2B arazisi için ödenen başvuru bedelinin iadesini talep etmek istiyoruz yaptığım araştırmalarda bedel iadesinin 2 yıl içerisinde talep edilebileceği ve iadenin faizsiz yapılacağını gördüm. Hukuki alt yapısına ilişkin bir bilgiye rastlayamadığım için buradan da siz Meslektaşlarıma danışma ihtiyacı duydum. Bilgisi ve tecrübesi olan Meslektaşlarımın fikir ve görüşlerini bekliyorum.
Teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :228, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : lvd, Tarih : 14-09-2020 11:36
Hepinize merhaba değerli arkadaşlarım ve meslektaşlarım;
Bir süredir araştırdığım ancak tatmin edici bir cevap bulamadığım bir hususta görüşlerinizi almak için sizleri rahatsız ediyorum. Cevap belki de ortada duruyor ama mesleğe henüz başlamış benim gibi birisi bazen burnunun ucunu dahi göremeyebiliyor.
Konu şu;
Müvekkil idareye geçmişte bir ödeme yapıyor. Ödemeyi yaptıktan hemen sonra da idareye karşı dava açıyor ve nihayetinde idare mahkemesi idari işlemi iptal ediyor ve bu karar da kesinleşiyor. Bu kesinleşme bundan 4 yıl önce. Bu güne kadar davalı idare tarafından bir ödeme yapılmamış. Yaklaşık 6 ay önce; geçmişte yapılan ödemenin geri ödenmesini idareden talep eden bir başvuruda da bulunulmuş ancak cevap alınamamış.
* Şimdi, acaba iptal edilen bu idari işlem neticesinde daha önce yapılan ödemeyi idareden en sağlıklı pratik ve emin hangi yolla alabiliriz?
-Talep ve hüküm sadece işlemin iptalinden ibaret olduğu, bir eda hükmü içermediği için ilamlı icra gördüğüm kadarıyla mümkün değil.
-Kesinleşen kararın üzerinden geçen süre göz önünde bulundurulduğunda iptal davası sonrası bir tam yargı davası açılması da mümkün değil.
* Sizce ilamsız icra netice verebilir mi? Bu yolu izlediğimiz de muhtemel bir itirazın iptali davası halinde yargı yoluyla alakalı bir problemle karşılaşma ihtimalimiz sizce nedir?
* Ödemenin geri alınması aşamasında faizin başlayacağı tarih ne olmalıdır sizce?
Saygılarımla. Teşekkür ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :276, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Avbetultprk, Tarih : 12-09-2020 17:51
Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

Müvekkilimin instagram hesabında (estetik kliniği hesabı) hastalarından izin alarak paylaştığı gönderileri, müvekkilin rızası olmadan başka bir sayfada paylaşan ve menfaat sağlayan gerçek kişiye karşı haksız fiilden dava açmayı düşünüyorum. İki taraf da tacir olmadığından haksız rekabet yoluna gidemiyorum. Başka tavsiyeleriniz varsa dinlemek isterim..
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :335, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Avbetultprk, Tarih : 12-09-2020 17:15
Merhaba sayın meslektaslarim, onume gelen olayda , müvekkilim yabancı uyruklu, karşı taraf da yabancı uyruklu ancak Türkiye'de izinsiz ikamet etmekte, oturma izni bitmiş. karşı taraf müvekkilimin ticari Instagram hesabındaki gönderileri çalarak Türkiye'de menfaat saglamakta. Böyle bir durumda nasıl bir yol izlemeliyim işin içinden çıkamadım. Karşı tarafın adresini gösteremiyorum pasaport fotoğrafları vs var ancak ne yapacağımi bilemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :319, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Avukat679, Tarih : 12-09-2020 13:59
Meslektaşlarım Merhaba,

Yeterli bilgiye sahip olmadığım bir konu hakkında yardımınıza ihtiyaç duymaktayım.

Türk Vatandaşı bir kişi ile yabancı bir kişinin, ticari faaliyetleri neticesinde elde ettiği kar üzerinden vermesi gereken vergi miktar(lar)ı arasında farklılık bulunuyor mu?

Örneğin, bir Türk Vatandaşı 1 Milyon Liralık kazanç sağladığında vermesi gereken vergi miktarı ve oranları, aynı miktarda kazanç sağlayan yabancı uyruklu bir kişi ile aynı mı? Yabancılara bu konuda bir muafiyet var mı veya vergi oranları değişiklik gösteriyor mu?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :303, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Erin689, Tarih : 12-09-2020 08:13
Değerli meslektaşlar bir konu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum.

Müvekkil 2014 senesinde bir site projesinden konut satın alıyor. Daire için bir kısım ödemeyi doğrudan şirkete yapıyor kalan kısmı için de firmanın anlaşmalı olduğu bankadan bağlı kredi kullanıyor.

Müvekkil daireye taşınıyor ancak tapuyu alamıyor. Öğreniyor ki siteyi yapan firma müvekkilin dairesi de dahil başka birkaç daireyi daha kredi amaçlı başka bir bankaya (müvekkilin kredi kullandığı anlaşmalı banka değil) müvekkilin daireyi satın aldığı tarihten önce (2013 yılında) ipotek etmiş. Bu halde daire üzerinde müvekkilin kredi kullandığı bankanın değil inşaatı yapan firmanın kredi kullandığı bankanın ipoteği var. Müvekkil aradan 6 sene geçmesine rağmen hala tapusunu alabilmiş değil.

İnşaatı yapan firma da şu an konkordato sürecinde ve iflas etmesi muhtemel yani müvekkilin dairesi tamamen elinden de gidebilir. Bu halde müvekkilin tapuyu alabilmesi için yapılabilecekler konusunda görüşlerinizi merak ediyorum. Ayrıca bankanın bu durumdaki sorumluluğu ile ilgil ne yapılabilir?

Şimdiden teşekkür ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :349, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av.Magisnus1977, Tarih : 11-09-2020 14:59
Değerli meslektaşlar,

Dün televizyonda bugün de gazetede gördüğüm bir habere ilişkin olarak buradan soru sormak ne derecede doğru ama sormuş olayım.

Taksirle adam öldürme suçuyla (vurup kaçma) yargılanan sanık bilinçli taksir nedeniyle önce 5 yıl cezaya sonra, takdiri indirim uygulanarak 4 yıl 1 ay cezaya mahkum oluyor. Ve de hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulanıyor. Çok az bir süre tutuklu kalmış anlaşılan. Ancak CMK 231 uyarınca 2 yıl ve altı hapis cezalarında bu rejim uygulanabilir aynı şey erteleme içinde geçerli.4 yıllık bir ceza nasıl 2 yıla çekildi? TCK 50/4 uyarınca cezanın para cezasına çevrilmiş olması mümkün ve CMK 231 uygulanmış olabilir ancak bu yönde bir haber geçmiyor.

Hükmü görmeden konuşmak doğru değil biliyorum ama acaba benim görmediğim bir kanun madddesi mi var ki taksirli suçlarda 4 yıl ve üzeri hapis cezasına mahkumiyet halinde CMK 231 uygulanması imkanı veriyor.

Teşekkürler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :333, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : pallanco, Tarih : 11-09-2020 12:30
Sayın Meslektaşlarım merhabalar.

Müvekkil kadın ve eşi erkek, evlenirken NİKAH AKDİ adı altında bir belgeyi, imam ve tanıklar huzurunda imzalıyor, belgede MEHİR BEDELİ olarak belli bir miktar altın yazılıyor.

Sorum şu:

Mehir senedinde, sadece mehir bedeli: ".... adet altın" diye yazılmışsa, yani mehri muaccel mi, yoksa mehri müeccel mi olduğu belirtilmemişse nasıl hareket edilmelidir acaba ?

Benim düşüncem, ödendiğinin ispatlanması yükümlülüğü ödediğini söyleyendedir. Yargıtay kararları da bu yönde. Bu durumda sadece Mehir diye belirtilmişse, (ödendi ya da ödenecek diye yazılmamışsa), "ödedim zaten" diyen bunu ispatlamalıdır diye düşünüyorum. Sizce ?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :365, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av.Cananztrk, Tarih : 11-09-2020 09:58
Sayın Meslektaşlarım,

Taşınmazın satışı ihalesinde katılımcıların bazıları Poşet içinde nakit teminat ile ihalede pey sürdüler.

Satış memuru bu paraları(Poşeti bile açmadan) saymadan aldı.

Bu usul ihalenin iptaline sebep olmaz mı?

Nakit teminatların nasıl alınacağı yönünde karar aramaktayım.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :339, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : mf_u, Tarih : 10-09-2020 21:02
muris adına kayıtlı araç mirasçılarına hisseleri oranında geçmiştir. mirasçılardan birinin borcu üzerine araca haciz konulmuştur. diğer mirasçıların haczi kaldırmak için yapabilecekleri bir şey var mıdır? bir de borçlu kardeş reddi miras (3 aylık süre dolmuştur) yapabilir mi? araştırdım ancak herhangi bir şey bulamadım.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :338, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : fattas, Tarih : 09-09-2020 14:28
Merhabalar,

Miras kalan taşınmazda 4 hissedar tapudan paylı mülkiyete çevirerek taşınmazın intikalini sağlıyorlar. Sonra dördünün de imza attığı ortak sözleşme ile iş yeri olarak kiraya veriyorlar. Devamında paydaşlardan biri payını üçüncü bir şahsa satıyor. Satın alan 3. şahıs da payına düşen kira bedellerini banka hesabı üzerinden alarak devam ediyor, bu noktaya kadar bir sorun yok.Ancak şu anda kira bedellerinde aksama yaşanıyor. Üç paydaş icra takibi-tahliye gerçekleştirmek amacında. Dördüncü paydaş ise yurt dışında ve hiç bir şekilde ulaşılamıyor. Sormak istediğim;

Paylı mülkiyet olduğu için, pay ve paydaş çoğunluğuna sahip olan üç paydaş, birlikte hareketle tahliye ihtarlı icra takibine geçerek veya temerrüt ihtarı çekerek devamında dava ile tahliyeyi sağlayabilirler mi? Bu durumda 4. paydaşın alacak tutarını da takip veya ihtara dahil etmek gerekir mi? Yoksa alacakları için sadece ilamsız takip yapacaklar, tahliye prosedürü için ise dördüncü paydaşın katılımı mı gerekecek?

Şimdiden teşekkür ederim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :358, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. Burak K., Tarih : 09-09-2020 10:40
İyi günler diliyorum. Konuyu araştırdım ancak tatmin edici bir cevap bulamadım. Asliye Ceza Mahkemelerinde hagbnin bozulması sebebiyle ihbar edilen dosyalar için ön göreceğimiz vekalet ücretinde asgari ücret tarifesinde neyi kıstas almalıyız? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :359, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av.Büşra AZLAĞ, Tarih : 08-09-2020 16:53
İyi günler değerli meslektaşlarım.
26 Ağustos günü gerçekleşen maddi hasarlı trafik kazasında beyanlar taraflarca yazılmış ancak taslak polis tarafından çizilmiştir. Tutanakta aynı yönde ilerleyen beton mikserinin otomobile sağdan çarpması ve sürüklemesi sonucu otomobil ters yöne dönmüş ve taslakta kazayı meydana getiren ilk çapma değil araçların son hali resmedilmiştir. Dolayısıyla otomobilin hiç kusuru olmamasına rağmen %50 kusurlu olarak çıkmıştır. Kaza tespit tutanağı sorgulama ekranında komisyon oy birliği onayı görüldüğü için online itiraz edilemiyor. Bu durumda ne yapılmalı? Tahkime başvuru şartı var mıdır, yoksa direkt olarak mahkemeye tutanağın iptali için mi başvurmak gerekir? Öneriniz nedir? Araştırmalarımdan sonuç alamadım, meslekte yeni olmam hasebiyle sizlere danışmak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

Not: Kazaya ilişkin kamera görüntüsü ve fotoğraflar mevcut. Kaza yerinde Mobese de varmış.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :406, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : midyat47, Tarih : 07-09-2020 15:15
merhabalar değerli meslektaşlar, müvekkilim 2017 yılında eşine karşı boşanma davası açmıştır. Boşanmada maddi ve manevi tazminat ve çocukları için nafaka istemiştir. ancak dava devam ederken eşi ona sana her ay nafaka verecem ve tazminat verecem diyerek kandırmış ve anlaşmalı boşanmaya razı etmiştir. müvekkil boşanma protokolünde maddi ve manevi tazminat talebim yoktur demiştir ve mahkeme onları anlaşmalı boşamıştır. sorum şu; anlaşmalı boşanmaya rağmen biz müvekkilin irade fesadı nedeniyle boşanmaya ikna edildiği nedeniyle tekrar maddi ve manevi tazminat davası açacağız hangi mahkemede açmalıyız ve kazanma şansımız varmı, teşekkürler
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :358, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : themis13189, Tarih : 07-09-2020 15:02
merhaba sayın meslektaşlarım ;
Limited şirketlerde ( ortak olan ) müdür ile şirket arasında müdürün mali haklarını güvence altına almak için bir sözleşme yapılması gerektiğinde bu sözleşmenin türü sizce ne olmalıdır?
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :342, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]

Yazan : Av. Atakan Bingöl, Tarih : 07-09-2020 12:40
Merhaba değerli üstadlarım. Karşılaştığım bir durumda müvekkilin abisi 1990 yılında akıl sağlığı yerinde değildir raporu ile askerlikten muaf oluyor. Kendisi Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları tesisinde 1.5 ay kadar tedavi görmüş, akıl hastalığının yerinde olmadığına dair raporlar mevcut.
Ancak her nasılsa ailenin babası öldüğünde, miras paylaşım sözleşmesi yapılacağı zaman bu şahıs,genel sağlık raporu alarak akli dengesi yerindedir tanısını almış bulunuyor.
Söz konusu miras paylaşım sözleşmesinin iptali için, bu akıl sağlığı durumuna dayanmayı düşünüyordum fakat akıl sağlığı yerinde değildir ve yukarıda bahsedilen genel sağlık raporu olmak üzere iki farklı rapor mevcut.
Genel sağlık raporu pekala daha sonraki bir tarihe ait. Fakat nasıl verildiği kamuoyu tarafından bilinen bir gerçek. Sizce bu durum önüme gelen olayı nasıl etkiler? 1990 yılında alınan akıl sağlığı yerinde değildir raporu ile 2011 yılında alınan genel sağlık raporunun birbirine etkisi ne olacaktır? Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.
[Konunun Forumdaki Yeri]  Okuyucu :328, Yanıtlar : 0   [Yanıtlayın]


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08774900 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.